Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Nového slovenského radaru se není třeba bát. Měřič v něm je chytrý, ale nelegální
7.12.2017 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek
Z obrněného slovenského radaru jde strach už na pohled a také technika v něm ukrytá vyvolává obavy. Zatím je ale zcela bezzubý.
Včera jsme vás informovali o pozoruhodném novém radaru, který je k vidění na slovenských silnicích. Jmenuje se Alice, za sympatickým jménem se ale skrývá vcelku nekompromisní zařízení. Radar působí jako ty stacionární, ve skutečnosti je ale možné jej přesouvat podle libosti, proto motoristé nikdy nemohou vědět, kde na něj narazí. Vypadá to jako věc, které je radno si všímat, s její akceschopností to ale zatím není tak horké.
Podařilo se nám získat nové informace, které na jednu stranu ukazují, že je to docela pozoruhodný kus techniky. Na tu druhou ale potvrzují, že radar má slovenská policie zapůjčený k testování v režimu, kdy se může tak nanejvýš dívat, co dokáže.
V obrněné „budce” je totiž zabudován měřič Poliscan Speed Lidar od společnosti Vitronic. Ten toho dokáže o poznání více než standardní měřiče rychlosti, ty laserové nevyjímaje. Poliscan vysílá laserové paprsky v neviditelném (infračerveném) spektru 904nm. Paprsek se od měřeného subjektu odrazí a následně je znovu zachycen optikou zařízení. Ze zpoždění paprsku je vypočtena a zobrazena okamžitá rychlost měřeného objektu i jeho vzdálenost. Na 100 metrů má paprsek průměr menší než 30 cm, je tedy velmi malý.
To je samo o sobě na podobný měřič neobvyklé, ale není to vše. Současně totiž umí sledovat provoz v několika jízdních pruzích současně, z nich „vyzobávat” hříšníky a v optimální moment je zvěčnit s pomocí přiloženého záznamového zařízení. Integrovaný modem přenáší šifrované datové soubory bezdrátově a tím umožňuje vzdálený přístup k měřícímu systému. Policisté tedy nemusí mít k tomuto zařízení fyzický přístup, aby z něj dostali data o zachycených přestupcích.
Umí toho tedy vážně dost a krátké na něj budou i detektory radarů. Přesto si jej zatím není třeba příliš všímat, neboť pro měření rychlosti aut není legálně použitelné. Způsob měření Poliscanu nemá potřebné metrologické ověření, měřič tedy není homologovaný, a tak nemůže sloužit k udělování jakýchkoli pokut či jiných sankcí. Slovenská policie ostatně přiznává, že s novým zařízením neměří rychlost, ale „sleduje hustotu provozu ve vybraných lokalitách”.
Je jasné, že policie s touto věcí rychlost měří, pokuty ale zkrátka dávat nemůže. Pochopitelně, to se může čase změnit a stane-li se tak, budeme vás o tom informovat. Zatím si prohlédněte, jak Poliscan funguje, je to vážně sofistikované zařízení...




Uvnitř pancéřovaného radaru na Slovensku se ukrývá měřič rychlosti Poliscan, který dokáže laserově měřit rychlost hned v několika pruzích současně



Takto vypadá nový radar zvenčí přímo na Slovensku











A takto na prezentačních fotografiích výrobce
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Dražba cenných aut slavné aukční firmy se proměnila v demoliční derby poté, co jednomu z jejích řidičů „ujela noha”
včera
Nástupce tragicky zesnulého Kena Blocka se pochlubil novou brutalitou točící 9 500 otáček i s turbem, natočil s ním další Gymkhanu
5.11.2025
Srovnání hned tří moderních Porsche bez turba vám zapěje fascinující „vosí árii”, chybu neuděláte ani s jedním z nich
4.11.2025
Nové na MotoForum.cz
- Kdo bude posledním šampionem MotoE? včera 22:08
- Záchranné laso pro Filipa Salače včera 11:36
- GP Portugalska: Všechno je připraveno pro Pedra Acostu 5.11.2025
- V Moto2 je rozdíl mezi lídrem a druhým pouhých 9 bodů 5.11.2025
- Grand Prix se vrací do Evropy 4.11.2025
Nejnovější články
Další na odstřel: Ford má po letech ztrát a trápení bez náhrady ukončit výrobu svého klíčového elektromobilu
před 2 hodinami
Původně jen elektrický silák se začal prodávat i ve spalovací verzi. A najednou je z něj nejlevnější takhle silné a rychlé auto
včera
Jeep žádá majitele statisíců aut z posledních let, aby je parkovali daleko od domů, mohou shořet
včera
A tak se to prostě stane: Automobilka odpískala příchod hned dvou hotových elektrických modelů pro nezájem
včera
K mání je dodnes zcela nejetá Mazda z časů sametové revoluce, dokonalý stroj času nikdo ani pořádně nevybalil
včera
Živá témata na fóru
- Má někdo zkušenost s nákupem ojetého auta z Německa přes malého dovozce? 11.07. 08:10 - mlunovozík
- Lampárna (stěžovatelna) 11.07. 07:05 - Stepan
- Policejní kontroly a měření 11.07. 06:36 - řidičBOB
- Nástroj k nákupu auta (STK,SPZ,VIN) 11.06. 16:27 - jreh
- Rychlodotazy 11.06. 10:02 - řidičBOB
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.05. 20:57 - abgx1
- BMW Divize 11.05. 10:19 - pavproch
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 11.04. 18:24 - Stepan
