Přestaňte nechávat své dítě v dětské autosedačce, když už jste dojeli do cíle

Dětem se v autosedačkách kolikrát líbí a snadno v nich usínají. Rodiče pak mají tendenci nechávat je v nich dále v autě i mimo vůz, právě to je ale chyba, konstatují vědci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Přestaňte nechávat své dítě v dětské autosedačce, když už jste dojeli do cíle

25.5.2019 | Petr Prokopec

Dětem se v autosedačkách kolikrát líbí a snadno v nich usínají. Rodiče pak mají tendenci nechávat je v nich dále v autě i mimo vůz, právě to je ale chyba, konstatují vědci.

Pomalu se blíží léto a s ním i dny, kdy teploty dosáhnou tropických hodnot. Opětovně bychom proto rádi varovali motoristy, aby nenechávali děti či zvířata bez dozoru zavřená v autech. Kabina se již po pár minutách může snadno změnit ve výheň, jíž je drobotina či němá tvář dána bez možnosti obrany. Nová studie amerických vědců naznačuje, že dětem nebezpečí hrozí i ve chvílích, kdy vůz opustí. Nikoliv však po svých, místo toho jsou svými rodiči či opatrovníky přeneseni v autosedačce.

Něco takového na první pohled nezavání sebemenším rizikem. Nicméně studie zkoumala 11 779 úmrtí malých dětí, ke kterým došlo ve spánku za posledních deset let. Zjistila, že dvě třetiny případů se odehrály ve chvílích, kdy ratolesti byly usazené v autosedačce. Jen drobný zlomek incidentů však připadá na nehody, které se odehrály přímo ve voze. Většina připadá právě na chvíle, kdy děti byly vyneseny svými rodiči mimo automobil a ponechány v sedačce, aby dospaly.

Co přesně se v tu chvíli může stát? „Když je vaše dítě upoutáno v sedačce, jeho těžká hlavička může přepadnout dopředu a způsobit potíže při dýchání... či dokonce zadušení,“ vysvětluje situaci doktor Harvey Karp. Jeho kolegové pak dodávají, že autosedačka nebyla nikdy považována za náhradu kolébky, místo toho slouží jen a pouze k upoutání dítěte v automobilu. „Častokrát se však stalo, že ratolest v ní byla ponechána hodiny, zatímco její dozor usnul či se opil.“

Americká akademie pediatrů proto připomíná, že děti by měly vždy spát především na zádech na pevné podložce. Vedoucí studie, doktor Jeffrey Colvin, pak dodává, že rodiče se nemusí ničeho obávat, pokud jim drobotina během jízdy v autosedačce usne. Vždy ale potřeba sledovat dech dětí, zvláště pokud se jedná o delší cesty. Jakmile pak dorazíte do cíle, nezbude vám nic jiného, než se pomodlit a pokusit se ratolesti opatrně přesunout se sedačky do postýlky. Nechávat dítě v sedačce klidně celou noc opravdu není moudré.


Přestaňte nechávat své dítě v dětské autosedačce, když už jste dojeli do cíle - 1 - Deti v autosedacce ilustracni foto 01Přestaňte nechávat své dítě v dětské autosedačce, když už jste dojeli do cíle - 2 - Deti v autosedacce ilustracni foto 02Přestaňte nechávat své dítě v dětské autosedačce, když už jste dojeli do cíle - 3 - Deti v autosedacce ilustracni foto 03Přestaňte nechávat své dítě v dětské autosedačce, když už jste dojeli do cíle - 4 - Deti v autosedacce ilustracni foto 04
Dokud děti spí v autosedačce v autě za jízdy, je vše v pořádku. V této poloze byste je však neměli nechávat hodiny, zvláště ne bez dozoru, jinak jim hrozí zadušení

Zdroj: aap.org

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama