Reklama

Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto

Že auto v dobrém stavu a vyčištěné prodáte snáze než zanedbané, je nabíledni. Tady je pět věcí, na které kupující soustřeďují svou pozornost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto

13.7.2017 | Marek Bednář | 11 příspěvků

Že auto v dobrém stavu a vyčištěné prodáte snáze než zanedbané, je nabíledni. Tady je pět věcí, na které kupující soustřeďují svou pozornost.

Jistě jste si toho už všimli. Někdo prodává své auto klidně i za statisíce korun a není schopný ho pro inzerát ani pořádně nafotit, natož umýt. A jakoukoliv nedokonalost, často i snadno odstranitelnou, omlouvá slovy, že to není nové auto, a ještě se na vás dívá jako na blbce, že si dovolujete chtít za své peníze kvalitu.

S takovýmito inzeráty asi nic neuděláme, rozhodně ne přes noc. Čím více ovšem budeme svá auta nabízet vyčištěná a s pořádnými fotografiemi, tím více ostatních lidí možná inspirujeme. Pokud máte stejný názor, tady je pět bodů, kterým je potřeba se před prodejem auta věnovat, aby působilo co nejlépe. Neboť právě jim kupující věnují největší pozornost a dělají si z nich obrázek o předchozí historii.

1. Koberečky

Zejména kobereček řidiče bývá velmi namáhaný, ať už je gumový nebo tkaný. Proto bývá nejen špinavý, ale často i potrhaný. V takovém případě je nejlepší koupit aspoň přední koberečky nové ovšem originální kousky můžou být drahé anebo také nemusí být už vůbec k sehnání. Univerzální stojí v řádu stokorun, ale nebudou vypadat tak dobře.

Silně opotřebený kobereček je v každém případě indikátorem, jak asi bude opotřebený zbytek auta. Pokud ty vaše příliš opotřebené nejsou, stačí je pečlivě vyčistit. Použijte vysavač a čistič na koberce, nebo vodu se saponátem a kartáč, máte-li koberečky gumové.

Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 1 - 5 bodu cisteni auta pred prodejem 01Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 2 - 5 bodu cisteni auta pred prodejem 02

2. Motor

Dokonalému čištění motoru jsme se věnovali včera, ovšem pokud z nějakého důvodu nemůžete věnovat prostoru pod kapotou takovouhle péči, aspoň očistěte mokrým hadrem plastové a kovové plochy, na které se dostanete. Musí to vypadat hezky, udržovaně, a samozřejmě je potřeba odstranit suché listy a větvičky, které se pod kapotou rády schovávají. Zaneřáděný motor, ať už od čehokoliv, nepůsobí dobrým dojmem.

Na druhou stranu, dokonale a čerstvě vypulírovaný motor ze všech stran může u skeptického kupujícího - a takoví by měli být všichni, aby nekoupili „past”, píšeme o tom každou chvíli - vyvolá podezření, že odněkud teče olej či jiné kapaliny a že se to snažíte pečlivým čištěním před prodejem zamaskovat. Takže i tady platí „všeho s mírou”.

Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 3 - Co vycistit na aute pred prodejem dalsi 01Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 4 - 5 bodu cisteni auta pred prodejem 04

3. Pracoviště řidiče

Jako prodávající jste na své auto dokonale zvyklí, takže vám všechno, čeho se jako řidiči dotýkáte a na co se díváte, přijde naprosto normální. Kupující ale bude sedět ve vašem autě poprvé a všimne si všeho, zejména je-li pečlivý. Vrátit čas nelze, ale co udělat můžete, je věnovat řádnou péči všemu na pracovišti řidiče. Pořádně vysát sedadlo, vyčistit výplň dveří a volant, utřít od prachu středovou konzoli - ale ne tak, aby na ní vlhký hadr zanechal šmouhy.

Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 5 - 5 bodu cisteni auta pred prodejem 05Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 6 - 5 bodu cisteni auta pred prodejem 06

4. Zápach

I na specifický odér svého auta jste zvyklí, když jím jezdíte denně, ale kupujícího okamžitě praští do nosu. Pokud je to odér nepříjemný, je potřeba se ho zbavit - nikdo nechce koupit auto, které uvnitř smrdí. Vonné stromečky problém jen zhorší, je potřeba najít zdroj zápachu a odstranit ho.

Pokud lokalizujete nějaký odpadek, který jste při vysávání interiéru nenašli, máte skoro vyhráno - vyhoďte ho a vyčistěte vysavačem a kartáčem koberec okolo. To udělejte i v případě, že zápach najdete v koberci bez odpadku. Uvažte také možnost výměny kabinového filtru a čištění klimatizace ozónem, je-li z výdechů cítit zápach. To ovšem proveďte s předstihem, aby specifická vůně ozónu z interiéru vymizela, než zájemce přijde.

Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 7 - 5 bodu cisteni auta pred prodejem 07Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 8 - Co vycistit na aute pred prodejem dalsi 02

5. Vnější vzhled

První dojem je vždycky důležitý a v případě auta ho tvoří v prvé řadě to, jak vůz vypadá zvenčí. Lhostejno, zda na fotkách či osobně - umytý a navoskovaný lak a vyčištěná kola přitáhnou pozornost mnohem spíš než auto, které týdny či měsíce nikdo nemyl. Perfektní lak vám umožní v inzerátu nasadit o něco vyšší cenu a také ji pak dostat zaplacenu.

Naprosté minimum by mělo být pečlivé umytí a navoskování laku a vyčištění kol. Pokud se do toho nechcete pouštět sami, existují spousty firem, které to za patřičný obnos udělají za vás s lepší či horší kvalitou; máte-li takovou firmu prověřenou, tím lépe. Je také vhodné auto usušit - nenechat samovolně uschnout, to nechá na laku flíčky - a fotit či předvádět už suché. A také jinde, než jste ho myli. Jak vůz dokonale umýt, jsme v minulosti detailně probírali.

Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 9 - Co vycistit na aute pred prodejem dalsi 03Tyto věci byste měli dát do pořádku, chcete-li dobře prodat své auto - 10 - Co vycistit na aute pred prodejem dalsi 04

Zdroj: Autoblog

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše