Reklama

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne

Toto je desítka věcí, které lidem v nových autech chybí nejvíc. Někdy jde o takové, které postrádáme též, u jiných to ale není tak jednoznačné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne

27.9.2017 | Marek Bednář | 47 příspěvků

Toto je desítka věcí, které lidem v nových autech chybí nejvíc. Někdy jde o takové, které postrádáme též, u jiných to ale není tak jednoznačné.

Zhruba před dvěma lety jsme psali o věcech ze starých aut, které nám na těch nových chybí. Článek byl volně inspirován videem britského Car Throttlu, který se zabýval právě tím a i když jsme se neztotožnili se všemi body, s většiny jsme souzněli.

Ono video dodnes visí na YouTube a lidé k němu po celé ty dva roky přidávali své názory na to, co v případě nových aut postrádají oni. Ohlasy přišly z celého světa, Českou a Slovenskou republiku nevyjímaje a právě z nich vzešla další desítka věcí, které se v komentářích opakují nejčastěji. Je to tedy hlas lidu, který si z podstaty zasluhuje pozornost. To ale ještě neznamená, že jde se všemi body souhlasit.

Nakonec i kolem sebe musíte slýchat lidi mluvit o „starých dobrých časech” a o tom, jak byla auta odolnější a spolehlivější než dnes, kdy je vše komplikovanější. A také stála méně. Jenže to, co se říká u piva, často není úplně pravda.

Proto jsme vzali oněch deset bodů a pokusili jsme se je trochu zpřesnit. S řadou z nich ale můžeme bez výhrad souhlasit - třeba falešný zvuk motoru nevoní snad žádnému nadšenci. Nuže, tady jsou.

1. Levná auta

Že byla kdysi auta levná, je nejčastější omyl, kterého se lidi dopouštějí, když vzpomínají na staré časy. Jasně, Favorit v době svého uvedení na trh stál necelých 85 tisíc korun, ale průměrná mzda byla řádově nižší než dnes a na auto jste tak museli šetřit mnohem déle.

Česká republika, resp. Československo, není dobrým příkladem kvůli převratu v roce 1989, jenže ono to není jiné ani „na západě”. Podívejme se na srovnání cen VW Golf (někdy si tam říkal Rabbit) v USA za více než 40 let výroby tohoto vozu. Ceny se po úpravě o inflaci prakticky nemění, ale muziky člověk za své peníze dostane mnohem víc, jak po stránce výkonu a výbavy, tak i po stránce bezpečnosti.

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 1 - cena 10liduchybi

2. Světla, která vás neoslní

Dnes si spousta lidí stěžuje, že LEDkové a xenonové světlomety příliš oslňují protijedoucí a že to dřív bylo lepší, protože nikdo nikoho neoslňoval. Není to nemístný pocit, ale máme dvě výhrady. Jednak, stará auta často mají opravdu mizerná světla a byť jste vy nebyli oslněni, protijedoucí moc neviděl, kam jede. Přesto dnes ale existují světla, která dokážou oslnit protijedoucí a zároveň nejsou schopna nasvítit silnici dostatečně...

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 2 - svetla 10liduchybi 01Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 3 - svetla 10liduchybi 02

3. Auta, která vás neobtěžují neustálými výstrahami

Proti tomuto bodu nenamítáme nic. Auta, která na vás neustále nepískají a před něčím vás nevarují, chybí i nám. Dnes, kdykoliv něco děláte, auto píská. Klíč v zapalování a otevřené dveře? Pískání. Vypnuté zapalování a zapnuté obrysovky? Pískání. Nezapnutý pás? Zase pískání. K tomu si přidejte různé senzory a hlídače a máte pískátko, ve kterém se jen tak mimochodem dá jezdit do práce nebo za babičkou.

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 4 - Lesk i bida dnesnich aut 13Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 5 - Lesk i bida dnesnich aut 16

4. Lepší řidiči

Tomuto bodu jsme se věnovali nedávno, nezávisle na tomto seznamu. Myšlenka za ním je ta, že nová auta se všemi možnými asistenty a hlídači z člověka dělají horšího řidiče, protože se na asistenty spoléhá a méně se věnuje jízdě. Když má vaše auto nanejvýš obyčejný tempomat a nemá ani jeden parkovací senzor, natož radary, kamery a varování, musíte se věnovat jízdě mnohem víc. To je zkrátka fakt, třebaže ani v tomto případě nejde o minci s jednou stranou.

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 6 - Cim modernejsi auto tim horsi ridic PerexVěci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 7 - Moderni auta delaji horsi ridice Perex

5. Vůně

Tento bod bude jistě velmi individuální a víc s ním budou souhlasit ti, kterým nevoní nová auta. Totiž, „vůni nového auta” známe všichni, ale vůně starého auta je také specifická. Ovšem, starého a dobře udržovaného auta, ve kterém cítíte kůži, dřevo apod., nikoliv „vůně” ležáku, kde člověk ucítí tak možná myší bobky a plíseň.

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 8 - vune 10liduchybi

6. Vyklápěcí okénka

Tohle je možná vzdálenější minulost, ale ti starší z nás - nebo ti, kteří se pravidelně pohybují mezi veterány - si vzpomenou na větrací okénka, skleněné trojúhelníčky v předních dveřích, které se otevíraly otočením podél svislé osy. Byly ve větrání interiéru docela efektivní. Během 80. let však zmizely, mimo jiné údajně proto, že bylo snadné se jimi do auta vloupat a protože byly relativně drahé na výrobu. Ještě BMW řady 3 kupé generací E36 a E46 ale mohla mít zadní boční okénka takto otevíraná elektricky. I to bylo velmi efektivní a také to z aut zmizelo...

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 9 - vetraci okenka 10liduchybiVěci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 10 - Veci ze starych aut co chybi vam dalsi 01

7. Manuální skládací střechy

Kabriolety, pomineme-li ty americké a ty vážně drahé, měly ještě relativně nedávno povětšinou manuální skládací střechu. Ta vyžadovala občas promazat a občas naimpregnovat, nebyl v nich ale žádný elektromotor ani hydraulický systém, který se u střech stahovaných elektricky může porouchat. Práce s manuální skládací střechou je také nezřídka rychlejší a její mechanismus lehčí, ale... není dostatečně pohodlný. A tak tato věc až na hrstku výjimek (Mazda MX-5...) z aut zcela zmizela.

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 11 - manualni strecha 10liduchybi

8. Chromované či jinak výrazné nárazníky

Kdysi byly nárazníky určeny k tomu, aby se s nimi naráželo do věcí. Tedy, přesněji - aby byly schopné ochránit auto při nárazu v nízké rychlosti. A protože byly dávány na odiv, snažily se také atraktivně vypadat, třeba chromované provedení bylo kdysi vlastní i některým škodovkám. Dnes jsou skutečné nárazníky schované za všemožně tvarovanými plastovými „nárazníky”, které eleganci svých předchůdců postrádají.

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 12 - Veci ze starych aut co chybi vam dalsi 02

9. Odolnost a trvanlivost

Tento bod je další, který nemusí být tak úplně pravdivý, a to kvůli fenoménu zvanému kognitivní disonance. Dnes jezdící stará auta vnímáme jako trvanlivá a bytelně postavená, ale ne každé auto v minulosti bylo trvanlivé, bytelně postavené a třeba dobře odolné korozi. Nebo mělo motory, které vydrží 300 tisíc km bez nutnosti generální opravy.

Na druhou stranu, trend zlevňování aut, který je ve vztahu k průměrné mzdě prokazatelný, se musí někde projevit, stejně jako snaha automobilek prodávat víc a víc nových aut. Spousta vozů, zejména těch levnějších, je dnes brána jako spotřební zboží, které prostě za pár let doslouží - čtěte: nevyplatí se je dále opravovat - a bude sešrotováno. V každém případě, jak to bude s trvanlivostí dnešních aut, skutečně poznáme nejdříve za dvacet let a tak špatné, jak si někteří myslí, to nutně být nemusí.

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 13 - Mercedes E 250 TD W210 18 let prodej 01Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 14 - Mercedes E 250 TD W210 18 let prodej 07Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 15 - Mercedes E 250 TD W210 18 let prodej 21

10. Nepřikrášlený zvuk

V poslední pár letech se roztrhl pytel s různými falešnými zvuky motoru, ať už je přehrávají reproduktory, jsou do kabiny vedeny trubkou z motorového prostoru nebo je vytváří vibrátor pod čelním sklem. Spousta dalších aut má zase ve výfuku různé klapky, kterými upravuje zvuk. Řidič-purista nicméně chce zvuk auta takový, jaký ho auto vydává, ne jaký ho inženýři vyrobí dodatečně. A když už jsme byli u té odolnosti, klapky ve výfuku nebo vibrátor pod čelním sklem se také můžou porouchat...

Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 16 - soundaktor vw golf odpojovani 02Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 17 - soundaktor vw golf odpojovani 03Věci ze starých aut, které v těch nových chybí vám: někdy právem, někdy ne - 18 - soundaktor vw golf odpojovani 04

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 47 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše