Reklama

Máme auto rychlejší než Chiron, říká firma, která už Bugatti jednou pokořila

Nové americké tornádo má na mušce nejvyšší rychlost 480 km/h. K tomuto výkonu jej má dovézt 1 500 koní a vlastní design i šasí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Máme auto rychlejší než Chiron, říká firma, která už Bugatti jednou pokořila

20.6.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Nové americké tornádo má na mušce nejvyšší rychlost 480 km/h. K tomuto výkonu jej má dovézt 1 500 koní a vlastní design i šasí.

Na počátku letošního roku skončila výroba Hennessey Venom GT. Malá texaská firma se od té doby věnuje již jen vývoji svého nového modelu, který bude pojmenován Venom F5. Jméno odkazuje na Fujitovu meteorologickou stupnici, kde pod označením F5 najdeme nejsilnější tornáda vyznačující se rychlostí větru od 420 do 512 km/h. Právě mezi těmito mantinely se má pohybovat maximálka chystaného kupé.

John Hennessey, zakladatel společnosti, oznámil, že vůz je hotov a uvolnil první z pěti videí, jež nás seznámí se pozadím, ze kterého novinka vzešla. Řadu zkušeností pro vývoj firma nabrala u zmiňovaného modelu Venom GT, přičemž je hodlá zúročit v rámci nově založené divize Hennessey Special Vehicles. Je tedy více než jisté, že kromě tradičního tuningu aut cizích značek se dočkáme i většího množství vlastních projektů.

Venom F5 bude první vlaštovkou, na rozdíl od předchůdce ale již nebude založen na existujícím voze. toho půjde o zcela nové auto vyvinuté pod vlastní střechou. Jeho hlavním úkolem je dostat se až na rychlost 480 km/h. Cílem je jediné - překonat Bugatti Chiron, ačkoliv v případě hypersportu z Molsheimu zatím známe pouze maximálku omezenou elektronicky na 420 km/h. Realita bude jistě vyšší, o 480 km/h ale Bugatti ani nespekuluje.

Plány to jsou velké, stojí ale za připomenutí, že rychlosti 434 km/h dosáhl již Venom GT na ranveji vesmírného střediska Kennedy Space Center na Floridě. Guinnessova kniha rekordů však toto tempo nezapsala, neboť texaská automobilka jej dosáhla pouze v jednom směru, nikoliv v obou, jak to vyžadují pravidla, Bugatti tím tehdy ale nepochybně potrápila.

Ke 450 km/h se jistě texaská firma dostane, podaří se jim i vyšší číslo? Když Hennessey před zhruba třemi roky ohlašoval, uváděl nejvyšší rychlost „jen“ 467 km/h. Nespecifikovaná pohonná jednotka naladěná na 1 400 až 1 500 koní měla také zajistit zrychlení z klidu na stovku za dvě sekundy či z nuly na 322 km/h za méně než 14,5 sekundy.

Nové video ani doprovodná tisková zpráva k tomu ale více neříkají. John Hennessey pouze říká, že je z novinky velmi nadšený, neboť „dostala zcela nový design a šasí, které umožní dosažení mnohem lepších jízdních vlastností a výkonů za pomoci zlepšené aerodynamiky a technologií. Proto asi nejlepší způsob, jak Venom F5 popsat, jsou slova o sofistikované agresivitě na kolech.“

Svět se má nač těšit, slavnostní odhalení by mělo proběhnout ještě letos.

Máme auto rychlejší než Chiron, říká firma, která už Bugatti jednou pokořila - 1 - Hennessey Venom F5 2017 prvni foto 01Máme auto rychlejší než Chiron, říká firma, která už Bugatti jednou pokořila - 2 - Hennessey Venom F5 2017 prvni foto 02
Hennessey Venom F5 se začal odhalovat...

Máme auto rychlejší než Chiron, říká firma, která už Bugatti jednou pokořila - 3 - Hennessey Venom F5 avizo 04Máme auto rychlejší než Chiron, říká firma, která už Bugatti jednou pokořila - 4 - Hennessey Venom F5 avizo 05Máme auto rychlejší než Chiron, říká firma, která už Bugatti jednou pokořila - 5 - Hennessey Venom F5 avizo 06
...původní počítačové retuše jsou však známé již několik let a hotový design zřejmě naznačují velmi realisticky

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše