Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Hennessey Venom GT končí, toto je poslední kus. Jeden starší je ale na prodej
20.1.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Americká automobilka uzavřela dvanáctikusovou sérii provedením Final Edition. Jeden Venom GT ale jde dnes do prodeje a nový F5 dorazí ještě letos.
Kniha s názvem Hennessey Venom GT se definitivně uzavřela. Americká firma oznámila, že dokončila vůbec poslední exemplář s padnoucím názvem „Final Edition“. Ve srovnání se zbytkem produkce se liší speciálním modrým lakem Glacier Blue, který doplňují bílé pruhy. Pod kapotou se ovšem nachází standardní sedmilitrový osmiválec twin-turbo, který na zadní kola posílá extrémních 1 471 koní.
Výroba Venomu GT odstartovala v roce 2010, přičemž celkem bylo zkompletováno třináct exemplářů. Jeden byl ovšem testovacím prototypem, ve zbytku pak můžeme hovořit o šesti kupátkách a šesti kabrioletech (zvaných Spyder). Právě na otevřené varianty přišla řada až ve druhém sledu, přičemž vůbec první vyrobený si převzal lídr skupiny Aerosmith Steven Tyler. Ten jej ovšem možná i překvapivě nyní prodává.
Aukce se koná již tento víkend, tedy ode dneška 20. ledna, a pořádá jí síň Barrett-Jackson ve Scottsdale v americké Arizoně. Kompletně celý výtěžek přitom bude věnován na charitativní účely. Fond Janie, který založil sám Tyler, tedy čeká opravdu tučný příspěvek, neboť finální exemplář byl prodán za 1,2 milionu dolarů (30,3 milionů korun). Na druhou stranu, Tylerův vůz má „pouze“ 1 217 koní.
Svou kariéru Venom GT odstartoval s ještě nižším výkonem, původně totiž disponoval 1 014 koňmi. Doprovázela jej ovšem nadmíru příznivá hmotnost 1 200 kilogramů, která se v průběhu výroby vyšplhala pouze o 44 kilo, a to právě díky konverzi kupé na kabriolet. Firma Hennessey tak byla první, která nabídla silniční vůz disponující poměrem výkonu a hmotnosti 1:1.
Řeč je v tomto případě samozřejmě již o variantě s 1 471 koňmi, která zvládá zrychlit z klidu na 320 km/h za pouhých 12,8 sekundy. Je to přitom jen jeden z rekordů, jimiž je vůz ověnčen. Již v lednu 2013 bylo totiž kupé zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů, když zvládlo disciplínu 0-300 km/h za 13,61 sekundy. O rok později mu pak byla naměřena rychlost 435 km/h.
V březnu 2016 došlo pro změnu ke korunovaci nejrychlejšího otevřeného vozu světa, Venom GT Spyder na letecké základně v Lemoore v Kalifornii dosáhl mety 427 km/h, čímž sesadil z trůnu Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse, a to rozdílem takřka 18 kilometrů v hodině. Pod kapotou přitom již v té chvíli pracovalo oněch 1 471 koní společně s 1 745 Nm.
„Bylo vždy mým snem postavit nejrychlejší auto, a to jsme dokázali. Náš Venom GT končí nejen jako jeden z nejrychlejších vozů planety, ale zároveň i jako jeden z nejexkluzivnějších. Jsem vděčný našim zákazníkům, zaměstnancům, dodavatelům i technickým partnerům, kteří přispěli k tomu, aby se toto auto stalo realitou,“ uvedl šéf značky John Hennessey.
Automobilka nyní vstupuje do nové éry, jež bude spjata s modelem Venom F5. K jeho představení by přitom mělo dojít ještě letos, konkrétní datum však Hennessey nezmiňuje. Očekávat však máme ještě zběsilejší dynamiku, název vozu byl totiž odvozen od nejsilnějšího tornáda na Fujitově meteorologické stupnici, jenž dosahuje rychlosti až 512 km/h. Že by šlo o první auto světa, které pojede přes 500 km/h?

Final Edition je posledním vyrobeným Hennessey Venom GT



























Shodou okolností jde právě dnes do aukce Venom GT Spyder, který patří Stevenu Tylerovi


Budoucnost firmy je spojena s modelem Venom F5, k jehož odhalení dojde ještě letos
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Pedro Acosta je prezentován jako nástupce Pecco Bagnaii včera 17:00
- Pecco Bagnaia a Ducati se po sezóně 2026 rozejdou. včera 16:30
- Dutch TT: Časový plán závodního víkendu v Assenu včera 09:00
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky 23.6.2026
- Euro Moto míří do Mostu. Domácí fanoušci budou držet palce Štěpánu Zudovi i dalším českým jezdcům 23.6.2026
Nejnovější články
Číňané vyvinuli lak pohlcující téměř veškeré světlo. Skutečně jej půjde použít, auto s ním ale pomalu není vidět
před hodinou
Ještě víc „fejku”. Hyundai v zoufalosti vyvíjí nové modely, které se budou ještě víc tvářit jako auta, která prý překonala
před 3 hodinami
Fiasko jménem Luce už kosí v nejvyšším vedení Ferrari. Po totálním selháni skončil šéf marketingu, u firmy dělal 16 let
před 4 hodinami
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
včera
Němci vyzkoušeli jedno z nejlevnějších moderních SUV VW jako ojetinu, před vzhledem radí upřednostnit pohodlí
včera
Živá témata na fóru
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 10:19 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.25. 09:34 - Předseda
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
