Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video)

23.8.2016 | Marek Bednář | 16 příspěvků

Sebevědomí řidičů Audi s Quattrem roste nepřímo úměrně zmenšující se adhezí. V některých ohledech právem, tento ale sílu pohonu 4x4 přecenil.

Pohon všech kol není samospásný, a to ani zdaleka a ani ve chvíli, kdy ho vyrobilo Audi, jeden z velkých průkopníků tohoto řešení pohonu kol. Přesto se najdou tací, kteří tvrdí, že „quattro neurveš” a nedávno jsme tu měli případ řidiče, kterému se to skoro podařilo prokázat. Ten byl opravdu blízko cíle a v jeho prospěch hrál i fakt, že měl model s motorem uprostřed.

Jenže ono quattro má také nezřídka motor vpředu podélně před přední nápravou, resp. je to tak u všech vozů Audi od A4 nahoru, vyjma oné R8. Že tahle konfigurace trpí nedotáčivostí, je známé už od dob Audi Quattro ve skupině B a na vlastní kůži se o tom přesvědčil pilot S4 Avant generace B5.

Stalo se to na Severní smyčce Nürburgringu v tzv. Arembergu a jak to probíhalo, se můžeme podívat na videu níže. Jeho rychlost by na tuto zatáčku asi nebyla příliš vysoká, kdyby bylo sucho, ale s mokrou tratí a ještě s kopce nemohl zvolené nájezdové tempo ustát. Quattro je tady k ničemu, v nájezdu spíše jen přidává kila, a tak kombík s motorem 2,7 V6 biturbo putoval nedotáčivým smykem do kačírku a do svodidel.

Energie nárazu byla dost velká, když auto poslala trochu do vzduchu. Poškození na první pohled nevypadá příliš vážně, ale opravou bude jistě muset projít celý levý bok auta a dost pravděpodobně i zavěšení kol a další díly, které tímto nárazem mohly přímo utrpět. Jak je na tom řidič, nevíme, po zastavení se chytá za hlavu, ale vážná zranění neodhadujeme.

Sluší se dodat, že si nemůžeme být jisti, že jde o verzi S4, ale vůz nese všechny její znaky a dá se očekávat, že pokud někdo bude drásat Ring ve starším Audi A4 B5, nepůjde zrovna o dieselovou 1,9. Pokud tedy nejde o vizuální přetvářku, pohon všech kol má tento vůz jistě...

Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video) - 1 - Audi S4 Avant Quattro nehoda Nordschleife video 01Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video) - 2 - Audi S4 Avant Quattro nehoda Nordschleife video 02Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video) - 3 - Audi S4 Avant Quattro nehoda Nordschleife video 03Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video) - 4 - Audi S4 Avant Quattro nehoda Nordschleife video 04Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video) - 5 - Audi S4 Avant Quattro nehoda Nordschleife video 05Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video) - 6 - Audi S4 Avant Quattro nehoda Nordschleife video 06Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video) - 7 - Audi S4 Avant Quattro nehoda Nordschleife video 07Pilot Audi S4 zkusil na mokrém Ringu ověřit, zda ho „quattro podrží”. Nepodrželo (video) - 8 - Audi S4 Avant Quattro nehoda Nordschleife video 08
Energie nárazu byla docela velká, strukturální poškození ale neodhadujeme

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše