Přetahovaná Tesly Model X s americkým dinosaurem má nečekaný výsledek

Existují dvě disciplíny, ve kterých vozy americké Tesly obtížně hledají sobě rovného - Model S ve sprintu a Model X v přetahované. Přesto občas prohrají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Přetahovaná Tesly Model X s americkým dinosaurem má nečekaný výsledek

23.12.2017 | Petr Prokopec | 19 příspěvků

Existují dvě disciplíny, ve kterých vozy americké Tesly obtížně hledají sobě rovného - Model S ve sprintu a Model X v přetahované. Přesto občas prohrají.

Optimus Prime je zpátky. Tedy nikoliv ten filmový, v tomto ohledu jsme naštěstí od dalšího znevažování talentu režiséra Michaela Baye ušetřeni. To jen norský nadšenec Bjørn Nyland, který je majitelem Tesly Model X a internet již nějaký ten pátek zásobuje kuriozitami ze života s tímto elektrickým crossoverem, pro něj vymyslel další úkol. Naposledy jsme byli svědky jeho výletu do terénu, jenž ovšem pro Model X nedopadl příliš slavně.

Jak je ovšem patrné z nového videa, všechny nutné opravy má již Optimus Prime za sebou, Nyland proto mohl zkusit vrátit k přetahované, tedy snaze odtáhnout jiné auto na laně, i když se tomu bude všemožně bránit. Ta v předchozím případě dopadla pro Model X vítězně, i když vyzvala na souboj obří Toyotu Land Cruiser. Tentokrát vyzvala zdánlivě snazšího soupeře, Hummer H2. Jenže i když se H2 zdá být odvarem klasického H1, není to žádný čajíček - H2 je jednak těžší (3 200 kg versus 2 600 kg), navíc měl v tomto případě k dispozici schopné obutí (pneumatiky Federal Couragia s hřeby, Tesla má stejně vybavené pneu od Nokianu). Model ovšem na svou stranu pořád staví zásadně vyšší výkon (670 koní versus 321 koní) a také schopnost jej přenést na povrch zemský s efektivitou, které se žádné auto se spalovacím motorem nemůže rovnat.

Při pohledu na technické parametry jsou tedy síly vyrovnány, ovšem již z logiky věci by každý tak trochu očekával, že Tesla bude mít po všech předchozích soubojích proti Hummeru navrch. Jenže v tomto případě jsou jí zjevně všechny chytré elektronické systémy málo platné a H2 během prvních dvou pokusů ukáže elektrickému crossoveru, zač je toho loket. Až poté je účinek kontroly trakce H2 snížen z úrovně dvě a Tesla se přece jen prosadí - Tesla vrátí Hummeru alespoň jeden úder a zvládne jej přetlačit.

Jak přitom sám Nyland přiznává, H2 mohl mít v danou chvíli při počátečním zápřahu kola na ledu, pročež zmeškal příležitost a následně mu již nic proti obřímu výkonu a točivému momentu Modelu X nepomohlo. To ale nic nemění na úspěchu Hummeru, který tento souboj za ideálních okolností jasně vyhrál a v celkové bilanci měl navrch v poměru 2:1.

Ovšem, fanoušci Tesly kvůli tomu asi pro Hummer H2 nevyrazí, stejně jako nelze čekat změnu smýšlení u příznivců ortodoxnějšího H2. Přesto je pozoruhodné vidět Teslu v takovém klání prohrát - je to podobně výjimečné, jako spatřit Model S jasně prohrát sprint...

Přetahovaná Tesly Model X s americkým dinosaurem má nečekaný výsledek - 1 - Tesla Model X versus Hummer H2 2017 videoscreen 01Přetahovaná Tesly Model X s americkým dinosaurem má nečekaný výsledek - 2 - Tesla Model X versus Hummer H2 2017 videoscreen 02Přetahovaná Tesly Model X s americkým dinosaurem má nečekaný výsledek - 3 - Tesla Model X versus Hummer H2 2017 videoscreen 03
Podobné přetlačování raději doma neorganizujte, mohlo by to ohrozit záruku, jakou Tesla poskytuje, varuje majitel tohoto Model X. On se toho ale nebál a přiblížil nám zajímavé klání

Petr Prokopec

Diskuze 19 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše