Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny

Saab se jen tak nevzdá. Napojen na přístroje je rozebírán svými likvidátory, přesto dále bojuje o život. Koncern GM už mu ale v tomto boji definitivně nepomůže.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny

22.1.2012 | Petr Miler | 2 příspěvky

Saab se jen tak nevzdá. Napojen na přístroje je rozebírán svými likvidátory, přesto dále bojuje o život. Koncern GM už mu ale v tomto boji definitivně nepomůže.

Pokud jste si po vyhlášení bankrotu Saabu mysleli, že o dalších šancích na záchranu této automobilky hned tak znovu neuslyšíte, byli jste na omylu. Zpráva o rozprodeji muzea firmy sice nebyla z těch, které by se něčím podobným zabývaly, naše páteční zmínka o trvajícím zájmu čínských investorů už ale ano. A dnes tu máme další podobnou.

Svůj zájem o převzetí firmy jako celku totiž oficiálně vyjádřil i další z dříve uvažovaných investorů, turecký Brightwell Holdings. „Naši nabídku zveřejníme velmi brzy, bez nejmenších pochyb,” řekl člen představenstva firmy Zamier Ahmed v rozhovoru pro Autonews. Ahmed pro danou chvíli odmítl naznačit, jak vysoká by nabídka společnosti mohla být, neboť ta stále zvažuje cenu aktiv Saabu. Stejně tak neřekl, jak moc je pro tureckou firmu důležité, zda by s ní byl dále ochoten spolupracovat americký General Motors. Ten ale v mezičase tuto otázku za Turky vyřešil sám.

Jde o dost možná nejzajímavější informaci posledních desítek hodin, neboť jasně ukazuje, jak špinavou hru dosud GM se Saabem hrál. V případě jakéhokoli zájemce o převzetí nebo vstup do firmy se tvářil jako by teprve měl zvažovat, zda pro něj další poskytování svých řešení švédské automobilce bude akceptovatelné, ve skutečnosti ale zřejmě vždy věděl, že řekne své ne. Což nakonec také pokaždé udělal.

Mluvčí GM James Cain totiž v rozhovoru pro švédský SvD Business jasně řekl: „Kolem Saabu nejsme v kontaktu s nikým a licenci na naše technologie neposkytneme žádnému z kupců,” konstatoval konečně jasně Cain. Tento postoj GM jsme ostatně již dříve zmiňovali jako pravděpodobný a nedá se tedy hovořit o překvapení. Přesto je poněkud nečekané, že americký koncern tuto pozici po měsících mlžení veřejně přiznal.

Naštěstí pro Saab čínští investoři již s podporou GM nepočítají a těm tureckým nezbude než se s touto realitou smířit. Buď jak buď jsme přesvědčeni, že pokud si někdo Saab tak jak dnes stojí a leží nakonec koupí, nebude postoj GM až tak příkrý. Firma nemá žádný racionální důvod neposkytovat Saabu třeba technologie potřebné pro výrobu téměř 10 let starého modelu 9-3, to by její akcionáři nutně museli vyhodnotit jako umíněnost poškozující samotný GM. Ostatně to naznačuje i váhavá odpověď Caina právě na podobně položenou otázku SvD: „Nemohu potvrdit, že náš postoj je v případě modelu 9-3 stejný jako u 9-5,” řekl americký mluvčí.

To už ale předbíháme událostem. Jestli se převzetí celé firmy stane vůbec možným scénářem uvidíme nejdříve následující týden, pak případně přijdou na přetřes podobné otázky.


Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 1 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 01Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 2 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 02Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 3 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 03Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 4 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 04Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 5 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 05Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 6 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 06Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 7 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 07Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 8 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 08Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 9 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 09Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 10 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 10Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 11 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 11Saab by chtěli koupit i Turci, GM už otevřeně kašle na všechny - 12 - Saab 9-3 Griffin Facelift 2011 12
GM už Saabu definitivně ukázal záda, model 9-3 by ale nové majitele s použitím svých technologií zřejmě vyrábět nechal. Jestli by jim to bylo něco platné je ale jiná otázka...

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše