Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Škoda chystá nový Rapid kupé, zatím ale vznikne jen jeden
8.4.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Za stavbou dvoudveřové novinky s prosklenou střechou a červeno-černým lakem stojí 27 učňů z Mladé Boleslavi. Koncepci „vše vzadu“ ji nedodají.
Je to možná až paradoxní, ale přestože léta strávená pod komunistickou nadvládou tuzemskému automobilovému průmyslu zas až tak nepřála, o kupátka produkovaná mladoboleslavskou značkou nebyla nouze. Měli jsme tu dnes již legendární Škodu 110R, na jejíž slávu se pokusily navázat modely Garde a Rapid. Druhý zmíněný dokonce nebyl odmítán ani západním tiskem, byž v označení „Porsche 911 pro chudé“ bylo trochu nadsázky. Ne ale zase tak moc - tehdy šlo o jedno z mála auta, která stejně jako ikona ze Zuffenhausenu disponovala koncepcí „vše vzadu“, tedy pohonem zadních kol a motorem uloženým vzadu. Po ukončení výroby v roce 1990 však kupátka u Škody skončila, tedy pokud necháme stranou koncept Tudor.
Proč zde ale o tom hovoříme? Důvod je prostý a nejspíše jste se jej již dovtípili sami. Ano, česká automobilka skutečně chystá návrat kupé, bohužel však nikoliv na regulérní montážní linky. Místo toho se vozu dočkáme na letošním tuningovém srazu GTI Meeting, který se koná od 4. do 7. května u rakouského Vrbského jezera. Termín a místo živého debutu jsou ale momentálně prakticky těmi jediným informacemi, které máme. Značka totiž prozatím poslala do světa pouze dvě nepříliš říkající fotky a popisek mluvící o projektu jako o „učňovském voze číslo 3“.
Tím je odkázáno na koncepty CitiJet z roku 2014 a FunStar z loňska, za kterými rovněž stáli žáci ze Škoda Akademie. Ti před nedávnem ukázali představenstvu automobilky včetně jejího nového šéfa Bernharda Maiera již hotovou karoserii a některé části vozu. Víme tedy, že koncepční studie bude nalakována červeno-černou kombinací (zejména tou se vyznačovaly zmiňované modely Garde a Rapid), se kterou bude spárována prosklená střecha a kompaktní rozměry. Na rozdíl od předchozích let ale můžeme na pohon zadních kol stoprocentně zapomenout.
Aktuálně tak již jen můžeme dodat, že na projektu pracuje po několik měsíců 27 žen a mužů pod dohledem starších zaměstnanců značky z Mladé Boleslavi. Samotná škola pak byla založena již v roce 1927, přičemž studentům nabízí tříleté nebo čtyřleté učební programy. Momentálně do ní dochází na 900 nováčků začleněných do 14 plnohodnotných kurzů a přibližně 100 zaměstnanců, kteří pilují své schopnosti v rámci postgraduálního studia.

Učňové ze Škoda Akademie chystají studii kompaktního kupé pro tuningový sraz u rakouzského Wörthersee



Pro připomenutí původní kupé Škoda Rapid z konce 80tých let
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Audi pro rok 2026 vážně chystá nový model s technikou, která byla zastaralá už v roce 2019
včera
Mercedes pořádně předvedl kompletně falešný zvuk svého nového sporťáku, připomíná to béčkové filmy z 80. let
včera
Čínské Ferrari za cenu Octavie se prohnalo po Severní smyčce Nürburgringu. A je rychlé, pořád ale nestačí na o 450 koní slabší kombík
20.5.2026
Nejnovější články
Stát chce, aby autobusy jezdily po silnicích rychlostí až 225 km/h, vyřešil by tak váznoucí rozšiřování hromadné dopravy
před hodinou
Mercedes pod tlakem odpískal další ryze elektrické auto a dává mu spalovací motor. Snad to nebude zase ta samá čínská jedna-pětka
před 3 hodinami
Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!”
před 4 hodinami
Nejsou Korejci jako Korejci. Tihle s faceliftem vrátili svému levnému velkému SUV tlačítka bez jakýchkoli řečí
před 6 hodinami
Klienti Pagani už se nemusí držet při zemi. Za patřičnou sumu si mohou nechat vyrobit i tohle
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Dříve M135i, nyní ///M2 05.22. 15:17 - Eda
- BMW Divize 05.22. 09:54 - pavproch
- Rychlodotazy 05.22. 05:58 - Snowman000
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.21. 21:06 - Truck Daškam
- Tvar křižovatky a odbočení vlevo 05.21. 14:05 - Truck Daškam
- S větrem ve vlasech.... 05.21. 13:47 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 05.21. 11:34 - jerry
- Kúpa jazdeného Audi A6 45 TDI quattro Sport VS Volkswagen Arteon 2.0 TDI R-Line 05.21. 10:35 - otiswitt
