Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU

Ani jedno z těchto auto dnes nekoupíte, i když jde o sotva pár let staré vrcholy dieselové evoluce. Jeden se do nabídky nejspíše ještě vrátí, druhý ne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU

9.12.2018 | Mirek Mazal

Ani jedno z těchto auto dnes nekoupíte, i když jde o sotva pár let staré vrcholy dieselové evoluce. Jeden se do nabídky nejspíše ještě vrátí, druhý ne.

Nová pravidla pro měření spotřeby paliva a emisí výfukových plynů vybila evropský automobilový trh. Urychlený nástup nové procedury měření vyžadující specifickou homologaci jedné každé nabízené varianty určitého modelu zařízla na trzích Evropské unie spoustu výjimečných strojů, které se z různých důvodů výrobcům nevyplatilo znovu homologovat.

Snad to nebude platit o Audi SQ7, které z nabídky sice vypadlo, ale někdy v průběhu příštího roku by se do ní mělo zase vrátit. To samé ovšem nelze říci o Bentley Bentayga Diesel, které automobilka v Evropě vyřadila ze svého portfolia a s návratem nepočítá. V obou případech jde o špičková SUV s nejvýkonnějším moderním dieselem, který se montuje, tedy montoval do osobních aut. Agregát 4,0 V8 s trojitým přeplňováním byl na trhu naprostou raritou, teď na něj můžeme jen vzpomínat.

Posloužit nám k tomu může i přiložené video, které srovnává dynamiku obou zmíněných strojů na německé dálnici. Audi SQ7 pohání čtyřlitrový osmiválec zapřažený do páru turbodmychadel a jednoho elektrického kompresoru s výkonem až 320 kW (435 koní) od 3 750 ot./min do 5 000 ot./min a točivým momentem nejvýše 900 Nm v rozmezí 1 000 - 3 250 ot./min. Osmistupňový automat přenáší naftovou energii na všechna kola. Celkem 2,4 tuny těžké SUV sprintuje na stovku za 4,8 sekundy, omezovač zasáhne ve 250 km/h.

Dieselové Bentley se stejným osmiválcem vykazuje totožné technické specifikace. Krapet těžší SUV nemá omezovač rychlosti, takže jede až na 270 km/h, tovární údaje o průběhu výkonu a dosažitelném zrychlení jsou identické.

Revoluční elektro-turbo-diesel táhne jako lokomotiva, uměle dobarvená zvuková kulisa evokuje přesně takový dojem. Audi nechává pronikat dunění V8 až k řidiči, motor uložený v Bentley si drží komfortní odstup. Dynamika obou vozů je na tak velká a těžká naftová auta působivá a je vcelku pochopitelně téměř totožná. O samotné srovnání tu jde ale až v druhé řadě, zajímavé jsou primárně výkony obou aut. Snad se alespoň jedno z nich do nabídky skutečně vrátí - i když dieselovým motorům nemusíte fandit, tohle jsou prostě výjimečná auta, v mnoha ohledech.


Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 1 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 01Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 2 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 02Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 3 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 03Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 4 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 04Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 5 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 05Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 6 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 06Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 7 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 07Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 8 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 08Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 9 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 09Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 10 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 10Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 11 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 11Souboj dvou osmiválcových dieselových mašin ukazuje, o co jsme přišli kvůli EU - 12 - Audi SQ7 vs Bentley Bentayga srovnani 12
Audi SQ7 a Bentley Bentayga v přímém srovnání. Koncernové oběti nových evropských předpisů se chlubily revolučním motorem, který jim paradoxně zlomil vaz. Jednomu prozatím, druhému definitivně

Zdroj: AutoTopNL@Youtube

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše