Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit

Ve stínu nekonečného protahování českých dopravních staveb je smutné vidět, co je také možné v zahraničí. I když jde „jen” o demolici, proběhne neuvěřitelně rychle a čistě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit

23.11.2018 | Mirek Mazal

Ve stínu nekonečného protahování českých dopravních staveb je smutné vidět, co je také možné v zahraničí. I když jde „jen” o demolici, proběhne neuvěřitelně rychle a čistě.

Britská dálnice A14 byla o minulém víkendu zčásti uzavřena, protože bylo nutné zdemolovat přes ní vedoucí starý most v hrabství Cambridgeshire. Práce byly součástí modernizace silničního křížení a vyžadovaly co nejmenší zdržení. Urychlení bourání zajistila perfektní koordinace prací a systematický nástup potřebné techniky.

Rekonstrukce mostů či stavby nových na místě těch starých dobře známe z českých silnic, bohužel nic podobného britskému tempu jsme dosud nezažili. Kompletní rozebrání mostu trvalo jen několik hodin, dělníci dokázali omezit provoz na pouhý jeden den. Uzávěrka měla trvat celý víkend, ale firma Highways England chtěla s ohledem na situaci zprovoznit dálnici co nejdříve. A dokázala to celých 20 hodin před prvotně plánovaným termínem.

Smysluplný postup zachytily kamery, záběry ukazují množství lidské síly ve spolupráci s těžkými stroji. Střídala se oblaka prachu ze sutin a proudy vody proti rozptylu prachových částic. Speciální sbíječky drtily kusy betonu na menší části, asistující nakladače hned nabíraly nepořádek na korby nákladních aut, která odvážela rozdrcený most na skládku.

Vzdálený pohled připomíná mravenčí hemžení, lidé provádějící demolici si zaslouží obdiv. Po pásových strojích nastoupila uklízecí četa, která odstranila zbylé kusy mostu. Za pár hodin se místem už proháněli řidiči. Zbývalo osadit krajince betonovými obrubníky a člověk by ani nepoznal, že ještě včera stál na místě starý nadjezd vedoucí mezi městy Swavesey a Boxworth. Kéž by tak jednou probíhaly podobné stavby u nás...


Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 1 - Bourani mostu za jeden den Anglie 01Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 2 - Bourani mostu za jeden den Anglie 02Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 3 - Bourani mostu za jeden den Anglie 03Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 4 - Bourani mostu za jeden den Anglie 04Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 5 - Bourani mostu za jeden den Anglie 05Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 6 - Bourani mostu za jeden den Anglie 06Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 7 - Bourani mostu za jeden den Anglie 07Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 8 - Bourani mostu za jeden den Anglie 08Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 9 - Bourani mostu za jeden den Anglie 09Starý dálniční most lze „čistě” odstranit za jediný den, české firmy se mohou učit - 10 - Bourani mostu za jeden den Anglie 10
Takto probíhají silniční stavby ve Velké Británii. Je to dokonalá ukázka účinné snahy o rychlé zprovoznění rekonstruovaného úseku dálnice

Zdroj: Highways England@Youtube

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše