Reklama

Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video)

Crash testy jsou zajímavá věc, některé situace vám ale z podstaty nevykreslí. Scénář téhle nehody psal sám život, i s jejím zázračným koncem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video)

19.2.2017 | Petr Miler | 2 příspěvky

Crash testy jsou zajímavá věc, některé situace vám ale z podstaty nevykreslí. Scénář téhle nehody psal sám život, i s jejím zázračným koncem.

Crash testům nových aut se věnujeme velmi podrobně, a to zejména ze dvou důvodů. Jednak je pochopitelně zajímavé vědět, jak je ten či onen vůz připraven na chvíle, kdy se všechno spikne proti vám. A jednak je zajímavé sledovat, s jakou mírou oportunismu automobilky k nárazovým testům přistupují.

Tento aspekt přichází v posledních letech na přetřes docela často, neboť ukazuje, že auto se skvělým hodnocením v normovaném testu nemusí být zase tak přesvědčivé při skutečné nehodě. Protože co není předmětem testu, není na náraz připraveno. Proto vám čas od času ukazujeme i skutečné nehody, které ukazují, jak na ně vozy reagují. A pochopitelně skýtají příležitost poučit se z chyb jiných.

Tato nehoda se odehrála kde jinde než v Rusku na silnici mezi Karagandou a Dubovkou a je poučná hned z několika důvodů. Ukazuje, kterak se řidič Lady Priora (v zásadě překarosovaný model VAZ 2110 vyráběný dodnes) pokusil předjet delší kolonu aut, selhal ale hned v počátečním úsudku. I z pohledu kamery to vypadá, že na předjetí je místa docela dost, Lada Samara v protisměru ale zjevně jela rychleji, než se na první pohled zdá a přiblížila se dříve, než řidič Priory stihl dokončit předjížděcí manévr.

Tuto chybu ale šlo ještě odčinit, silnice byla relativně široká, jenže šofér Priory spáchal nepochopitelnou, v takové situaci bohužel dosti typickou chybu - začal se uhýbat k levému okraji silnice. Musí to být zřejmě instinktivní snaha „trefit volný prostor”, v podobných chvílích je ale vždy třeba se držet co nejvíce při pravém okraji silnice, v tomto případě kdesi v jejím prostředku. To ale pilot bílé Lady neudělal, oba řidiči tak zamířili do stejného místa a došlo k nevyhnutelnému - čelnímu střetu.

Je dost ošklivý, ještě ve vysoké rychlosti - člověk v Prioře brzdí jen chvíli a ten v Samaře jede po zledovatělé části cesty, kde toho také moc ubrzdit nemohl. Devastace obou aut je ohromná, kupodivu ale ne fatální. Střet s velkým překryvem přídí obou aut využil jejich deformačních zón a i když na rozfázovaných záběrech můžeme jasně vidět, že řidič Samary vyletí po nárazu půlkou svého těla ven (možná nebyl připoutaný, možná pásy zafungovaly jen částečně), zůstal podle informací řidiče s kamerou v autě na živu. A viník nehody v bílé Ladě též, další lidé na palubách obou aut nebyli.

Je to s podivem, ale díky bohu za to. Jak vidno, přežít se dá kde co i ve vozech, které nejsou zrovna etalonem bezpečnosti. Bylo to ale nepochybně velké štěstí, tak to určitě neberte jako motivaci k lehkovážnému jednání - při předjíždění je vždy třeba maximální opatrnosti a když už se něco nepovede, držet se vpravo. Tak se i tři auta vedle sebe vejdou i na relativně úzkou silnici - tady se při uhnutí doleva nevešla ani cestu docela širokou...

Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 1 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 01Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 2 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 02Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 3 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 03Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 4 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 04Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 5 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 05Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 6 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 06Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 7 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 07Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 8 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 08Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 9 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 09Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 10 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 10Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 11 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 11Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 12 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 12Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 13 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 13Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 14 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 14Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 15 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 15Takhle to dopadne, když se na silnici čelně střetnou dvě starší Lady (video) - 16 - Celni stret Lada Priora Lada Samara Rusko video 16
Nepěkná nehoda ukazuje hned několik chyb, kterých je radno se vyvarovat. A také velké štěstí obou zúčastněných

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše