Reklama

Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video)

Zní to lákavě, každý podobný fígl ale bude jednou odhalen. A ano tomuto člověku se nakonec jistě nevyplatil tak, jak původně doufal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video)

17.1.2017 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Zní to lákavě, každý podobný fígl ale bude jednou odhalen. A ano tomuto člověku se nakonec jistě nevyplatil tak, jak původně doufal.

Registrační značka je navenek jediným identifikačním prvkem auta, který jej bezpečně odliší od ostatních. Pravda, pokud si koupíte něco jako Koenigsegg One:1, je to i v zemi jako Česká republika skoro zbytečná formalita, v takové bílé Škodě Octavia ale budete majitelem jednoho podobného auta z mnoha. Není proto divu, že mnohé systémy, které nám jako řidičům či lidem nemusí být příjemné - od úsekových měření rychlosti přes mýtné systémy až po prosté sledování pohybu osob - pracují s registračními značkami. Ty jsou schopné přečíst, s pomocí registru aut k nim přiřadit konkrétního majitele a udělit majiteli pokutu, naúčtovat mu mýto či cokoli podobného.

Dobrodružnější povahy se pokouší podobným „nepříjemnostem” vyhnout a jdou na to různě. Někdo značku sundá zcela, čímž si u nás koleduje o okamžitý zákaz řízení. Jiný ji zkusí nahradit alternativní, čímž si u nás koleduje o totéž a někde třeba i o konfiskaci a zničení auta. A další se pokouší značku trochu chytřeji dočasně zakrývat, aby se vyhnuli oné nepříjemné povinnosti a jinak nepůsobili nápadně.

Právě touto cestou se vydal řidič z amerického státu Florida jménem Joshua West. Konkrétně jemu nešlo o měření rychlosti, tedy alespoň ne primárně, spíše chtěl po tamních, mýtem zpoplatněných silnicích jezdit zadarmo. Vymyslel tedy způsob, jak mýto fungující právě na principu rozeznávání registrační značky obejít - na svůj vůz nainstaloval systém schovávání značky. Podívejte se na něj níže, jde o jednoduchou černou roletu, kterou elektricky stáhl při průjezdu mýtnou branou, a ta tak značku nezaznamenala.

Systém v tu chvíli neeviduje auto, které nerozeznal, neeviduje nic, prostě jako by žádné neprojelo. Úplně to samé by fungovalo (u nás by ale byla třeba instalace na přední značku) na nechvalně proslulých, nejen pražských úsekových měřeních - tento systém pracuje na porovnání časů průjezdu na začátku a konci určitého úseku a pokud byť jen na jednom konci nemá záznam konkrétní značky, který by mohl spárovat s druhým, nic nezaeviduje. Obejít to dočasným zakrytým značky je tedy chytrý způsob, jenže pochopitelně nelegální.

Klec spadla ve chvíli, kdy West použil tento vynález před očima policisty. Nevíme, jestli policista jel v neoznačeném autě nebo si jej řidič nevšiml, muž zákona v každém případě viděl, jak se značka schovává a pak zas objevuje. Westa - ve staré Hondě Civic, mimochodem - zastavil a zatkl. Muž tak teď bude nejspíše čelit trestnímu stíhání kvůli podvodu a jistě po něm bude požadováno i nezaplacené mýto, které se pokoušel obelstít. Mimochodem, to tady bylo ve výši 1,25 dolaru, tedy asi 32 korun, takže je otázka, jak moc se něco takového vyplatí...

Podobný systém si můžete vyrobit nebo i koupit - pro americké značky bez problémů, pro ty evropské trochu složitěji, ale i takové existují. Výhoda je, že při instalaci na přední značku (v USA je zadní při čtení preferována proto, že tu přední řada států vůbec nepoužívá) si vás něco obtížněji všimne podobně jako onoho Floriďana. Přesto máme pocit, že bude lepší se do mantinelů vymezených úřady vejít poněkud... legálněji.

Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video) - 1 - System schovavani registracni znacky video 01Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video) - 2 - System schovavani registracni znacky video 02Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video) - 3 - System schovavani registracni znacky video 03Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video) - 4 - System schovavani registracni znacky video 04Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video) - 5 - System schovavani registracni znacky video 05Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video) - 6 - System schovavani registracni znacky video 06Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video) - 7 - System schovavani registracni znacky video 07Tento muž vám ukáže, jak se Mrázovkou a spol. prohnat bez pokut (video) - 8 - System schovavani registracni znacky video 08
Roleta dočasně překrývající dopravní značku je řešení, které systémy jako úsekové měření rychlosti přelstí. Otazkou je, na jak dlouho a s jakým celkovým výsledkem...

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama