Tesla po nehodě v Číně odstranila z webu slovo „autopilot”, jiné z jejích aut shořelo

16.8.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Další nehoda „autonomního řízení“ Tesly nemá za následek jen zničené plechy, ale kupodivu i jisté změny v prezentaci Autopilotu firmou.

Ještě na počátku letošního roku se zdálo, že Teslu v cestě k věčné slávě nemůže nic zastavit. Poté se ale začaly objevovat problémy, které vyvrcholily smrtelnou nehodou Model S, při níž byl aktivní firemní Autopilot. Že jde o nedokonalý systém s poněkud nevhodným označením, jsme věděli dávno, až po této události ale začaly vyplývat na povrch další pozoruhodné detaily a sledovanými začaly být také informace o dalších nehodách.

Nedávno se odehrála další, tentokrát v čínském Pekingu. Samotná nehoda to byla banální, jakkoli je zvláštní, že zrovna tuto primitivní situaci systém nezvládá. Zajímavější jsou důsledky - v návaznosti na tuto nehodu z čínského webu Tesly zmizel termín „zidong jiashi“, jenž lze přeložit jako „autopilot” či „autonomní řízení”. A místo toho nyní značka mluví o řízení s asistenčním programem a Autopilot používá pouze v původním anglickém znění jako obchodní označení.

Jinými slovy značka alespoň v Číně přiznává, že její Autopilot není více než vylepšený tempomat, který se však honosí poněkud zavádějícím názvem. A právě na tento fakt míří řada stížností. Mluvčí značky ovšem říká, že nehoda z 2. srpna a následné korekce na webu nemají žádnou spojitost. Tesla se prý pouze „neustále zlepšuje, a to včetně překladů. Již po řadu týdnů tak odstraňujeme nesrovnalosti napříč cizími jazyky.“ Věřit tomu pochopitelně můžeme, ale nemusíme.

Momentálně již jen stranou zmíníme ještě jednu nehodu Tesly Model S, ke které došlo během předváděcí jízdy ve Francii. Autopilot v ní tentokráte nefiguruje, místo toho vůz lehl popelem. Příčina požáru se stále zjišťuje, podle prvních informací se ale na displeji měl objevit vzkaz zmiňující problémy s dobíjením. Zraněn stejně jako v Číně nikdo nebyl, na detaily si počkejme.

Tesla po nehodě v Číně odstranila z webu slovo „autopilot”, jiné z jejích aut shořelo - 1 - Tesla Autopilot crash China video 01Tesla po nehodě v Číně odstranila z webu slovo „autopilot”, jiné z jejích aut shořelo - 2 - Tesla Autopilot crash China video 02Tesla po nehodě v Číně odstranila z webu slovo „autopilot”, jiné z jejích aut shořelo - 3 - Tesla Autopilot crash China video 03
Tesla má na kontě další nehodu spojenou se systémem Autopilot...

Tesla po nehodě v Číně odstranila z webu slovo „autopilot”, jiné z jejích aut shořelo - 4 - Tesla Model S pozar ve Francii
...a bude muset řešit i rovněž i s elektrickým ústrojím

Zdroj: Auto News, Reddit

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Autobazar

zobrazit vše