Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Veyron hadr: upravená Toyota Supra dala 400 metrů za 6 s, jela 387 km/h (video)
23.10.2014 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Tento snímek by mohl v encyklopedii doprovázet frázi „drtivá akcelerace”. Supra zvládající na čtvrtmíli za 6 s rychlost skoro 400 km/h je pozoruhodná podívaná.
Nepatříme mezi ty, kteří by se opájeli schopnostmi vozů akcelerovat v přímém směru. Je to nepochybně jedna z důležitých vlastností každého auta, a proto ji také v našich testech obvykle dokumentujeme, ať už se jedná o relativně pomalou Fabii III 1,2 TSI nebo už dost rychlý Passat B8 2,0 Bi TDI. Ale i kdybychom takto vyzkoušeli Bugatti Veyron Super Sport nebo LaFerrari, bude to v mozaice toho, co musí každý vůz zvládat, jediný střípek, který může být sám o sobě pro náročného zákazníka jen těžko zdrojem uspokojení.
I proto nejsme nadšenými příznivci závodů ve sprintu, třebaže čas od času také nějaký uspořádáme. Přesto musíme přiznat, že jsou tu vozy, které jedou v přímce tak rychle, že to bere dech. A ten z přiloženého videa je jedním z nich.
Pochopitelně se nejedná o sériový model, ale značně upravenou Toyotu Supra. Co přesně jí v tomto směru potkalo, nevíme, jisté je jen, že se jedná o dílo firmy EKanoo Racing a říká mu Outlaw 10.5 Supra. Pod kapotou má nadále legendární řadový šestiválec Toyoty známý pod označením 2JZ (z jeho sériové podoby ale asi moc nezbylo...), který posílá svůj výkon na kola přes pětistupňovou manuální převodovku. Kolik onoho výkonu může být, opět nevíme, dozajista ale půjde o tisíce koní.
Techniku vozu vám prostě detailně nepředstavíme, jeho dynamiku ale ano. Podle jejích tvůrců je tato Supra držitelem světového rekordu mezi dováženými auty (míněno zřejmě z amerického pohledu), který si připsala na bahrajnském National Drag Racing Championship s Garym Whitem za volantem. Jestli jde o rekord nebo ne, nesvedeme říci, že auto akceleruje způsobem zcela nehorázným, na vás ale můžeme vybalit bez okolků.
Však se na to podívejte sami - zvládnout 400 metrů s pevným startem za 6,05 sekundy při cílové rychlosti 387 km/h je něco mimořádného. Jen si představte, jak krátká vzdálenost je čtvrtmíle a k tomu 0 km/h na jejím začátku, skoro 400 km/h na konci a pouhých šest sekund mezi tím... Nejde vám to? Přiložený snímek fantazii snadno nahradí.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nejúchvatnější sbírku vzácných McLarenů po zesnulém arabském miliardáři celou koupil tajemný kupec. Musela ho stát miliardy
před 8 hodinami„Italský Turek” se natočil, jak jede ve svém Porsche 260 km/h po německé dálnici, teď chtějí jeho hlavu
26.8.2025Britové proti sobě ve sprintu postavili dva dinosauří osmiválcové offroady, metály ale nakonec bral ten třetí vzadu
25.8.2025
Nejnovější články
Levný rodinný zázrak Renaultu se ukázal v novém. Stojí jen 150 tisíc Kč a vypadá zatraceně dobře
před hodinouSkončila jedna velká éra. Za Godzillou se zavřela voda, zůstává po ní jenom prázdnota
před 2 hodinamiNěmecké automobilové firmy propustily jen za poslední rok přes 51 tisíc lidí, účet za všechny obory je ještě násobně horší
před 4 hodinamiNový VW T-Roc je venku a vypadá dobře, jeho nabídka motorů i kabina jsou ale po všech slibech zklamání
před 5 hodinamiPod šéfem Porsche se houpe židle. Rodiny majitelů už začaly v soukromí vybírat jeho nástupce
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 08.28. 14:38 - řidičBOB
- Dříve M135i, nyní ///M2 08.28. 13:11 - Vrooom
- Další zajímavá autovidea 08.28. 13:09 - Vrooom
- Lampárna (stěžovatelna) 08.28. 11:09 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 08.28. 10:56 - Předseda
- Toyota Land Cruiser 250 || Nezastavitelná legenda 08.26. 23:02 - lukasak12
- Onboard videa 08.26. 21:56 - abgx1
- vyber prveho auta, univerzalne pouzitie 08.26. 20:55 - magalanes