Reklama

Testujeme nový VW Passat 2,0 Bi TDI: takhle ho 240 koní vystřelí na 200 km/h

(video) Passat B8 dostal nejsilnější diesel ve své historii. S 240 koňmi a pohonem 4x4 jede jako z praku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Jízdní dojmy a další testy

Testujeme nový VW Passat 2,0 Bi TDI: takhle ho 240 koní vystřelí na 200 km/h

21.10.2014 | Autoforum.cz | 58 příspěvků

(video) Passat B8 dostal nejsilnější diesel ve své historii. S 240 koňmi a pohonem 4x4 jede jako z praku.

Tip: Přečtěte si již kompletní, podrobný první test nového Volkswagenu Passat, který si krom vrcholného sedanu Bi TDI bere na mušku také obyčejnější kombi s motorem 2,0 TDI o výkonu 150 koní.

Pokud si rádi čtete naše testy aut, budete mít v následujících dnech a týdnech dost důvodů se na Autoforum.cz vracet. Jednak vám naservírujeme recenze, které jsme připravovali v letních měsících a které jsme v novinkovém šílenství obcházejícím letošní pařížský autosalon nestihli publikovat. K nim pak přidáme i několik testů novinek vystavených právě v Paříži, které se automobilky po skončení autosalonu rozhodly poprvé odprezentovat v akci.

Za články z prvního ranku můžeme z posledních dnů zmínit ostrý test Renaultu Mégane RS 2014, z druhého pak hned dvě recenze nové Škody Fabia - špičkové 1,2 TSI a obyčejnější 1,0 MPI. Z hlediska vašeho zájmu tyto dva kousky zřejmě těžko něčím přebijeme, jedno z historicky nejprodávanějších českých aut nepředstavuje světu každý týden. Jednoho silného soupeře pro české mini bychom tu ale přece jen měli - novou generaci německé modly střední třídy Volkswagen Passat B8.

Ani jeho první testování jsme si nechtěli nechat ujít a vyslali jej vyzkoušet dalšího zkušeného kolegu. Ten měl za úkol dvě věci - zkusit největší novinku v nabídce německého matadora, vrcholné dvoulitrové naftové biturbo s výkonem 240 koní, které přes sedmistupňový automat posílá svůj výkon na všechna kola. A protáhnout u nás pravděpodobně nejprodávanější variantu, kombík s dvoulitrovým dieselem se 150 koňmi, manuálem a předním pohonem.

Testujeme nový VW Passat 2,0 Bi TDI: takhle ho 240 koní vystřelí na 200 km/h - 1 - Test VW Passat B8 2015 20 Bi TDI preview 01Testujeme nový VW Passat 2,0 Bi TDI: takhle ho 240 koní vystřelí na 200 km/h - 2 - Test VW Passat B8 2015 20 Bi TDI preview 02Testujeme nový VW Passat 2,0 Bi TDI: takhle ho 240 koní vystřelí na 200 km/h - 3 - Test VW Passat B8 2015 20 Bi TDI preview 03

Obě tyto verze vám v nejbližších dnech podrobně představíme, jako obvykle vám ale po zpracování části pořízených materiálů můžeme nabídnout menší ochutnávku. A nebudeme chodit kolem horké kaše, řeč bude hned o projevu a dynamice špičkové verze 2,0 TDI biturbo s výkonem 240 koní a pohonem všech kol.

Podobně jako v případě dříve testovaného Passatu B7 2,0 TDI 177 byly také v tomto případě na místě obavy, jak se výkonný diesel bude chovat. Však i naftové motory s menším litrovým výkonem než 120 koní bývají mnohdy nesnesitelně tvrdé, ať už z hlediska charakteru, zvuku či kultivovanosti. Jenže i když motor nového Passatu sám o sobě zrovna měkounký není, za volantem dostanete jeho projev naservírovaný ve velmi přijatelné podobě.

V kabině umí naftové biturbo v nejnižších otáčkách zadunět a okolo 2 000 ot./min i slyšitelně zanýtovat, jinak ale motor, i když o něm víte neustále, v kabině neobtěžuje. A to je nepochybně úspěch, zvláště když projev agregátu není maskován žádným umělým zvukem z reproduktorů. Slyšitelný projev je zkrátka na tak výkonný diesel obstojný, to ale pochopitelně není vše.

Testujeme nový VW Passat 2,0 Bi TDI: takhle ho 240 koní vystřelí na 200 km/h - 4 - Test VW Passat B8 2015 20 Bi TDI preview 04Testujeme nový VW Passat 2,0 Bi TDI: takhle ho 240 koní vystřelí na 200 km/h - 5 - Test VW Passat B8 2015 20 Bi TDI preview 05Testujeme nový VW Passat 2,0 Bi TDI: takhle ho 240 koní vystřelí na 200 km/h - 6 - Test VW Passat B8 2015 20 Bi TDI preview 06

Podobně lze hodnotit charakter, který je částečně skryt za sedmistupňovou automatickou převodovku DSG, jež je pro tento model standardem. I přes ni je ale cítit, že motoru v nižších otáčkách chvíli trvá, než se „natlakuje” a opravdu zatáhne. Pak ale - bez kopance - přijde razantní akcelerace, která je prakticky lineárně servírována od 2 do 4,5 tisíce otáček. Poté motor pozvolna odchází ze scény.

Převodovka se snaží držet otáčky právě v tomto spektru a asi nepřekvapí, že se jí to docela dobře daří. Výsledkem tak je až překvapivě rychlé auto, zvláště pokud uvážíme, že váží 1 721 kg (údaj podle EU pro sedan, pro kombi platí dokonce 1 735 kg) a jde standardně o čtyřkolku s nikdy zcela efektivním automatem. Pocitově jej přitom jako zase tak rychlý vůz nevnímáte, ale podívejte se na přiložené video dokumentující akceleraci na více než 200 km/h - tohle není na velký sedan s naftovým motorem zrovna pomalé představení, auto vše důležité zvládne za méně než 30 sekund.

Na snímku můžete spatřit i adaptivní přístrojovou desku vozu v akci a také to, že se spotřebou jsme se povětšinou pohybovali okolo 10 litrů na 100 km. O té vám ale můžeme říci více a neplatí to jen o ní - jak se s novým Passatem ve vrcholném dvouturbovém provedení jezdí a jaké je vedle něj docela obyčejné provedení se 150koňovým dvoulitrovým dieselem, předním pohonem a manuálem? Tohle všechno vám ještě povíme, už tento týden v podrobném prvním testu na Autoforum.cz...

Autoforum.cz

Další zajímavé články:

Diskuze 58 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama