- -

Vyberte, koho zabít spíš: dítě, nebo důchodce? Autopiloty čeká stejné dilema

Na silnicích se dostáváme do situací, z nichž není dobré východisko, musíme volit menší zlo. Jako lidé to děláme přirozeně, autopilot musí být naprogramován.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Vyberte, koho zabít spíš: dítě, nebo důchodce? Autopiloty čeká stejné dilema

20.11.2016 | Marek Bednář | 13 příspěvků

Na silnicích se dostáváme do situací, z nichž není dobré východisko, musíme volit menší zlo. Jako lidé to děláme přirozeně, autopilot musí být naprogramován.

Jedete-li zcela autonomním vozem a dostanete-li se do situace, která nemůže končit jinak než nehodou, při níž pravděpodobně někdo zemře, nemůžete s tím nic dělat, jste jen pasažér. Je to vůz sám, který se musí rozhodnout, koho nejspíše zabije a koho ochrání. Jak se bude rozhodovat, je ovšem náročnou morální otázkou.

Automobilka BMW o ní polemizovala koncem minulého roku a ke konkrétnímu závěru nedošla. Pro nás je obtížné si představit, že by auto mělo na první místo stavět kohokoliv jiného než svou posádku, ať je onen kdokoliv jiný narkoman, dítě nebo babička venčící psa. Mercedes se vyjádřil v tom smyslu, že to vidí stejně, v tomto názoru ale svět není jednotný.

Massachussetský Institut Technologie o ní diskutuje veřejně, a proto stvořil webovou aplikaci Moral Machine, která je na pomezí hry a dotazníku. Jste postaveni do situace tvůrce počítačového řídícího programu a máte rozhodnout, jak se má autonomní vůz zachovat v situaci, kdy mu selhaly brzdy a někoho pravděpodobně zabije. Na palubě i mimo ni se vyskytují bezdomovci, doktoři, děti, zloději, starci i psi. Někdo jde přes přechod na červenou, jiný na zelenou.

Vždycky je někdo vystaven riziku smrti a na vás je rozhodnout, kdo to bude. Nechápete-li náš názor s ochranou posádky auta především, dosaďte si do vozu sebe nebo své děti. Tento aspekt v aplikaci, kterou si můžete spustit zde, možná záměrně, možná mimoděk chybí. Jak jste dopadli, se můžete pochlubit v komentářích, k projití všech otázek stačí minimální znalost angličtiny, grafika je velmi výmluvná. Aplikace vám v závěru tak trochu poví, jaký jste člověk. Jeden kolega z redakce se obtížně vyrovnává se závěrem, že mu prý záleží hlavně na sobě...

Vyberte, koho zabít spíš: dítě, nebo důchodce? Autopiloty čeká stejné dilema - 1 - moralni dilema autopilotu web-app 01Vyberte, koho zabít spíš: dítě, nebo důchodce? Autopiloty čeká stejné dilema - 2 - moralni dilema autopilotu web-app 02Vyberte, koho zabít spíš: dítě, nebo důchodce? Autopiloty čeká stejné dilema - 3 - moralni dilema autopilotu web-app 03
Co by měl autopilot udělat? Můžete vybírat sami...

Zdroj: MIT

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 13 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše