Reklama

Zmizí z křižovatek semafory? Autopiloty je nepotřebují, „domluví se” bez nich (video)

Místo semaforů by autopiloty mohly jezdit dle pokynů řídícího střediska. To by každému autu přidělilo „okénko” podobně jako v letovém provozu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Zmizí z křižovatek semafory? Autopiloty je nepotřebují, „domluví se” bez nich (video)

28.3.2016 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Místo semaforů by autopiloty mohly jezdit dle pokynů řídícího střediska. To by každému autu přidělilo „okénko” podobně jako v letovém provozu.

V silničním provozu patří křižovatky k těm náročnějším místům, zejména pokud jsou obě křížící se silnice čtyřproudé a občas se ještě někudy pletou chodci, cyklisté s vlastními jízdními pruhy a tramvaje. Proto vznikly semafory, které jednoznačně určí, kdo kdy může jet a kdo kdy musí čekat. Podle nové studie autorů z Michiganu, Itálie a Švýcarska ovšem autonomní vozy nebudou semafory potřebovat.

Výzkumníci z Michiganského technologického institutu (MIT), Švýcarského technologického institutu (ETHZ) a italské Národní výzkumné rady (CNR) stvořili koncept s názvem Light Traffic, který je principem fungování trochu podobný řízení letového provozu. Každé auto blížící se ke křižovatce odešle požadavek na centrálu, která mu přiřadí určitý čas, kdy může křižovatkou projet. Auto podle toho upraví rychlost, aby do křižovatky vjelo přesně ve chvíli začátku svého „okénka” a plynule křižovatkou projede.

To znamená, že na křižovatce nebudou semafory a nebude tu potřeba ani dopravních značek. Komunikace aut s řídícím střediskem je zastoupí. Podle dostupných údajů za stejný čas bude moci křižovatkou projet zhruba dvakrát tolik aut, než kdyby byla řízena klasicky semafory a jezdili by jí normální řidiči v normálních autech. Teoretické výhody zde nekončí, mimo jiné se netvoří zácpy a auta mají nižší spotřebu paliva, což znamená méně emisí.

Také to ale znamená, že všechna auta projíždějící danou křižovatkou budou muset být autonomní, lidským řidičům by musel být vjezd zakázán, aby se dala zajistit stoprocentní plynulost. Podle videa níže jsou „okénka” pro každé auto dost těsná a bílé fleky, zde znázorňující vozidla, se pohybují docela dost rychle. A nevidíme tu chodce ani cyklisty, ale i s nimi by prý systém uměl počítat. Možná ale jednoduše tak, že se pro ně vystaví podchod nebo veškerou dopravu v určitou chvíli zastaví, to zatím není známo.

Je to poměrně zajímavá vize budoucnosti, vždyť semafory často stojí za tvorbou dopravních zácp. Její uvedení do praxe ale vyžaduje, aby proběhla spousta dalších věcí - zejména nahrazení všech aut na silnicích autonomními, o čemž nelze s jistotou prohlásit, že se vůbec kdy stane, a ještě méně lze odhadovat rok. Anebo by musely vzniknout zákazy vjezdu pro auta řízená člověkem - nebo by pro ně musely být vybudovány podjezdy, aby do takto autonomně řízené křižovatky nevjížděla, ale to už spekulujeme.

To nás dostává k další překážce - peníze. Řídící střediska takovýchto křižovatek budou muset vzniknout z veřejných peněz a jistě nebudou levná. Stejně tak tvořit dvou- nebo třípatrové křižovatky bude extrémně nákladné, pokud nějaké patro má být pod zemí. Všechno to jsou peníze, které se dají použít třeba na vybudování obchvatu města nebo opravu rozbitých silnic v okolí.

Zmizí z křižovatek semafory? Autopiloty je nepotřebují, „domluví se” bez nich (video) - 1 - autopiloty bez semaforu 01
Autopilotní vozy by nemusely potřebovat semafory

Zdroj: Road & Track

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše