Reklama

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly

Ideální volant byl vynalezen dávno - je to „kolo na tyči” s průměrem a tloušťkou věnce přiměřenou využití. Jenže někteří zkouší kolo pořád vynalézt znovu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly

13.2.2018 | Mirek Mazal | 15 příspěvků

Ideální volant byl vynalezen dávno - je to „kolo na tyči” s průměrem a tloušťkou věnce přiměřenou využití. Jenže někteří zkouší kolo pořád vynalézt znovu.

Volant jako základní ovládací prvek automobilu stěží unikne pozornosti řidiče, oba spolu navazují až intimní vztah, dalo by se říci. Vždyť které jiné části automobilu se musí řidič častěji dotýkat? Bez ovládání kruhu na hřídeli by auto nezatočilo. Ovšem pozor, není pravda, že na tyči musí být umístěný pouze kulatý volant, v historii se najde dost případů jiných tvarů a v současnosti se výrobci zavedený zvyk schválně porušují.

Níže se dozvíte, jak také mohou volanty vypadat, když se designéři chtějí za každou cenu odlišit. Pedanti na rovnoměrné rozložení ať se obalí trpělivostí, symetrie je zde cizí slovo a spíše než co jiného se návrháři předháněli, kdo dokáže řidičovi do rukou dostat extravagantnější kormidlo. Nutno říci, že někteří si v tomto směru vedli docela dobře a následujících osm kousků pak podle nás úplně nejlépe...

1. Citroen DS

Volant revoluční jako celé auto, to lze říci o „kormidlu” Citroënu DS z roku 1955. Jednoramenné řešení se v Citoënech objevilo poprvé právě tady a zůstalo pro ně typické i díky modelům jako GS, SM či CX. Automobilka sama vyvíjela tuto konstrukci jediného paprsku až k extrémnímu provedení konceptu Karin se sedačkou a volantem uprostřed, od kterého se inspirovalo studio Bertone. Přibývání tlačítek a nasazení airbagu vystavilo originálnímu tvar volantu stopku, ale přišly jiné kulišárny. Však si vzomeňte na Citroën C4 s pohyblivým věncem a pevným středem.

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly - 1 - Zajimave volanty historie 01

2. Subaru XT

Výrazné a bláznivé jako samotné auto je nesymetrické kormidelní kolo Subaru XT. Jedinečná ukázka vítězství stylu nad podstatou. Tvar obráceného písmene L muselo provokovat puntičkáře, protože na levé půlce zůstala jen opěrka na palec, kdežto pravá část obsahovala rameno a dvě tlačítka tempomatu. Subaru se vrátil k normálnosti u následného kupé SVX.

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly - 2 - Zajimave volanty historie 03

3. Chrysler 300J

Nehezké provedení volantu Chrysleru 330J od Virgila Exnera rozpyluje mýtus, že neslavný čtyřúhelníkový tvar proslavil Austin Allegro. Chrysler používal tento divný tvar několik let, model Imperial z roku 1960 byl vybaven obzvláště nehezkou verzí. Britové jej zavedli až po Američanech s tím, že šišatý tvar zvětší místo pro nohy a zlepší posed řidiče. Nesmysl to u tohoto typu aut byl už tehdy.

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly - 3 - Zajimave volanty historie 04

4. Maserati Boomerang

Maserati Boomerang byl koncept vozu z pera Giorgetta Giugiara. Vypadal spíše jako kosmická loď a provedení volantu tomu odpovídalo - je snad tím nejbizarnějším vůbec. Giugiaro si na konceptu mohl dovolit pustit fantazii na výlet a vyšlo z toho kosmické zjevení s přístroji ve středu volantu. Nejdříve tam byl jen obrovský otáčkoměr, ve finále však přibyla pětice dalších budíků a několik spínačů, kolem kterých na čtyřech paprscích rotoval věnec volantu.

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly - 4 - Zajimave volanty historie 05

5. Matra Murena

Prostorný třísedadlový interiér z poloviny 80. let 20. století odrážel tehdejší styl dokonale. Byl plný lesklého hnědého plastu a před řidičem se tyčil kruh s uříznutou spodní částí. Plastový volant s kaskádovitými dvojitými paprsky ladil s okolním obložením kabiny. Později se tento styl kormidla objevil v japonských sportovních vozech jako je Toyota Supra či Nissan 280 ZX.

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly - 5 - Zajimave volanty historie 06

6. Lamborghini Athon

Ex-turínský designový dům Bertone vyprodukoval koncept Laborghini Athon. Jde o podobný odvaz, jak bylo možné vidět dříve u Giugiara. Normální volant je pro slabochy, je nutné ukázat něco závratného, italsky bláznivého. Nebo bláznivě italského. U Athonu se pochlapili s jediným paprskem, kterým je kruh přidělaný k palubní desce, jinak by řidiči zůstal v ruce. Čistý design spíše mate mysl, i když zapadá do temperamentního interiéru.

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly - 6 - Zajimave volanty historie 07

7. Seat Ronda

Seat Ronda byl malý hatchback založený na Fiatu Ritmo, kterého se u nás neprodal snad ani kus a jinde v Evropě to nebylo o mnoho lepší. Velký neúspěch dal zapomenout na tento vůz, ale obdivovatelé všeho nenormálního nemohou spát nad volantem, který se tehdy montoval. Známý Giugiaro navrhl pro luxusní verzi kulatý volant s jednoduchým čtvercovým středem a mírnou prohlubní. Proti ostatním italský kreacím celkem klidný počin.

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly - 7 - Zajimave volanty historie 08

8. Lancia Beta Trevi

Poslední ve výběru nevšedních volantů zapadá do podivného interiéru Lancie Trevi. Země původu dá najevo, že volant nemůže být obyčejný, rovnoměrný, jednoduchý. Opak je pravdou, designéři asi zaspali, protože tento vůz má sice originální interiér, ale volant zůstal vůči zbytku střízlivě navržen. Kruhový tvar s jediným horizontálním páskem nebudí povyk, naopak působí klidně, což se o většině výše zmíněných volantů říci nedá. Ve srovnání s interiéry běžných aut má ale k normě pořád hodně daleko...

8 nejbizarnějších volantů historie aut: i s tímhle se dá zatáčet koly - 8 - Zajimave volanty historie 09

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama