Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno

Zmenšené modely aut v dětství miluje skoro každý a některým to vydrží i do dospělosti. Majiteli této kolekce se to ale zjevně vymklo z rukou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno

14.7.2019 | Petr Miler

Zmenšené modely aut v dětství miluje skoro každý a některým to vydrží i do dospělosti. Majiteli této kolekce se to ale zjevně vymklo z rukou.

Cesta k autům začala pro většinu z nás kdysi v mládí, když jsme v obchodě nejednou přesvědčili rodiče, že nutně potřebujeme ten či onen „angličák”. Matchbox, Bburago, Hot Wheels... Něco takového to muselo být, protože zájem okolí se s modýlkem neznámé značky jaksi nedostavoval a naše přesvědčovací prostředky byly dost silné na to, aby tento faktor pochopila i maminka.

Láska k autům nás od té doby obvykle neopustila, vztah k angličákům ale přece jen ochladl - skutečný vůz je pochopitelně zajímavější. Možná se i dnes se svými dětmi alespoň na chvíli potěšíte z jejich nových přírůstku do kolekce zmenšenin, někteří to ale dotáhli o hodně dál.

O případu jednoho takového člověka vás dnes můžeme zpravit a je vážně pozoruhodný. Informuje o něm televize KCTV5, které se do hledáčku dostala nezvyklá akce pozůstalosti jednoho Kansasana, kterou zajišťuje firma Lily's Estate Sales pro jeho rodinu, které odkázal svůj majetek. Jejím předmětem se totiž stalo mimo jiné téměř 100 tisíc autíček Hot Wheels.

Co a první pohled může připomínat rozprodej aktiv zkrachovalého obchodníka s hračkami je ve skutečnosti životním dílem zesnulého muže, který dal za dekády dohromady právě takový počet autíček. Musel být doslova posedlý, neboť výjimečná tato kolekce není jen svým rozsahem. Žádný z modýlků není otevřený, žádná krabice od nich není ani zaprášená. Dotyčný vše skladoval ve zvláštní nemovitosti, kde jednotlivá autíčka schraňoval před vlivy okolí ještě v plastových krabicích. Jinými slovy - tyto Hot Wheelsy byly dvakrát zabalené, aby vydržely fit.

Nevíme, kdy přesně se sbíráním začal, ve sbírce má ale i dekády staré vozy a jak můžete vidět na záběrech níže, v oněch krabicích byly rozřazeny podle roku vzniku. Nejstarší kousky jsou skoro 50 let staré a i kdyby se sbíráním majitel začal už tehdy, musel by koupit 2 tisíce aut ročně, tedy více jak 5 denně včetně víkendů a svátků, aby tohle dal dohromady. Posedlost je tady snad slabé slovo.

Pozoruhodné je, že dotyčný se sbírkou ani nechlubil. Byl členem sběratelského klubu Mo-Kan Hot Wheelers Collectors Club a jeden z jeho dalších členů KCTV5 řekl, že samozřejmě věděli o tom, že Hot Wheels sbírá. Nikdo ale netušil, jak obřích rozměrů a bizarní podoby jeho kolekce dosáhla. Podívejte se na to sami, autíčka jsou běžně nabízena za 1 dolar, ale cennější kousky stojí i stovky. Ve výsledku tak tento prodej vynese pěkné peníze, aukční firma odhaduje celkový výnos na více než 5 milionů Kč.


Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 1 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 01Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 2 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 02
Vskutku ohromující sbírku autíček odkázal pozůstalým sběratel z Kansasu

Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 3 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 03Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 4 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 04
Autíčka skladoval velmi svérázným způsobem

Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 5 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 05Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 6 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 06Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 7 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 07Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 8 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 08Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 9 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 09Muž odkázal pozůstalým obří sbírku skoro 100 tisíc autíček, nerozbalil ani jedno - 10 - Prodej 100 tisic nerozbralenych auticek 10
Všechna jsou do dnešního dne ve svých původních obalech

Zdroj: News@Youtube, Classic Cars Journal

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše