Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala

Představte si, že hledáte ideální lokaci pro pořízení fotek. A najednou zakopnete o stodolu plnou aut a vzácných aut a experimentálních strojů, které jinde na světě neexistují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala

7.9.2018 | Petr Prokopec

Představte si, že hledáte ideální lokaci pro pořízení fotek. A najednou zakopnete o stodolu plnou aut a vzácných aut a experimentálních strojů, které jinde na světě neexistují.

Za sebou máme letní prázdniny, během kterých byl už asi popadesáté reprízován televizní seriál Chalupáři. Z našeho úhlu pohledu je zajímavý snad jen poslední díl, kdy dojde na filmovou svatbu Jiřího Schmitzera a Hany Maciuchové. Jako dar totiž dostanou auto objevené ve stodole. Tedy veterána vyrobeného před první světovou válkou, který je tak trochu důkazem, že o podobné štěstí lze zakopnout také u nás.

Ve většině případů jsou ovšem podobné stodolové nálezy spojené se Spojenými státy, případně také s Velkou Británií. Do ostrovního království se vypravíme i dnes, a to konkrétně na farmu ležící ve skotském hrabství Peeblesshire ležícím nedaleko Edinburghu. Právě tam se vypravil štáb, který hledal ideální lokalitu pro pořízení fotografií. Přitom ovšem čirou náhodou zakopl o sbírku vzácných exemplářů Land Roveru.

Majitel usedlosti byl sběratelem především raných Range Roverů a Land Roverů Discovery, přičemž dva tucty vozidel pochází z 50. let minulého století. Tato sbírka, která zahrnuje i užitkové stroje, s nichž třeba sněžná rolba Snow Trac účinkovala i v několika televizních pořadech, byla opečována s velkou pozorností. Kromě toho tu ovšem máme ještě obsah oné stodoly, kde jsou jedinou ochranou karoserií uložených aut nánosy prachu.

Je vskutku překvapivé, proč se majitel k několika vozům zachoval poměrně macešsky. Nejde totiž o žádné tuctovky, stojí zde třeba Land Rover Series IIA Lightweight z roku 1968, jenž nikdy nebyl zaregistrován pro silniční použití. A jehož tachometr se nejspíše nikdy ani nepohnul. Za ono půlstoletí ostatně byla vyměněna pouze plátěná střecha, neboť ta stará se rozpadla.

Odlehčené provedení přitom mezi fanoušky Land Roveru působí jako mýtus, o kterém se vyprávějí neuvěřitelné příběhy. Původně totiž bylo určeno jen pro vození vojenských pohlavárů na slavnostních přehlídkách. Nyní by tento exemplář prý měl projít rozsáhlou renovací, po které má zamířit do prodeje. Pokud se tak opravdu stane, můžeme očekávat opravdu nemalý zájem.

Oprav se pak má dočkat také Land Rover 110 z roku 1985, jehož dokumentace prozrazuje, že automobilka jej používala jako testovací mulu. Zda ovšem továrnu v Solihullu vůz opustil v současné formě, tedy jako platforma pro vysokozdvižnou plošinu, není známo. Ví se ovšem tolik, že Land Rover u tohoto kusu testoval tuhost a pevnost šasí.

Zmínit pak lze ještě jeden vůz, ten ale již s Land Roverem nemá pranic společného. Jde o experimentální prototyp vozu, který byl zamýšlen jako pozemní podpora na letištích. Původně byl osazen motorem od Rolls-Royce, kdy označení SRV1 odkazuje na dvanáctiválec Meteor. V takovém případě by motor produkoval 600 koní a 1 972 Nm.

Je však otázkou, zda dvanáctiválec skutečně byl použit, neboť i součástí tohoto stroje je technická dokumentace, která odkazuje na menší osmiválec, nicméně znovu s logem RR. Zapotřebí tedy bude ještě další ověřování, ke kterému rozhodně nebude stačit jen zvednutí kapoty. Pohonná jednotka, která by měla utáhnout letadlo, totiž aktuálně chybí.

Lze již jen dodat, že stejně jako odlehčený Land Rover projdou i zbývající dva britské stroje renovací. Ta pak ostatně čeká i na neskutečně vzácný Schmidt Unimog Snow Blower, kterých mělo vzniknout jen pár a z nichž prý žádný nepřežil. Přesto jeden takový na skotské farmě rovněž nechybí. Ač se to tedy nezdá, máme tu jeden z nejzajímavějších nálezů této dekády.


Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala - 1 - Stodolni nalez Skotsko 2018 prvni foto 01Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala - 2 - Stodolni nalez Skotsko 2018 prvni foto 02Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala - 3 - Stodolni nalez Skotsko 2018 prvni foto 03
Na skotské farmě byl nalezen vzácný Snow Trac...

Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala - 4 - Stodolni nalez Skotsko 2018 prvni foto 04Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala - 5 - Stodolni nalez Skotsko 2018 prvni foto 05Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala - 6 - Stodolni nalez Skotsko 2018 prvni foto 06
...či ještě vzácnější Land Rover Series IIA Lightweight...

Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala - 7 - Stodolni nalez Skotsko 2018 prvni foto 07
...nebo platforma pro vysokozdvižnou plošinu, rovněž od Land Roveru

Štáb hledal pěkné místo na focení a narazil na starou farmu. Podívejte se, co skrývala - 8 - Stodolni nalez Skotsko 2018 prvni foto 08
Kromě toho nechybí ani experimentální letištní stroj SRV1, který měl užívat dvanáctiválec značky Rolls-Royce

Zdroj: Auto Classics

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama