Reklama

Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno

Je to legenda svého druhu a jakýkoli takto zachovalý kus první generace je dnes cenný. Tento je ale výjimečný, asi ten nejvýjimečnější ze všech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno

24.3.2017 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Je to legenda svého druhu a jakýkoli takto zachovalý kus první generace je dnes cenný. Tento je ale výjimečný, asi ten nejvýjimečnější ze všech.

Všeliká auta můžou být vzácná, ale ať se nějakého modelu nebo nějaké verze vyrobilo sebeméně, první je vždycky jen jedno. Když se navíc jedná o legendu jako Ford Mustang, zájem sběratelů bude rozhodně větší, než třeba o první kus... Dacie Sandero.

Právě takový vůz máme před sebou nyní - dle VIN první Ford Mustang kupé vůbec. Jeho VIN je 5F07U100002, je to tedy druhý Mustang v pořadí. Ten úplně první je kabriolet, má 5F08F100001, je v majetku automobilky Ford a ruku na srdce, není tak zajímavý - ke správnému pony caru patří uzavřená karoserie. Jedním dechem tedy musíme dodat, že VIN u Fordu nutně nemusí určovat pořadí, ve kterém auta sjíždějí z výrobní linky. Jenže který Mustang kupé sjel z výrobní linky jako první, se při renovaci zjistit nepodařilo, a tak rozhoduje číslo.

Tohle je prostě „ten první” a právě to jej činí tak cenným. Je to úplný začátek legendy jménem Mustang a už jeho životní příběh je pozoruhodný. Začíná zkraje roku 1964 v továrně Allen Park Pilot, kde zrovna probíhal vývoj výrobního procesu nového kompaktního sporťáku. Přesně neznámý počet kusů, mezi 150 a 180, tam bylo částečně sestaveno v rámci předprodukční výroby, všechny s vyraženým datem výroby 5. března. Pak byly, stále nehotové, dopraveny do továrny v Dearbornu, kde byly dokončeny.

Odtud se vypravily do různých míst USA a Kanady na veřejnou premiéru, která byla naplánována na 17. dubna 1964. Tenhle konkrétní hardtop v modré Caspian, s 2,8l řadovým šestiválcem, třístupňovým manuálem a 13" koly, pak měl zamířit po železnici do dealerství Brown Brothers Ford v kanadském Vancouveru. Nějakým nedopatřením ale skončil u Whitehorse Motors v Yukonu v květnu 1964, takže oficiální představení propásl.

Whitehorse Motors ho nevrátilo, nainstalovalo ohřívač bloku motoru a používalo ho jako předváděcí vůz. Na jaře roku 1965 byl prodán. Pak fungoval prostě jako auto, celkem dvanáctkrát změnil majitele, až se v roce 1997 dostal do rukou Boba Frii. I toho ale až později zaujalo VIN, které vypadalo, jako že pochází z počátků výroby.

Když se pak Fria pustil do kompletní renovace, narazil na několik svarů a dalších detailů, které na normální Mustang z té doby nepatří. Začal tedy pátrat po historii tohoto konkrétního kusu a zjistil, že to je jeden z oněch 150 - 180 předprodukčních kousků, a konkrétně dle VIN druhý Mustang a zároveň první s pevnou střechou vůbec.

Nyní tak máme před sebou úplně první Ford Mustang kupé, kvalitně zrenovovaný a uvedený přesně do původní podoby. Bude na prodej v aukci pořádané domem Mecum a odhad finální ceny neznáme, ale že bude nízká, v žádném případě neočekávejte - miliony amerických dolarů jsou prakticky jistotou. První je totiž vždycky jen jeden...

Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 1 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 01Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 2 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 02Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 3 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 03Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 4 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 04Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 5 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 05Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 6 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 06Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 7 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 07Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 8 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 08Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 9 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 09Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 10 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 10Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 11 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 11
Tenhle Mustang je unikátní svým VIN - je to první hardtop neboli kupé vůbec. A je pečlivě zrenovovaný

Tohle řazení patří nejvzácnějšímu Fordu Mustang vůbec. Objeven byl nedávno - 12 - Ford Mustang Coupe 1965 prvni vyrobeny prodej 12
Toto je člověk, který jej objevil, zrenovoval a nyní i prodává

Zdroj: Mecum

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše