Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Audi R10: dieselový supersport je zpátky ve hře, už ale ne jako R8
23.11.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Německá značka zvažuje výrobu vrcholného supersportu, který bude kombinovat výkon turbodieselu s dvojicí elektromotorů v předních kolech.
Dieselové motory jsou pro Audi vrcholnou prioritou. Není ale divu, v Evropě takto vybavené modely tvoří většinu prodejů, špatně si značka nevede ani na závodních polích. Zejména 24 hodin Le Mans nezná za posledních sedm let (s výjimkou roku 2009, i v tomto případě však šlo o naftožrouta, jen s logem Peugeotu) jiného vítěze než dieselové Audi. Díky tomu značka začala opětovně zvažovat vrcholný supersport, jemuž by z výfuku nezněla serenáda, nýbrž lítaly saze. Prozatím sice není jisté, kdy by model s pravděpodobným názvem R10 mohl dorazit, pár informací však známe.
Inspirací pro vůz stojící v hierarchii firmy nad modelem R8 by měla být aktuální verze speciálu R18 e-Tron quattro, díky čemuž je jasné, že i silniční verze dostane kombinaci turbodieselu a elektromotoru. Oproti R18, jenž je poháněna 3,7litrovým šestiválcem, však zřejmě půjde o osmiválec. Motor V12 TDI, který značka použila u konceptu R8 z roku 2008, pak byl zavržen z důvodu velké hmotnosti a obav z poškození image jinak dobře přijaté R8.
Detaily ohledně elektromotorů jsou ještě střídmější, vycházet v podstatě můžeme jen z koncepce R18. A ta používá v každém předním kole jeden elektromotor, které skrze setrvačník napájí energie získaná regenerativním brzděním. Ovšem jen po překročení rychlosti 120 km/h. Zda je však dostane silniční verze, či zda jen použije separátní elektromotor pro přední nápravu, je prozatím ve hvězdách.
Tím veškerá dostupná data končí. Alespoň co se Audi týče. Podle informací britského Autocaru to ale neznamená konec dieselové revoluce v rámci celého koncernu. Nedávno se totiž v britském Crewe objevil prototyp Bentley Flying Spur poháněný osmiválcem TDI.
To by znamenalo velký odklon oproti předchozím prohlášením značky. Na druhou stranu, současné Bentley již není natolik svázané s tradicemi, díky čemuž by se diesel pod jeho kapotou objevit vskutku mohl. Zvláště, pokud nakonec půjde do prodeje koncept EXP 9 F, který by si v produkční podobě říkat znovu (ale tentokrát nezkráceně) Falcon.




















Koncept Audi R8 V12 TDI se nikdy nestal realitou. Nyní značka uvažuje o modelu R10, který by vycházel ze závodního speciálu R18 e-Tron quattro. Pod kapotou by přitom kombinoval turbodiesel s elektromotory
Zdroj: Autocar
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Vetřelec vs. Predátor: Nový Mercedes C vedle toho starého ukazuje, že i rozpačité jde ještě hodně pokazit
včera
Zákazník nechal u dealera za moderní marnost protiúčtem legendární model. Od lidí schytal takovou bídu, že už se tím Honda radši nechlubí
22.4.2026
Nejlegračnější na novém integrovaném WC v autě je nakonec značka, která si ho patentovala
21.4.2026
Nejnovější články
Vzácná francouzská silniční raketa, která šla po krku i BMW M5, se dá koupit v krásném stavu. Jeden z 1 046 kusů stojí podle toho
před 2 hodinami
Korejci začali testovat nový spalovací motor pro své ostré modely. V Evropě. A snad i pro Evropu
před 3 hodinami
Porsche si za svůj Taycan účtuje 2,8 milionu korun, Číňané prodávají tohle jen za ďábelských 666 tisíc
před 5 hodinami
Prodejní rekord auta nabízeného ve stejné podobě od roku 2011 důrazně připomíná, co lidé chtějí. A nedostávají
před 6 hodinami
Peugeot se vrací k velkým kombíkům, stopy po lvích drápech zabírají na novince už asi půlku auta
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 04.27. 18:36 - pavproch
- Kdo má přednost? 04.27. 17:16 - Předseda
- Bát se ještě "neprémiových" gum? 04.27. 17:07 - vasco
- Tiguan 2.0TSI 6MT 4x4 Sport&Style 04.27. 16:01 - pavproch
- BMW Divize 04.27. 13:28 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.27. 11:14 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 04.27. 09:31 - Zajda
- Onboard videa 04.27. 06:58 - řidičBOB
