Reklama

Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony

Čínské automobilky máme tendenci podceňovat. Člověk si ještě dokáže představit, že by udělaly hezké auto, ale něco funkčně výjimečného? Nový Wey P8 GT má i laserová světla, přitom pořád není drahý.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony

14.11.2018 | Petr Prokopec

Čínské automobilky máme tendenci podceňovat. Člověk si ještě dokáže představit, že by udělaly hezké auto, ale něco funkčně výjimečného? Nový Wey P8 GT má i laserová světla, přitom pořád není drahý.

Čínské automobilky byly ještě donedávna známy maximálně svým plagiátorstvím, páchnoucími interiéry a tragickou pasivní bezpečností. Nejspíše tedy nikoho neudivilo, že jejich první výpady mimo svou domovinu skončily neúspěchem. Takové fiasko ale výrobci z nejlidnatější země světa již nehodlají zopakovat, o čemž svědčí nová vlna čínských aut. Řada z nich již disponuje svébytným designem. Ten je navíc doplněn pokročilými technologiemi, přičemž cena zůstává u země.

V uplynulých dnech jsme si mohli představit hned dvě novinky, které by dokázaly oslovit i náročnou evropskou klientelu, Baojun RS-5 a Geely Bin Yue. Nyní tu máme třetího do party, kterým je sportovně laděné SUV-kupé Wey P8 GT. Za tím stojí automobilka Great Wall, která již v podobě modelu GT jednoho zástupce v luxusním segmentu má. Ten ale nabízí konzervativní styl, pod kterým je stejně jako u ostatních vozů značky podepsán Charles Leclerc.

Novinka má zamířit na úplný vrchol firemní nabídky, proto v jejím případě došlo na pár změn. Ta největší samozřejmě souvisí se zádí, která byla seseknuta ve stylu BMW X6. Nicméně přepracovány byly i čelní partie, kde nechybí specifická a vskutku monstrózní maska chladiče. Společnost jí dělají úzké světlomety, které již ve standardu budou disponovat maticovými LEDkami. Tím ale Číňané nekončí, za příplatek nabídnou i laserovou variantu.

Jinými slovy, to, co v rámci západního světa nabízí v podstatě pouze BMW a Audi, a to jen u svých nejdražších modelů za několik milionů korun, bude nyní k dispozici u relativně levného čínského SUV. A výbava nekončí u výjimečných světel, P8 GT je dále vybaveno automatickým parkingem, autonomními brzdami, monitoringem aut ve slepém úhlu či asistentem udržujícím vůz ve zvoleném pruhu. Nechybí ani souprava kamer.

Zajímavosti se skrývají také pod kapotou, kde najdeme přeplňovaný benzinový dvoulitr s 234 koňmi a 360 Nm točivého momentu a také elektromotor se 116 koňmi a 195 Newtonmetry. Spalovací motor doplňuje šestistupňový manuál, který je propojen pouze s předním koly, elektromotor roztáčí ta zadní. I to je dnes dosti neobvyklé a jistě pokrokové řešení.

Stinnou stránkou vozu je hmotnost, na ručkách vah vykáže 2 281 kg. Vlastně proto nepřekvapí, že sprint na stovku se přes 350 koní v útrobách odehraje „až“ za 6,5 sekundy. Nejvyšší rychlost pak činí 210 km/h, o spotřebě se výrobce zatím nerozepisuje. Dodává však, že kapacita 13 kWh lithium-iontových baterií je dostačující na 50 kilometrů bezemisního dojezdu. Jak dlouho je však potřeba k dobití akumulátorů, však taktéž nezaznělo.

Čínská novinka měří 4 790 mm na délku, 1 940 mm na šířku a 1 672 mm na výšku. K tomu má velkorysý rozvor 2 950 mm. Řidič má po ruce volič jízdních režimů s osmi módy, přičemž hned tři (sněžný, písečný a bahenní) jsou zaměřeny na jízdu v terénu. Dále pak nechybí ani sportovní či ryze elektrický režim. Stejně tak lze jezdit jen na benzín.

Poslední zmínku pak věnujeme ceně, která sice ještě zveřejněna nebyla, nízká však bude připadat asi jen nám Evropanům. Výchozí SUV Wey P8 je k mání v přepočtu za 970 tisíc korun. Pokud jsou ale započteny dotace na plug-in hybridní auta, dá se pořídit již od 854 500 Kč. GT pak sice bude dražší, ovšem rozhodně ne o moc. A pokud si uvědomíme, co vše bude za zhruba milion korun nabízet, vlastně je za hubičku. Však nám ukažte jiné 350koňové SUV se zmíněnou výbavou za takové peníze...

Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 1 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 01Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 2 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 02Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 3 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 03Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 4 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 04Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 5 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 05Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 6 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 06Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 7 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 07Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 8 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 08Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 9 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 09Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 10 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 10Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 11 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 11Číňané dál ohromují. Nové SUV nabízí relativně levně i to, co BMW za miliony - 12 - Wey P8 GT 2018 prvni sada 12
Nové čínské SUV-kupé dostalo do vínku hybridní techniku i matricové LEDky. Obojím disponuje již ve standardu, laserové lampy lze pořídit za příplatek

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše