Čínské SUV-kupé velikosti Kodiaqu za 262 tisíc Kč je lekcí i pro zavedené automobilky

Zavedené automobilky si myslí, jak chytře přistupují k vývoji nových modelů, když je nechávají vzniknout jen dílčími úpravami karoserií existujících typů. Číňané ale zašli ještě dál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Čínské SUV-kupé velikosti Kodiaqu za 262 tisíc Kč je lekcí i pro zavedené automobilky

20.4.2019 | Petr Prokopec

Zavedené automobilky si myslí, jak chytře přistupují k vývoji nových modelů, když je nechávají vzniknout jen dílčími úpravami karoserií existujících typů. Číňané ale zašli ještě dál.

Na počátku letošního roku přišla na trh nová čínská značka Jetour. Spadá pod automobilku Chery, přičemž se zaměřuje hlavně na mladou klientelu. Model X90, o kterém byla v lednu řeč, byl jejím teprve druhým produktem, rozhodně však povedeným. Za zhruba 315 tisíc korun je již v základu nabušený výbavou od podlahy až po střechu a sveze až sedm lidí. Sice nemá systém 4x4 a nedostanete jej ani za příplatek, to však zrovna v Číně není problém. Zákazníci si SUV kupují hlavně do měst, nikoliv do terénu.

Nyní tu máme již čtvrtý model čínské značky, jenž přímo navazuje na její prvotinu X70. Řeč je o stylovém provedení X70 Coupe, které ovšem tak trochu klame názvem. Zatímco zavedené automobilky si v případě takových derivátů lámou hlavu alespoň s dílčími změnami karoserie, v Číně stvořili „nový model” ještě efektivněji - vizuální odklon má totiž na starosti pouze instalace jiných nárazníků, s nimiž dorazil dvoubarevný lak a jiná čelní maska. Střešní linie však zůstala zachována, stejně jako sklon zadního okna nebo tvar koncového sloupku.

Není tak vůbec překvapivé, že Coupe měří stejně jako základ na délku 4 750 milimetrů a 2 745 mm v případě rozvoru. To je délka Škody Kodiaq, nejedná se tedy zrovna o malé auto. Motorem je stále stejný, 1,5litrový čtyřválec nabízející 147 koní a 210 Nm točivého momentu. Změnil se však jeho doprovod, namísto klasického osmistupňového automatu dorazila šestistupňová dvouspojková převodovka. A jedinou možností je znovu pohon předních kol, také X70 Coupe totiž stojí na architektuře, jež zástavbu systému 4x4 neumožňuje.

Právě stavění na ryze existujících komponentech umožnilo značce Jetour držet náklady na uzdě a tedy ceny při zemi. Základ X70 Coupe tak stojí 76 900 yuanů (cca 262 tisíc Kč), což je na 4,7metrové SUV s přeplňovanou jedna-pětkou pod kapotou, jež je již v základu opravdu velmi dobře vybaveno, na evropské poměry až komická cena. Nechybí mu třeba rozměrná obrazovka multimediálního systému či digitální přístrojový štít. Počítat je možné rovněž s automatickou klimatizací či vyhříváním sedadel. Veškerou výbavou nabušené provedení propak vyjde na 107 900 yuanů, tedy asi 368 tisíc - za takové peníze u nás podobné auto nekoupíte ani v základu, ani zdaleka.

Architektura kabiny se oproti výchozímu modelu příliš nezměnila, novinky víceméně jen spočívají v příchodu dvoubarevného čalounění odkazující na lak karoserie. O trochu uklizenější je pak středový tunel. I Coupe bude k mání v pětimístné, šestimístné nebo sedmimístné variantě.

Pochopitelně, nechceme zavedené automobilky motivovat k tomu, aby nové modely vytvářely podobným způsobem, už tak se třeba Mercedesy třídy A, A Sedan, CLA a GLA liší minimálně, lekce z efektivity to ale je. Nikdo jiný než Číňané neumí nabídnout tolik auta za takové peníze a ještě na tom vydělat...


Čínské SUV-kupé velikosti Kodiaqu za 262 tisíc Kč je lekcí i pro zavedené automobilky - 1 - Jetour XC70 Coupe 2019 prvni foto 01Čínské SUV-kupé velikosti Kodiaqu za 262 tisíc Kč je lekcí i pro zavedené automobilky - 2 - Jetour XC70 Coupe 2019 prvni foto 02Čínské SUV-kupé velikosti Kodiaqu za 262 tisíc Kč je lekcí i pro zavedené automobilky - 3 - Jetour XC70 Coupe 2019 prvni foto 03Čínské SUV-kupé velikosti Kodiaqu za 262 tisíc Kč je lekcí i pro zavedené automobilky - 4 - Jetour XC70 Coupe 2019 prvni foto 04Čínské SUV-kupé velikosti Kodiaqu za 262 tisíc Kč je lekcí i pro zavedené automobilky - 6 - Jetour XC70 Coupe 2019 prvni foto 06
Jetour X70 Coupe se od původního SUV X70 liší jen minimálně, ale kdo by mu to při jeho ceně vyčítal...

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše