Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné

Na snahu s ním zaujmout jistě není ta nejvhodnější sezóna, hned příští léto si na něj ale rádi vzpomeneme. Za 2 600 Kč totiž dokáže účinně předejít ponechávání dětí v rozpáleném autě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné

20.12.2018 | Petr Prokopec

Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na snahu s ním zaujmout jistě není ta nejvhodnější sezóna, hned příští léto si na něj ale rádi vzpomeneme. Za 2 600 Kč totiž dokáže účinně předejít ponechávání dětí v rozpáleném autě.

Při pohledu z okna asi jen málokdo vzpomene na to, že ještě před několika málo měsíci bychom byli vděčni za každou kapku vody, natož pak sněhovou vločku. Letošní léto bylo totiž obzvláště tropické. I z toho důvodu jsme se snažili připomenout tu nejhloupější z nejhloupějších chyb, jíž řidiči dělají, a to je ponechávání malých dětí či zvířat ve voze. I při relativně nízkých teplotách se totiž kabina stává malým grilem. A ve chvílích, kdy rtuť v teploměru vystoupá až k tropickým hodnotám, se interiér stává pecí, kde nezodpovědní motoristé své ratolesti či mazlíčky doslova pečou zaživa.

Zdá se vám toto přirovnání příliš kruté? To rozhodně nerozporujeme, bohužel však dokonale vystihuje proces, ke kterému ve voze dochází poté, co jej opustí dospělá posádka. S jistou formou řešení přitom vyrukovala Tesla, jejíž systém Cabin Overheat Protect počítá s určitou teplotní hranicí. Jakmile je jí dosaženo, automaticky se spustí klimatizace, jenž interiér ochladí na přijatelnou úroveň. Systém sice není všemohoucí, vaše děti však ochrání. Samotný vůz ale již nikoliv, kolemjdoucím totiž nedává nikterak najevo, že se o posádku stará počítačová chůva.

Nyní tu máme další novinku, která chce zachraňovat zbytečně zmařené dětské životy. Jde o monitorovací zařízení Sense A Life, které se nyní po létech příprav dostává do prodeje, a tak nastal ideální čas k jeho představení. Za jeho vývojem stojí dva tátové z Kalifornie, Jim Friedman a Fadi Shamma, jimž krutý osud mnoha dětí ponechaných v rozpálených kabinách nebyl lhostejný.

Krabička Sense A Life je výsledkem několikaleté práce, přičemž princip jejího fungování je vlastně geniálně jednoduchý. Jde totiž o pouhé dva senzory, z nichž jeden je připevněn k sedadlu řidiče, druhý pak k dětské autosedačce. Jakmile přitom dospělý opustí vůz, a během určité doby se nevrátí k ratolesti, spustí zařízení vokální varování skrze zabudovaný reproduktor. Pokud přitom ani to nezabere, dojde na odeslání varovné zprávy na mobilní telefon.

Jakkoliv je jisté, že již tento způsob upozornění může pár životů zachránit, neboť aplikaci je možné stáhnout hned do několika mobilů a díky tomu nemusí dítě monitorovat jen řidič, ale třeba i druhý rodič, nebo dokonce oba, pokud ratolest svěří prarodičům, stále tu existuje potenciální nebezpečí. Proto je tu ještě třetí fáze, která počítá se zasláním varování pohotovostním službám. Ty pak na jeho pokyn vyrazí k vozu, ze kterého opuštěnou posádku vyprostí.

Proces fungování je tedy vskutku velmi jednoduchý, stejně jako instalace - stačí totiž jen oba senzory zaklapnout, a je hotovo. Volit pak můžete mezi napájením, a sice skrze baterii či 12voltový elektrický okruh přímo ve voze. Celá sada vás pak vyjde na pouhých 199,99 USD (cca 5 200 Kč), respektive pouze na polovinu, neboť k produktu se nyní váže 50procentní sleva. Na druhou stranu ale bude třeba připočíst dopravu ze Spojených států, pokud byste o něj stáli v našich končinách.

I přes opravdu nízké náklady ovšem od zařízení Sense A Life nečekáme zázraky. Krabičku si totiž pořídí spíše uvědomělejší rodiče, kteří nemají tendenci nechávat své děti v autech, ať už nedopatřením, nebo úmyslně. V tomto případě ale lze bez přehánění říci, že i jeden zachráněný dětský život jeho existenci ospravedlní. Tak nakonec smýšlí i jeho autoři.

Systém Sense A Life tak přináší alespoň naději. I když všechny děti jistě zachránit nedokáže, pár životů skutečně spasit může. A do budoucna by mohlo být i lépe, neboť Friedman a Shamma již jednají i s některými automobilkami - pokud by se jejich zařízení montovalo alespoň do některých vozů sériově, šance na naplnění idey jeho tvůrců by jistě prudce vzrostly.


Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné - 1 - Sense A Life 2018 prvni sada 01Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné - 2 - Sense A Life 2018 prvni sada 02Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné - 3 - Sense A Life 2018 prvni sada 03Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné - 4 - Sense A Life 2018 prvni sada 04Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné - 5 - Sense A Life 2018 prvni sada 05Dva tátové z USA našli řešení nejhloupější chyby řidičů, geniálně jednoduché a levné - 6 - Sense A Life 2018 prvni sada 06
Dva tátové z Kalifornie se rozhodli vyřešit jednu z nejhloupějších chyb řidičů. Jejich zařízení sice není všemocné, pár životů ale jistě zachrání

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.