Reklama

GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu?

GM Teslu s rychlostí uvedení podobně zaměřeného elektromobilu na trh Teslu už jednou předběhl, počítá ale spíše problémy než zisky. Bude to teď jiné?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu?

16.11.2017 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

GM Teslu s rychlostí uvedení podobně zaměřeného elektromobilu na trh Teslu už jednou předběhl, počítá ale spíše problémy než zisky. Bude to teď jiné?

Před dvěma roky Chevrolet na autosalonu v Šanghaji představil koncept FNR. Za touto zkratkou se skrývalo futuristicky střižené kupé, u kterého prakticky nikdo nečekal sériovou výrobu, i když by se jistě našli lidé, kteří by si extrém se vzhůru výklopnými dveřmi pořídili. Letos Američané do Číny zamířili znovu, tentokráte s novou studií FNR-X, která, jak již naznačuje samotný název, mířila trochu jiným směrem. Za oním „X“ si totiž dnes již každý musí okamžitě představit crossover.

FNR-X ale nezměnilo jen tvary karoserie, zároveň se výraznou měrou přiblížilo sériové výrobě. Ta rozhodně není enormně vzdálená, neboť Chevrolet by velmi rád do roku 2020 poslal do prodeje hned dva elektrické crossovery. Letošní šanghajský koncept je předobrazem jednoho z nich, přičemž platformu a pravděpodobně i kompletní hnací ústrojí bude sdílet s modelem Bolt. Jinými slovy, Chevrolet míří stejným směrem jako Tesla Model Y a věčný kalifornský startup rychlostí uvedení vozu na trh znovu předstihne.

Nicméně již v případě Chevroletu Bolt jsme se mohli poučit, že být první nemusí nutně znamenat být lepší. Respektive být žádanější. O elektrický hatchback je totiž pořád menší než očekávaný zájem a rozdíl od konkurenční Tesly Model 3 si jej můžete v ihned odvézt z bezpočtu amerických showroomů kypících skladovými zásobami. Přesto se stojí fronty spíše před butiky Elona Muska, jakkoliv ten neustále odkládá reálné dodací lhůty a vlastně ještě nikomu z řad běžných zákazníků Model 3 nedodal. V tom je ovšem síla marketingu Tesly, pročež se aktuálně nedá předpokládat, že by budoucí souboj crossoverů dopadl jinak.

Tyto úvahy si ale ponechme na jindy, nyní se vraťme zpět k produkční verzi konceptu FNR-X. Ta byla před několika málo hodinami představena šéfkou koncernu GM Mary Barra na mezinárodní automobilové konferenci v New Yorku, přičemž na světě je i jeho první snímek. Vůči studii jsme se dočkali nemalého zjemnění, nicméně na druhou stranu vypadá novinka stále poměrně agresivně, zvláště vpředu, kde najdeme sportovně střižený nárazník a LEDky ve tvaru bumerangu.

Spojitost s modelem Bolt je patrná vlastně jen v zadních partiích, kde najdeme obdobně zalomené boční okno a přibližně stejný koncový sloupek. Jinak si ovšem crossover jde vlastní cestou, tedy alespoň po stránce designové. Jak jsme ovšem zmínili, techniku by od již nabízeného sourozence měl převzít, což znamená příchod elektromotoru o výkonu 200 koní a točivém momentu 360 Nm, který doplní lithium-iontové baterie o kapacitě 60 kWh.

Je samozřejmě možné, že veškerá čísla zamíří ještě o trochu nahoru, koneckonců zatím není jisté, kdy přesně se novinka objeví. Nicméně i toto částečně odhalení produkčního naznačuje brzkou možnou premiéru - možná již za pár týdnů v Los Angeles či nejpozději v lednu v Detroitu. Příští rok by tedy vůz mohl zamířit do prodeje, přičemž navzdory poměrně robustnímu vzhledu bude k dispozici pouze jako předokolka.

GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 1 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 01
Takto bude vypadat nový elektrický crossover Chevroletu...

GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 2 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 02
...který je založen na hatchbacku Bolt

GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 3 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 03GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 4 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 04GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 5 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 05GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 6 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 06GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 7 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 07GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 8 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 08GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 9 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 09
Vzhledově pak novinka vychází z letošního konceptu FNR-X...

GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 10 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 10GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 11 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 11GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 12 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 12GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 13 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 13GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 14 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 14GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 15 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 15GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 16 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 16GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 17 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 17GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 18 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 18GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 19 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 19GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 20 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 20GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 21 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 21GM má „svůj Model Y” hotový opět dříve než Tesla. Bude mu to ale k něčemu? - 22 - Chevrolet FNR-X Concept 2017 nova sada 22
...který se vůči tomu předloňskému drží opravdu výrazně více při zemi

Zdroj: Carscoops

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama