Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele

„Zabiják Tesly” sice Model S prodejně tak úplně nezabíjí, po stránce dojezdu je ale překvapivě lepší. Podle CR dojede dál než která kdy jím testovaná verze Tesly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele

5.8.2017 | Petr Prokopec | 26 příspěvků

„Zabiják Tesly” sice Model S prodejně tak úplně nezabíjí, po stránce dojezdu je ale překvapivě lepší. Podle CR dojede dál než která kdy jím testovaná verze Tesly.

Americký magazín Consumer Reports (CR) se sice zabývá automobilovými testy, nejde ovšem o klasické recenze, jenž si můžete přečíst v tom či onom časopise nebo na webu. Místo toho nezisková organizace dané vozy zakoupí a poté zkoumá do nejhlubšího detailu. S každým autem je přitom nejprve najeto okolo 3 200 kilometrů, než vůbec nějaká testovací procedura začne - poté ovšem technici sotva stíhají, neboť zkoušek je přes padesát.

Poměřováno je vše, od akcelerace přes funkčnost převodovky, brzdění a ovladatelnost až po hluk ve voze, jízdní pozici nebo slícování interiéru. Nechybí ani pohled na reálnou spotřebu, jíž se budeme zabývat dnes. I když ji převedeme na dojezd, neboť Consumer Reports si vzal na paškál Chevrolet Bolt. Tedy elektromobil, u nějž se neudává ani tak spotřeba v kWh, jakožto spíše pokrytá vzdálenost v kilometrech na jedno nabití.

V tomto ohledu přitom Bolt nevychází vůbec špatně, momentálně totiž představuje absolutní vrchol mezi všemi elektromobily, jenž americký magazín otestoval. Dojezd vozu totiž činí 250 mil (tedy 402 km), čímž je dokonce překonán odhad agentury EPA, jenž Chevrolet Bolt certifikovala na 238 mil (383 km). Malý hatchback tak dokonce poráží i prémiovou Teslu Model S 75D, jíž má Consumer Reports taktéž ve vozovém parku.

S tímto sedanem přitom magazín zvládl na jedno nabízí urazit 235 mil (378 km), dle certifikace EPA by však měl zvládnout o poznání více (259 mil/417 km). V takovém případě by samozřejmě k pokoření Chevroletu došlo, nicméně jakkoliv jsou testy americké agentury o poznání reálnější než evropský měřicí cyklus NEDC, ne vždy zkrátka reflektují skutečný svět.

Magazín Consumer Reports kromě toho uvádí, že testoval i Model X 90D s výsledkem 370 km, ani ten tedy na Bolt nestačí. A dále dodává, že vyšší verze Model S by mohla nabídnout i větší dojezd, nicméně jejich cena je v takové chvíli vedle Chevroletu Bolt dvojnásobná. Tyto verze navíc dosud nebyly testovány a výsledek ne zase o tolik většího či těžšího Model X 90D naznačuje, že by to zase taková hitparáda být nemusela.

Neznamená to ale ve výsledku, že by magazín nyní doporučil spíše model Chevroletu před vozem Tesly. Kladný verdikt mají na kontě obě auta, Model S je ale všeobecně lepší. Kromě toho v jeho prospěch hraje ještě image, načež si jej nejspíše i nadále bude kupovat daleko více lidí než levnější Bolt s delším dojezdem. Ostatně, že „Zabiják Tesly” žádný z modelů fremontské značky tak prodejně tak úplně nezabíjí, jsme psali nedávno...


Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele - 1 - Chevrolet Bolt vs Tesla Model S videoscreen 01Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele - 2 - Chevrolet Bolt vs Tesla Model S videoscreen 02Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele - 3 - Chevrolet Bolt vs Tesla Model S videoscreen 03Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele - 4 - Chevrolet Bolt vs Tesla Model S videoscreen 04Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele - 5 - Chevrolet Bolt vs Tesla Model S videoscreen 05Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele - 6 - Chevrolet Bolt vs Tesla Model S videoscreen 06Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele - 7 - Chevrolet Bolt vs Tesla Model S videoscreen 07Tesla Model S není král reálného dojezdu na nabití, našla překvapivého pokořitele - 8 - Chevrolet Bolt vs Tesla Model S videoscreen 08
Chevrolet Bolt sice porazil Teslu Model S v dojezdu, nicméně zájem o něj nejspíše bude i nadále nižší než o sedan od Elona Muska, a to navzdory nižší ceně

Petr Prokopec

Diskuze 26 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama