Reklama

Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h

Tohle auto asi žádné rychlostní rekordy nepřekoná, hodnotu za peníze by ale mohlo nabídnout slušnou. A popravdě řečeno nevypadá vůbec špatně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h

10.7.2018 | Petr Prokopec | 43 příspěvků

Tohle auto asi žádné rychlostní rekordy nepřekoná, hodnotu za peníze by ale mohlo nabídnout slušnou. A popravdě řečeno nevypadá vůbec špatně.

O příchodu dynamičtější verze Lady Vesta se mluví již hezky dlouho, až dnes ale ruský AvtoVAZ odhalil produkční provedení Sport se vším všudy. Poladěný sedan si tedy můžeme představit do posledního šroubku, přičemž hned v prvé řadě prozradíme, že značka vůči standardnímu provedení udělala 205 změn. Ve výsledku tedy nejde pouze o příchod odlišných nárazníků, ale o mnohem komplexnější modifikaci.

Od běžných verzí poznáte Sport na první pohled podle již zmíněných nárazníků. Přední je doplněn lízátkem, zadnímu zase asistuje křídlo na víku zavazadelníku a difuzor. Také boční prahy dostaly nástavce. Výsledkem těchto změn je přitom redukce vztlaku na přední nápravě z 33 na 7,8 kilogramu, vzadu pak z 22,2 na 11,6 kilogramu. Vůz tedy stoprocentně bude působit jistěji.

O to se postará rovněž poladěný podvozek, který klesl o 16 milimetrů blíže zemi. Světlá výška tak nyní činí pouhých 162 mm, což si vyžádalo modifikace kinematiky mechanismu řízení. Kromě toho byly vyměněny i tlumiče a pružiny, posílen byl rovněž brzdový systém. Větší kotouče se skrývají za standardními 17palcovými litými koly, jež lze nahradit příplatkovými 18palcovými.

Zajímavé je, že bez ohledu na velikost ráfky obouvají stejně široké pneumatiky Continental ContiSportContact 5 - buď jde o rozměr 205/50 R17, nebo o provedení 205/45 R18. Výkon 1,8litrového motoru vždy míří pouze na přední nápravu, na rozdíl od standardních 122 koní zde zásluhou jiných vaček, jiného sání a výfuku je k dispozici 145 koní, jež přenáší upravený pětistupňový manuál. Vůči standardu se tak výrazněji proměnila jízdní dynamika, přičemž na sprint na stovku již nově potřebujete pouze 9,6 sekundy (místo 10,2 s) a maximálka narostla ze 186 na 198 km/h.

Přesunout se můžeme do interiéru, kde lze počítat se specifickým čalouněním či sportovnějšími sedadly. Kůží obšitý volant se navíc chlubí ozdobnými švy, stejně jako hlavice řadicí páky. AvtoVAZ přírodní useň zkombinoval s Alcantarou, černým stropem a červeným ambientním podsvícením. Jak ale vše vypadá, nejspíše zjistíme až v srpnu v Moskvě.

Vesta Sport dostala také přeprogramované ESP, které lze plně deaktivovat (na rozdíl od standardu, u nějž se po překročení rychlosti 50 km/h opět samovolně zapne). Vůbec poprvé ve své historii pak Lada vyrukovala i se světlomety, jež v závislosti na natočení volantu přisvěcují zatáčky. A aby toho nebylo málo, lze zmínit i LEDky pro denní svícení.

Jak tedy bylo zmíněno v úvodu, novinek je ve výsledku opravdu hodně, byť mnohé nejsou na první pohled vidět. Cenu zatím neznáme, s ohledem na to, kolik v Rusku stojí základ s jedna-šestkou a 106 koňmi (v přepočtu 206 tisíc Kč) nelze čekat nic než láci. Spekuluje se o sumě do 350 tisíc Kč, což by za slušně vybavené auto této třídy se sportovním šmrncem nebylo zlé.

Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h - 1 - Lada Vesta Sport 2018 produkcni prvni sada 01Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h - 2 - Lada Vesta Sport 2018 produkcni prvni sada 02
Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h - 3 - Lada Vesta Sport 2018 produkcni prvni sada 03Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h - 4 - Lada Vesta Sport 2018 produkcni prvni sada 04Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h - 5 - Lada Vesta Sport 2018 produkcni prvni sada 05
Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h - 6 - Lada Vesta Sport 2018 produkcni prvni sada 07Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h - 7 - Lada Vesta Sport 2018 produkcni prvni sada 08Lada odhalila svůj nejsportovnější model. Levně se rozjede skoro až na 200 km/h - 8 - Lada Vesta Sport 2018 produkcni prvni sada 09
Lada byla Vestou Sport očividně natolik ohromena, až zapomněla, že u jízdních fotek je lepší usadit někoho za volant..

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 43 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše