Reklama

Nová Dacia Sandero se rýsuje. Na rozdíl od Dusteru bude opravdu nová, levná zůstane

Zatímco Duster se drží spíše hesla „neměň, co není rozbité”, poněkud méně úspěšné Sandero přijde ve své nové generaci s více novinkami.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Dacia Sandero se rýsuje. Na rozdíl od Dusteru bude opravdu nová, levná zůstane

16.10.2017 | Petr Prokopec | 15 příspěvků

Zatímco Duster se drží spíše hesla „neměň, co není rozbité”, poněkud méně úspěšné Sandero přijde ve své nové generaci s více novinkami.

Debut druhé generace Dacie Duster již máme za sebou, a ačkoliv rumunské SUV ještě není v showroomech, dá se předpokládat, že půjde o bestseller. Do značné míry za tím samozřejmě stojí nízká cena, která je dána i letitou technikou. Vůz totiž stejně jako zbytek portfolia značky stojí na platformě B0, která byla světu představena v roce 2002. Přechod na novou modulární architekturu CMF se i přes očekávání opaku neodehrál.

Neznamená to ovšem, že by vozy Dacie zůstaly věrné aktuálně 15 let staré architektuře na doživotí. Modernizace se chystá i v tomto směru a spojena bude až s novými generacemi modelů Sandero a Logan. A také v jejich případě to dává smysl - Duster nemusí o zákazníky bojovat, a tak Rumuni zůstávají věrní tomu, co funguje. Sandero ani Logan dnes zase takové hity nejsou, a tak nabídku vylepší více, i když s cenou nahoru nepůjdou.

Obou nových modelů bychom se měli dočkat do konce roku 2019, přičemž hatchback i sedan mají přepřáhnout na platformu CMF-B. Rumunská továrna v Mioveni by pak měla být na změnu připravena do roku 2020. Vše tedy zapadá do sebe, ostatně premiéra v jednom roce nemusí nutně předznamenávat promptní spuštění výroby. Ač se tedy kupříkladu Sandero má ukázat v září 2019 ve Frankfurtu, do výroby klidně může zamířit až o pár měsíců později. Navíc, továrna v daný moment klidně již může být na novou architekturu připravena. Ať tedy nastane jakákoliv situace, platformu B0 nejspíše čeká pozvolný odchod ze scény.

Součástí přerodu bude také příchod nových motorů, ačkoliv v jejich případě lze mluvit pouze o evoluci. Litrová atmosférická jednotka by totiž měla produkovat 75 koní, 0,9litrový tříválec s turbem pak 95 koní. Ve srovnání se stávající generací jde tedy jen o velmi lehký nárůst, přičemž stejného se má dočkat i 1,5litrový turbodiesel. Také v jeho případě zamíří na přední kola přibližně 95 koní.

Spolu se základní variantou dorazí rovněž provedení Stepway, ani v jeho případě ovšem nečekejme systém 4x4. Důvodem je samozřejmě hlavně cena než technická náročnost daného řešení. Lepší průchodnost terénem tedy bude mít na starosti pouze vyšší světlá výška, mimo to Stepway dostane i ochranné pláty podvozku vpředu a vzadu a také černé plastové lemy ve spodku karoserie.

Design jako celek se od současného provedení má též lišit více než naznačuje mezigenerační proměna Dusteru. Revoluci nečekejme, důslednější evoluci ale ano, což nastiňují i neoficiální ilustrace níže.

Tím jsou dostupné informace u konce, což by některé mohlo zklamat. Lehčí posun vpřed v motorovém prostoru sice je v pořádku, nicméně mimo očekávání nebyla ani latinskoamerická varianta RS. Tau pohání atmosférický benzinový dvoulitr naladěný na 150 koní. Jak tato jednotka pracuje, vám ukážou přiložená videa.

Je přitom otázkou, zda se toto provedení s novou generací vrátí či nikoliv. Platformu CMF totiž sice s atmosférickým dvoulitrem spárovat lze, ovšem na evropské půdě k takovému svazku dojde jen stěží. V případě brazilského trhu jsou možnosti již otevřenější, za pár let to tak ale nemusí být ani tam...

Nová Dacia Sandero se rýsuje. Na rozdíl od Dusteru bude opravdu nová, levná zůstane - 1 - Dacia Sandero 2019 render 01Nová Dacia Sandero se rýsuje. Na rozdíl od Dusteru bude opravdu nová, levná zůstane - 2 - Dacia Sandero 2019 render 02
Nová Dacia Sandero se ukázala na neoficiálních ilustracích ve standardním provedení i jako varianta Stepway, která sáhne po vyšší světlé výšce a ochranných plastech karoserie. Další pohledy můžete vidět na videu Auto Bildu níže

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše