-

Nové Porsche 911 odhalil únik. Nejlínější designéři zůstávají na svých pozicích

Už nejde jen o úsměvnou nadsázku, je to zkrátka fakt. Porsche po letech připravilo novou generaci modelu 911 a je znovu skoro stejná, jako ta stará.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové Porsche 911 odhalil únik. Nejlínější designéři zůstávají na svých pozicích

24.11.2018 | Petr Miler

Už nejde jen o úsměvnou nadsázku, je to zkrátka fakt. Porsche po letech připravilo novou generaci modelu 911 a je znovu skoro stejná, jako ta stará.

Být automobilovým designérem je za normálních okolností dosti nevděčná úloha. Při přípravách vzhledu nového modelu musíte být dostatečně kreativní, abyste zaujali nové zákazníky, současně ovšem nesmíte být příliš kreativní, abyste neodradili ty stávající. Je to balancování na hraně propasti, která nezná objektivní měřítka a selhání v té či oné rovině se trestá pádem až na dno.

Své by o tom mohl vyprávět třeba Jozef Kabaň, dlouholetý šéfdeisgnér Škody. Byl to on, kdo se českým autům jako první pokusil dát zajímavější tvář a je do značné míry jeho zásluhou, že Superb nebo Kodiaq jsou dnes vozy s oceňovaným, jedinečným vzhledem, který je dokáže prodávat. Jednou ale zašel příliš daleko, když si protlačil až zbytečně razantní facelift Octavie a musel si balit kufry. Jistě jej jen kvůli tomu nikdo nevyhodil, otrávená reakce uvnitř firmy na nepříliš vřelé přijetí jeho nápadu mu ale ukázala cestu, kterou se má ubírat.

Člověk na jeho pozici se tak s odhalením nového modelu jistě musí vždy trochu děsit prvních reakcí veřejnosti, s jedinou výjimkou - designérů Porsche 911. Ti už po mnoho dekád rozvíjejí designovou myšlenku Volkswagenu Brouk, který někdo natáhl na skřipec, šlápl mu na střechu a... To je celé. Jsou s nadsázkou označováni za nejlínější designéry na světě, ale oni vlastně jiní ani být nemohou. Jednou jedinkrát zkusili být odvážní, když jinak skoro stejnému autu dali vepředu nekulatá světla (u generace 996 z 90. let) a jak dopadli. Od té doby už se o nic nepokouší a jednou či dvakrát za dekádu nám naservírují novou 911, která ovšem vypadá, jako ta stará. Zívačka.

Čas pro další obměnu nastává nyní. Premiéra nové generace 911 interně zvané 992 se odehraje příští týden, ale protože internet nemá slitování, první snímky vozu se ven dostaly už není. Překvapení se znovu nestalo, 911 je stále 911 a po designové stránce je jedinou alespoň trochu citelnou změnou propojení zadních světlometů svítící lištou, které ovšem ve své podstatě také není novým nápadem. Jen je užší a výše položené, jinak vážně není o čem mluvit.

Podívejte se sami na výsledek, nejlínější designéři zjevně zůstávají na svých pozicích. A dobře tomu tak, lidé by jinak pojatou 911 stejně nepřijali a nic z výše zmíněného neznamená, že nejde o atraktivní auto. Ani po technické stránce to tentokrát nebude revoluce, čekejme prakticky totéž, co dnes - šestiválcové boxery s turby o trochu vyšším výkonu, manuální i automatické převodovky, pohony zadních nebo všech kol... Jistě tu bude mnohem vice evoluce než v případě designu a Porsche znovu přijde s nápady, které udrží 911 dynamicky na vrcholu svého segmentu, to už se ale od německé značky tak nějak očekává.

Zatím si tedy prohlédněte fotografie odhalující vůz ze všech stran, další detaily vám přineseme nejspíše příští týden, kdy se naplno odhalí na autosalonu v Los Angeles hned v několika verzích. Na snímcích je nyní zachycena ta s označením Carrera 4S.


Nové Porsche 911 odhalil únik. Nejlínější designéři zůstávají na svých pozicích - 1 - Porsche 911 992 2019 unik 01Nové Porsche 911 odhalil únik. Nejlínější designéři zůstávají na svých pozicích - 2 - Porsche 911 992 2019 unik 02Nové Porsche 911 odhalil únik. Nejlínější designéři zůstávají na svých pozicích - 3 - Porsche 911 992 2019 unik 03
Únik oficiálních záběrů odhalil novou generaci Porsche 911 dříve, než jsme ji poprvé měli vidět. Jako by se nestalo, koukat pomalu není na co...

Zdroj: Jalopnik

Petr Miler

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama