Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Nový Nissan 370Z 2014 už za pár týdnů, prý zůstane věrný svým kořenům
16.11.2013 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
Nové Zetko se ukáže tento měsíc na autosalonu v Tokiu a podle automobilky by si mělo zachovat své tradiční pojetí. O atmosférický motor ale přijde.
Nissan 370Z je v současné době tak trochu dinosaurem mezi podobně zaměřenými vozy. Byl jím v podstatě tak trochu už v roce 2008, kdy se zjevil na autosalonu v Los Angeles coby nástupce 350Z a zároveň už šestým pokračovatelem ságy modelů Z. Dvoumístné kupé s klasickou koncepcí, tedy s motorem uloženým vpředu podélně a pohonem zadních kol, je pro nás stále zajímavé atmosférickým motorem a charakterem, který musí notně krotit jeho řidič, třebaže se vysloveně o vytříbený sporťák nejedná.
Nástupce 370Z bude k vidění ještě tento měsíc, avšak již nyní je jasné, že o petrolheady vítaný motor bez přeplňování jistojistě přijde. Jak mnohé zdroje uvádějí, jeho zadní kola bude tentokrát roztáčet jednotka s menším objemem (než stávajících 3,7 litru) dopovaná turbodmychadlem.
Co se týče ostatních genů vozu, tvůrci se údajně snažili novince vetknout maximum prvků, které se v minulosti setkaly s úspěchem. Možná se tedy dočkáme opět nevychovaného hrubiána, který už ale nebude třeba pro veškerý výkon prohánět jen těmi nejvyššími otáčkami. Rozhodně se ale nebude jednat o elektromotorem osazený futuristicky pojatý vůz, na který Nissan poukazoval konceptem BladeGlider.
Právě BladeGlider bude tím vozem, který prolomí konvence značky Nissan, zatímco klasické sportovní vozy jako zetko nebo GT-R mají zůstat věrní tradičním hodnotám. V portfoliu značky je údajně stále dost místa na to, aby všechny tyto modely mohly nadále existovat současně jeden vedle druhého.
Zároveň nám šéf vývoje Andy Palmer na dálku vkazuje, že se nemáme obávat žádného úbytku výkonu (ve srovnání s 370Z), přestože se museli tvůrci při vývoji řídit zásadami často nenáviděného downsizingu. Také je už teď jasné, že se můžeme těšit rovněž na ostřejší verze od úpravce Nismo, které se již běžně objevují v showroomech Nissanu po boku standardních modelů. Nismo chce dopřávat trochu péče veškerým budoucím modelům značky, a tak i vyladěných kousků bude jen přibývat. Navíc kromě verzí R (obvykle jen s decentními úpravami) se očekávají ještě ostřejší varianty RS. Nismo by do budoucna mohlo mít pozitivní vliv i na značku Infiniti, jejíž sportovní vůz se objeví do roku 2020.
Ale zpět k nové 370Z, či jak se nástupce současného modelu bude jmenovat. Je škoda, že přijde o svou atmosférickou jednotku, ale regulace velí jasně a limitům normované spotřeby se dnes lze nepodřídit leda se strachem o přežití na trhu. Třeba to nakonec nebude pro auto natolik zničující změna, o pár slušných turbech bychom věděli...
Skica nového Zetka

Nissan 370Z 2011
Nissan 370Z Nismo




















Nové zetko od Nisma by mohlo a hlavně mělo být vrcholem modelové řady Z
Zdroj: Autocar
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Rus prohnal po nejnáročnějším okruhu světa ten nejstarší žigulík, do půl hodiny byl v cíli
dnes
Nejnovější Lamborghini se ještě před odhalením chlubí kontroverzním „rekordem” z okruhu. Skutečný rekord automobilka ignoruje
včera
Končící, morálně 6 let staré BMW M3 svléklo absurditu nového Audi RS5 do naha, ve sprintu ho rozdrtilo na hadry
9.8.2026
Nejnovější články
Nic neukazuje marnost současného počínání Volkswagenu jasněji než pohled na poslední novinku jeho levné značky
před 6 hodinami
Americký ministr dopravy podniká kroky k uzákonění práva na „offline auto” bez protivné elektroniky. Říká tomu Auto svobody
před 7 hodinami
Z návratu motorů V8 do Mercedesů zůstává v ústech hořkost, šéf potvrdil, že modely, ve kterých by opravdu ohromily, je nedostanou
před 9 hodinami
VW tímto autem jen dokazuje, že není třeba moc invence, aby nabídl něco zajímavého, je to solidní velký vůz za dobré peníze
před 10 hodinami
Dnes nepochopitelná ikona lidového luxusu 90. let se dá koupit pořád nejetá od 1. majitele. Ostatní auta sežrala rez, i na tomhle už „dělá”
dnes
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
