Reklama

První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa

Pro Bentley byly dosud diesely tabu, teď už nejsou. Jeho prvotina dostala techniku Audi SQ7, je však rychlejší a skoro dvakrát tolik peněz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa

21.9.2016 | Petr Prokopec | 17 příspěvků

Pro Bentley byly dosud diesely tabu, teď už nejsou. Jeho prvotina dostala techniku Audi SQ7, je však rychlejší a skoro dvakrát tolik peněz.

Bentley je jednou ze značek, které na nadcházejícím pařížském autosalonu neuvidíme. Zcela stranu tohoto mumraje ovšem britská automobilka také nehodlá zůstat, neboť představuje jednu novinku za druhou. Nedávno tak byl odhalen sedan Flying Spur W12 S, dnes si pro změnu můžeme posvítit na SUV Bentayga. To je sice na trhu již nějaký ten pátek, nově ovšem přichází jako první oficiální model značky s dieselovým motorem.

Prototypy už jsme viděli, takže překvapení to není, zajímavá novinka ale jistě. Její pohonnou jednotkou je čtyřlitrový osmiválec TDI, který známe již ze sesterského Audi SQ7. Počítat tedy můžeme s trojitým přeplňováním, kdy páru turbodmychadel typu twin-scroll napomáhá tzv. e-booster. Tedy jinými slovy elektrický kompresor využívající 48voltového elektrického okruhu. Bentley přitom stejně jako značka se čtyřmi kruhy dostalo do vínku 435 koní a 900 Nm točivého momentu.

Výkonem tedy Britové Němce nepřekonávají a obdobné je to také v rámci sprintu z klidu na stovku, kde můžeme rovněž počítat se 4,8 sekundami. Dáno je to ostatně tím, že oba vozy sdílejí stejnou platformu a tudíž jim plus minus naměříme stejnou hmotnost. Ta se pohybuje okolo 2,4 tuny, tedy o 60 kilogramů výše než v případě modelu osazeného benzinovým šestilitrovým dvanáctiválcem.

Po stránce nejvyšší rychlosti ovšem již Bentayga Diesel není tolik svazováno konvencemi jako SQ7, dosáhne tak rychlosti až na 270 km/h. Je tedy o dvacet kilometrů v hodině rychlejší než elektronicky škrcený příbuzný od Audi, což Bentley stačí k titulu „nejrychlejší dieselové SUV světa“. Stranou toho se pak novinka chlubí normovanou spotřebou 7,3 l/100 km, respektive emisemi CO2 ve výši 210 g/km.

V rámci techniky můžeme zmínit ještě osmistupňový automat ZF zásobující oněmi 435 koňmi všechna čtyři kola či 23litrovou nádržku na roztok močoviny AdBlue. Stranou tohoto Bentley zmiňuje ještě drobné zásahy na podvozku, jenž řeší onu drobnou nadváhu, po stránce vizuální pak novinka dostala do vínku začerněnou masku chladiče a zdvojené koncovky výfuku na každé straně.

Do prodeje Bentayga Diesel zamíří ještě letos, přičemž ceny ve Velké Británii startují na sumě 135 800 GBP (cca 4 266 000 Kč). Oproti dvanáctiválci je tak osmiválcová verze o 30 tisíc liber (942 500 Kč) levnější, nicméně zároveň je takřka dvakrát dražší než spřízněné SQ7.

První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 1 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 01První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 2 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 02První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 3 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 03První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 4 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 04První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 5 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 05První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 6 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 06První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 7 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 07První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 8 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 08První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 9 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 09První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 10 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 10První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 11 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 11První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 12 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 12První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 13 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 13První Bentley s TDI odhaleno. Bentayga Diesel je nejrychlejší naftové SUV světa - 14 - Bentley Bentayga Diesel 2016 prvni sada 14
Bentley Bentayga Diesel dostalo do vínku stejné pohonné ústrojí jako Audi SQ7, dosáhne ovšem rychlosti až 270 km/h

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 17 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše