- -

První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje

Číňané jsou schopní zkopírovat cokoli, automobil Škody se ale předmětem jejich zájmu dosud nestal. Vypadá to, že se to právě změnilo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje

22.4.2017 | Petr Prokopec | 39 příspěvků

Číňané jsou schopní zkopírovat cokoli, automobil Škody se ale předmětem jejich zájmu dosud nestal. Vypadá to, že se to právě změnilo.

I když by člověk čekal, že to ve své dnešní pozici už nemají zapotřebí, pravidelně nám připomínají, že originalita a čestný přístup ke konkurenčnímu boji nepatří k jejich ctnostem. Řeč je o čínských automobilkách, které se na výsluní doslova prokrádají a v roce 2017 to platí stejně jako v roce 2007.

I letošní autosalon v Šanghaji a dění kolem něj je toho neklamným důkazem. Z prostých kopií 1:1 se tedy většina firem přesunula k poněkud důmyslnějším formám následování cizích vzorů, i auta blízká „xeroxovému” přístupu jsou ale v Číně k vidění. A jejich kopírování je stále kvalitnější, však jsme včera jsme vás informovali o autě, které ohromilo i šéfy Porsche. Ne tím, jak je dobré, ale jak dobře je zkopírované.

Skoro bychom nenašli značku, která se s něčím podobným nemusela potýkat, pokud nás ale paměť neklame, čínskou kopii Škody jsme ještě neviděli. Česká automobilka sice v Číně působí, jenže její auta neplatí za něco, co by ostatní měli důvod kopírovat - jsou příliš obyčejná a dostupná i ve své originální podobě. Tedy, byla. S příchodem relativně velkého SUV Kodiaq se škodovka pouští i do vyšších pater trhu a stejně jako jsou pro čínské kopírky zajímavé lepší modely Volkswagenu, mohou se pro ně stát zajímavé i lepší modely Škody.

Že se to děje, nasvědčuje premiéra jednoho čínského konceptu, který spojuje s jedním českým pozoruhodné množství shod. Řeč je o studii Vision E a i když si možná teď klepete na čelo, že Číňané přece nemohli stihnout zkopírovat to, co Škoda sotva stihla vystavit Šanghaji, nepouštějte se do unáhlených závěrů - tohle vážně smrdí.

Do Šanghaje totiž s vlastním crossoverem jménem Vision-E vyrukovala i značka Roewe. Říkáte si, že zrovna skoro stejné jméno je tím, co kopírování spíše popírá než k němu vede? Nenechte se mýlit, Číňané nemají problém zkopírovat Audi A6 a... říkat tomu A6. Tak proč si lámat hlavu s názvem tohoto stroje.

A podívejte se, jak obě auta vypadají. Rozhodně nejde o jednovaječná dvojčata, ale jak jsme již řekli, tohle dnes Číňané zase tak moc nedělají. Pojetí obou vozů je jinak dokonale stejné - jde v obou případech o SUV-kupé a mrkněte se pořádně na boční partie. Také v případě konceptu Roewe absentuje středový sloupek a zadní dveře mají „sebevražednou“ koncepci. Když je otevřete, vidíme úplně pojatý interiér s několika digitálními panely, minimalisticky ztvárněnými sedadly, je tu stejný typ i barva kůže či velmi podobně pojaté dekory. A také ten volant je podobně „šišatý”.

Co technika? Rovněž v tomto případě mají pohon na starosti dva elektromotory, jeden roztáčí přední a druhý zadní nápravu. Náhoda. O výkonu či točivém momentu se výrobce nerozepisuje, nicméně dojezd byl tak jako u českého vozu vypočten na 500 kilometrů. Náhoda. Dojez ani maximální rychlost Roewe neudává, jeho vůz má ale zvládnou stovku za 4 sekundy a zvládnout dobít 80 % kapacity baterií za 15 minut. Možná to jsou zbylé technické parametry, které Škoda nezveřejnila...

Třeba je to všechno vážně jen náhoda - prostě dva koncepty elektrického SUV-kupé, jde o populární segment a elektromobily jsou prý budoucnost. Proč jim tedy nedat jméno Vision E, však elektrická vize. Jenže víte co? My na náhody nevěříme a tak, jako se omylem se nevykrádají kapely při skládání nových písní, nevykrádají se omylem ani automobilky při přípravě nových aut.

Značka Roewe spadá pod automobilku SAIC Motor, což celé věci teprve dává pikantní nádech. SAIC je totiž klíčovým čínským partnerem koncernu VW Group a spolupracuje i se Škodou. V jeho továrnách vzniká hned sedm modelů české značky (pokud se jich nemůžete dopočítat, tak třeba Rapid a Rapid Spaceback jsou tu za dva), další ale budou následovat - a jedním z nich bude právě produkční verze konceptu Vision E. Víme přitom, že v oficiální rovině žádná spolupráce mezi Škodou a Roewe neexistuje, je tu jen oficiální spolupráce na poli výroby zmíněných modelů SAIC pro koncern VW v rámci separátní firmy. Samotný SAIC si Roewe provozuje „na vlastní triko”, tedy, alespoň by měl.

Už z minulosti známe případy, kdy výrobní partneři evropských automobilek v Číně „vykrádali” jejich produkty, takže to nejspíše bylo takto: někdo od SAIC viděl, co za koncept chystá Škoda a napadlo jej udělat „něco podobného”. Jako už kolikrát. A že se to i skoro stejně jmenuje, už je jen třešinka na dortu.

Nakonec, podobný způsob „partnerského kopírování” není v Číně ničím novým - o včera probíraném případu kopie Porsche Macan jsme ještě mluvili s lidmi od Porsche a byli přesvědčeni, že některé díly na klonu jsou úplně ty samé komponenty, které pro ně dělají jejich čínští dodavatelé. A co myslíte, že s tím budou dělat...

První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 1 - Roewe Vision-E dalsi 01První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 2 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 01První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 3 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 02První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 4 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 03První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 5 - Roewe Vision-E dalsi 02První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 6 - Roewe Vision-E dalsi 03První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 7 - Roewe Vision-E dalsi 04
Takto se Roewe Vision-E představil na autosalonu v Šanghaji...

První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 8 - Roewe Vision-E dalsi 05První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 9 - Roewe Vision-E dalsi 06První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 10 - Roewe Vision-E dalsi 07První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 11 - Roewe Vision-E dalsi 08První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 12 - Roewe Vision-E dalsi 09První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 13 - Roewe Vision-E dalsi 10První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 14 - Roewe Vision-E dalsi 11
...a takto se nám ukázal krátce před ním

První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 15 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 04První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 16 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 05První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 17 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 06První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 18 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 07První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 19 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 08První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 20 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 09První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 21 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 10První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 22 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 11První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 23 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 12První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 24 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 13První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 25 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 14První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 26 - Roewe Vision-E 2017 prvni sada 15
Oficiální fotky dokreslují obrázek

První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 27 - Skoda Vision E zive oficialni 001První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 28 - Skoda Vision E zive oficialni 002První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 29 - Skoda Vision E zive oficialni 003První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 30 - Skoda Vision E zive oficialni 004První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 31 - Skoda Vision E zive oficialni 005První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 32 - Skoda Vision E zive oficialni 006První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 33 - Skoda Vision E zive oficialni 007První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 34 - Skoda Vision E zive oficialni 008První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 35 - Skoda Vision E zive oficialni 009První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 36 - Skoda Vision E zive oficialni 010První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 37 - Skoda Vision E zive oficialni 011První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 38 - Skoda Vision E zive oficialni 012První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 39 - Skoda Vision E zive oficialni 013První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 40 - Skoda Vision E zive oficialni 014První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 41 - Skoda Vision E zive oficialni 015První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 42 - Skoda Vision E zive oficialni 016První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 43 - Skoda Vision E zive oficialni 017První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 44 - Skoda Vision E zive oficialni 018První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 45 - Skoda Vision E zive oficialni 019První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 46 - Skoda Vision E zive oficialni 020První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 47 - Skoda Vision E zive oficialni 021První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 48 - Skoda Vision E zive oficialni 022První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 49 - Skoda Vision E zive oficialni 023První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 50 - Skoda Vision E zive oficialni 024První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 51 - Skoda Vision E zive oficialni 025První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 52 - Skoda Vision E zive oficialni 026První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 53 - Skoda Vision E zive oficialni 027První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 54 - Skoda Vision E zive oficialni 028První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 55 - Skoda Vision E zive oficialni 029První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 56 - Skoda Vision E zive oficialni 030První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 57 - Skoda Vision E zive oficialni 031První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 58 - Skoda Vision E zive oficialni 032První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 59 - Skoda Vision E zive oficialni 033První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 60 - Skoda Vision E zive oficialni 034První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 61 - Skoda Vision E zive oficialni 035První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 62 - Skoda Vision E zive oficialni 036První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 63 - Skoda Vision E zive oficialni 037První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 64 - Skoda Vision E zive oficialni 038První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 65 - Skoda Vision E zive oficialni 039První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 66 - Skoda Vision E zive oficialni 040První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 67 - Skoda Vision E zive oficialni 041První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 68 - Skoda Vision E zive oficialni 042První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 69 - Skoda Vision E zive oficialni 043První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 70 - Skoda Vision E zive oficialni 044První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 71 - Skoda Vision E zive oficialni 045První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 72 - Skoda Vision E zive oficialni 046První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 73 - Skoda Vision E zive oficialni 047První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 74 - Skoda Vision E zive oficialni 048První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 75 - Skoda Vision E zive oficialni 049První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 76 - Skoda Vision E zive oficialni 050První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 77 - Skoda Vision E zive oficialni 051První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 78 - Skoda Vision E zive oficialni 052První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 79 - Skoda Vision E zive oficialni 053První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 80 - Skoda Vision E zive oficialni 054První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 81 - Skoda Vision E zive oficialni 055První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 82 - Skoda Vision E zive oficialni 056První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 83 - Skoda Vision E zive oficialni 057První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 84 - Skoda Vision E zive oficialni 058První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 85 - Skoda Vision E zive oficialni 059První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 86 - Skoda Vision E zive oficialni 060První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 87 - Skoda Vision E zive oficialni 061První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 88 - Skoda Vision E zive oficialni 062První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 89 - Skoda Vision E zive oficialni 063První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 90 - Skoda Vision E zive oficialni 064První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 91 - Skoda Vision E zive oficialni 065První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 92 - Skoda Vision E zive oficialni 066První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 93 - Skoda Vision E zive oficialni 067První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 94 - Skoda Vision E zive oficialni 068První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 95 - Skoda Vision E zive oficialni 069První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 96 - Skoda Vision E zive oficialni 070První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 97 - Skoda Vision E zive oficialni 071První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 98 - Skoda Vision E zive oficialni 072První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 99 - Skoda Vision E zive oficialni 073První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 100 - Skoda Vision E zive oficialni 074První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 101 - Skoda Vision E zive oficialni 075První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 102 - Skoda Vision E zive oficialni 076První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 103 - Skoda Vision E zive oficialni 077První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 104 - Skoda Vision E zive oficialni 078První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 105 - Skoda Vision E zive oficialni 079První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 106 - Skoda Vision E zive oficialni 080První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 107 - Skoda Vision E zive oficialni 081První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 108 - Skoda Vision E zive oficialni 082První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 109 - Skoda Vision E zive oficialni 083První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 110 - Skoda Vision E zive oficialni 084První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 111 - Skoda Vision E zive oficialni 085První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 112 - Skoda Vision E zive oficialni 086První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 113 - Skoda Vision E zive oficialni 087První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 114 - Skoda Vision E zive oficialni 088První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 115 - Skoda Vision E zive oficialni 089První čínský klon Škody? Tento vůz se i úplně stejně jmenuje - 116 - Skoda Vision E zive oficialni 090
Pro srovnání živé fotky Škody Vision E. To jsou prostě stejně pojatá auta

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 39 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama