Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo

Lada v posledních letech nabízí stále zajímavější auta, nejsilnější verzí Vesty je ale nová verze sport se 145 koňmi. Tohle malé monstrum jich má asi čtyřikrát tolik.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo

18.9.2018 | Petr Prokopec

Lada v posledních letech nabízí stále zajímavější auta, nejsilnější verzí Vesty je ale nová verze sport se 145 koňmi. Tohle malé monstrum jich má asi čtyřikrát tolik.

Standardní Lada Vesta svými technickými asi nikoho neoslní, za tím účelem nebyla stvořena. Při základní ceně jen 584 900 rublů (asi 187 000 Kč) se ale není co divit. Za tuto částku dostanete motor o objemu 1,6 litru s výkonem 106 koní, při hlubším sáhnutí do kapsy je pak možné počítat s jedna-osmou a 122 koňmi. A nebo v případě nového provedení Sport dokonce se 145 koňmi, ovšem ani poté nečekejte na semaforech na nějaké zázraky.

Lidé z ruské firmy Clubturbo, která se nachází v ruské oblasti Samara (která dala jméno jinému modelu Lady), se ovšem rozhodli handicap sedanu vyřešit. Vozu totiž nadělili šestiválcový motor a nezamíří přitom do skladů některé z ruských automobilek. Místo toho se v jejich hledáčku ocitla jedna z nejkultovnějších pohonných jednotek všech dob, a sice šestiválec 2JZ-GTE.

Pokud nevíte, o jakém agregátu je řeč, pak vám můžeme osvěžit paměť vzpomínkou na první díl Rychle a zběsile. Právě zde se objevuje, a sice pod kapotou oranžového kupé s odnímatelným střešním dílem - ano, skutečně jde o Toyotu Supra a její třílitrový šestiválec, který po implementaci dvou turbodmychadel nabízel 280 koní. Tedy dle gentlemanského ujednání japonských výrobců, ve skutečnosti výkon činil 350 koní.

Firma Clubturbo ovšem i toto číslo bere pouze jako odrazový můstek a výkon šestiválcového motoru poslala mezi 500 a 600 koní, jejichž přenos dostane na starosti převodovka Getrag. Ta ovšem nehodlá již nadále zásobovat standardní hnanou přední nápravu, místo toho je spojena s tou zadní. Upravená Vesta má totiž zazářit v driftovacích sériích, kde to bez poháněné zadní osy logicky nejde.

Vznikla tak nejsilnější moderní Lada, jejíž tvůrci právě kvůli tomu nenavštívili sklady Toyoty pouze jednou, ale hned několikrát. Zadní náprava byla totiž převzata opět z japonského vozu, tentokráte ze sedanu Mark II. Změnou samozřejmě prošla i přední náprava, stejně jako zavěšení ve všech čtyřech rozích. To bylo ostatně vyrobeno na zakázku, stejně jako bodykit. Z něj se sice jasně patrné, že jde o Ladu Vesta, nicméně blatníky jsou patřičně nafouklé a dveře, kapota motoru i víko zavazadelníku nyní kvůli redukci hmotnosti tvoří karbonová vlákna. Z těch pak je ostatně i jednolitá palubní deska.

Dovnitř se rovněž nastěhovala plnohodnotná ochranná klec, na zbytek potvrzených komponentů ovšem bude třeba vyčkat. Modifikovaná Vesta je totiž stále ještě ve fázi přerodu a dokončena bude až koncem letošního roku. Na doladění mají ostatně Rusové stále ještě dost času, neboť do domácí driftovací série chtějí zasáhnout až od počátku příštího roku.


Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo - 1 - Lada Vesta Toyota Mark II 2018 prvni foto 01Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo - 2 - Lada Vesta Toyota Mark II 2018 prvni foto 02Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo - 3 - Lada Vesta Toyota Mark II 2018 prvni foto 03Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo - 4 - Lada Vesta Toyota Mark II 2018 prvni foto 04Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo - 5 - Lada Vesta Toyota Mark II 2018 prvni foto 05Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo - 6 - Lada Vesta Toyota Mark II 2018 prvni foto 06Rusové stvořili nejsilnější moderní Ladu. Z ruské techniky v ní ale moc nezbylo - 7 - Lada Vesta Toyota Mark II 2018 prvni foto 07
Nejsilnější moderní Lada je Vestou hlavně na pohled. V jejích útrobách se skrývá hlavně technika Toyoty se vskutku nesrkomnými parametry

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše