Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov

Ruského prezidenta a jeho družinu už nebudou vozit zahraniční auta, a tak se nedalo čekat, že jej dále budou doprovázet zahraniční motorky. Rusové už mají vlastní a více než co jiného připomíná medvěda na kolech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov

12.8.2018 | Petr Prokopec

Ruského prezidenta a jeho družinu už nebudou vozit zahraniční auta, a tak se nedalo čekat, že jej dále budou doprovázet zahraniční motorky. Rusové už mají vlastní a více než co jiného připomíná medvěda na kolech.

O ruském projektu Kortež jsme se zmiňovali již v mnoha článcích. Dosud ovšem byly jako jeho součást zmiňovány pouze automobily, mezi nimiž prim hraje obří limuzína staronového ruského prezidenta Vladimíra Putina. Nicméně kromě ní, menšího sedanu a SUV či MPV je jeho součástí také motocykl, na němž bude jezdit doprovod oficiálních vládních kolon. Vypadá docela děsivě, což v případě stroje tohoto zaměření není na škodu, tím spíše ale překvapí, že stejně jako tři menší vozidla zamíří rovněž do volného prodeje.

O novince se zatím mnoho neví, byť má být hotová a absolvovala už i první testovací jízdy. Ty se odehrály na okruhu v Soči, kde motocykl mohl jaksepatří demonstrovat svůj potenciál. Pod jeho kapotu se nastěhoval zatím blíže nespecifikovaný benzinový motor, který produkuje 150 koní a 180 Nm točivého momentu. I v kombinaci s vysokou hmotností 510 kg (!) tak sprint na stovku zabere 3,5 sekundy, maximálka činí 250 km/h.

Motorka bude nabízena pod hlavičkou značky Iž, která má s výrobou jednostopých i dvoustopých strojů letité zkušenosti. Ostatně první motorku ruskému publiku představila již v roce 1928. Od té doby však firma prošla mnoha změnami, jež vyvrcholily bankrotem v roce 2009. O rok později pak automobilovou divizi převzal AvtoVAZ, jenž v původní továrně v Izhevsku (odtud název značky) vyrábí Ladu Vesta.

Oddělení specializované na vývoj a výrobu motocyklů pro změna přešla pod koncern Kalašnikov, jenž samozřejmě nejvíce proslul výrobou legendární útočné pušky a je to právě on, kdo se o výrobu nové motorky postará. Nemuselo by vás to překvapit, současný záběr firmy Kalašnikov je daleko širší, zahrnuje i auta a od příštího roku se k nim přidá i motorka Iž, kterou coby součást své kolony schválil i Vladimir Putin.

Jelikož nám tím informace docházejí, můžeme už jen dodat, že motorka měří 2 900 milimetrů na délku, 940 mm na šířku a 1 250 mm na výšku. Název zatím ještě nebyl upřesněn, stejně jako cena. Koncern Kalašnikov by ovšem už jen kvůli kapotáži, která nám silně připomíná jednostopé stroje použité ve snímku Soudce Dredd (toho bez Silvestera Stalloneho), měl sáhnout po něčem opravdu „tvrďáckém“. Co třeba... Iž-47?

Závěrem už jen zmíníme, že Kreml aktuálně využívá pro doprovod vládních kolon motocykly značek Ural a BMW. S tou první nemají ruští politici problém, ta druhá jako zahraniční není ideální pro budování národní hrdosti. A právě proto byl vlastně projekt Kortež rozšířen i na jednostopé stroje. Jsme zvědavi, kdy první sériové stroje uvidíme po boku Putinovy limuzíny, prodej pro poněkud obyčejnější smrtelníky by měl odstartovat záhy.


Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 1 - Projekt Kortez 2018 motocykl 01Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 2 - Projekt Kortez 2018 motocykl 02Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 3 - Projekt Kortez 2018 motocykl 03Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 4 - Projekt Kortez 2018 motocykl 04Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 5 - Projekt Kortez 2018 motocykl 05Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 6 - Projekt Kortez 2018 motocykl 06Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 7 - Projekt Kortez 2018 motocykl 07Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 8 - Projekt Kortez 2018 motocykl 08Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 9 - Projekt Kortez 2018 motocykl 09Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 10 - Projekt Kortez 2018 motocykl 10Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 11 - Projekt Kortez 2018 motocykl 11Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 12 - Projekt Kortez 2018 motocykl 12
Nový motocykl vyvinutý v rámci projektu Kortež by měl již v příštím roce zamířit pod značkou Iž do běžného prodeje

Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 13 - Projekt Kortez 2018 motocykl 13Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov - 14 - Projekt Kortez 2018 motocykl 14
Vzhledově novinka připomíná motorky ze snímku Dredd

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama