Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Rusové ukázali novou obří motorku pro Putina. Váží půl tuny, vyrábí ji Kalašnikov
12.8.2018 | Petr Prokopec
Ruského prezidenta a jeho družinu už nebudou vozit zahraniční auta, a tak se nedalo čekat, že jej dále budou doprovázet zahraniční motorky. Rusové už mají vlastní a více než co jiného připomíná medvěda na kolech.
O ruském projektu Kortež jsme se zmiňovali již v mnoha článcích. Dosud ovšem byly jako jeho součást zmiňovány pouze automobily, mezi nimiž prim hraje obří limuzína staronového ruského prezidenta Vladimíra Putina. Nicméně kromě ní, menšího sedanu a SUV či MPV je jeho součástí také motocykl, na němž bude jezdit doprovod oficiálních vládních kolon. Vypadá docela děsivě, což v případě stroje tohoto zaměření není na škodu, tím spíše ale překvapí, že stejně jako tři menší vozidla zamíří rovněž do volného prodeje.
O novince se zatím mnoho neví, byť má být hotová a absolvovala už i první testovací jízdy. Ty se odehrály na okruhu v Soči, kde motocykl mohl jaksepatří demonstrovat svůj potenciál. Pod jeho kapotu se nastěhoval zatím blíže nespecifikovaný benzinový motor, který produkuje 150 koní a 180 Nm točivého momentu. I v kombinaci s vysokou hmotností 510 kg (!) tak sprint na stovku zabere 3,5 sekundy, maximálka činí 250 km/h.
Motorka bude nabízena pod hlavičkou značky Iž, která má s výrobou jednostopých i dvoustopých strojů letité zkušenosti. Ostatně první motorku ruskému publiku představila již v roce 1928. Od té doby však firma prošla mnoha změnami, jež vyvrcholily bankrotem v roce 2009. O rok později pak automobilovou divizi převzal AvtoVAZ, jenž v původní továrně v Izhevsku (odtud název značky) vyrábí Ladu Vesta.
Oddělení specializované na vývoj a výrobu motocyklů pro změna přešla pod koncern Kalašnikov, jenž samozřejmě nejvíce proslul výrobou legendární útočné pušky a je to právě on, kdo se o výrobu nové motorky postará. Nemuselo by vás to překvapit, současný záběr firmy Kalašnikov je daleko širší, zahrnuje i auta a od příštího roku se k nim přidá i motorka Iž, kterou coby součást své kolony schválil i Vladimir Putin.
Jelikož nám tím informace docházejí, můžeme už jen dodat, že motorka měří 2 900 milimetrů na délku, 940 mm na šířku a 1 250 mm na výšku. Název zatím ještě nebyl upřesněn, stejně jako cena. Koncern Kalašnikov by ovšem už jen kvůli kapotáži, která nám silně připomíná jednostopé stroje použité ve snímku Soudce Dredd (toho bez Silvestera Stalloneho), měl sáhnout po něčem opravdu „tvrďáckém“. Co třeba... Iž-47?
Závěrem už jen zmíníme, že Kreml aktuálně využívá pro doprovod vládních kolon motocykly značek Ural a BMW. S tou první nemají ruští politici problém, ta druhá jako zahraniční není ideální pro budování národní hrdosti. A právě proto byl vlastně projekt Kortež rozšířen i na jednostopé stroje. Jsme zvědavi, kdy první sériové stroje uvidíme po boku Putinovy limuzíny, prodej pro poněkud obyčejnější smrtelníky by měl odstartovat záhy.












Nový motocykl vyvinutý v rámci projektu Kortež by měl již v příštím roce zamířit pod značkou Iž do běžného prodeje


Vzhledově novinka připomíná motorky ze snímku Dredd
Bleskovky
Zákazník nechal u dealera za moderní marnost protiúčtem legendární model. Od lidí schytal takovou bídu, že už se tím Honda radši nechlubí
22.4.2026
Nejlegračnější na novém integrovaném WC v autě je nakonec značka, která si ho patentovala
21.4.2026
Ferrari ukázalo, jak skutečně funguje přelomový interiér jeho poslední novinky. V Golfu by to byla moc fajnová věcička
20.4.2026
Nejnovější články
Moderní Ferrari F40 vypadá překvapivě dobře, koupit si ho ale můžete jen na vlastní nebezpečí
před 8 hodinami
Nový film o Michaelu Schumacherovi bude venku ještě letos, jeho první monopost Formule 1 tvůrci pořídili za pár šupů
před 10 hodinami
Nadšenec si koupil nejlevnější Porsche 911 997 v nabídce, aniž by ho viděl. Záhy zjistil, proč má zaseklé víko motoru
před 11 hodinami
VW asi vadilo, že se svou levnou značkou boduje, přichází tedy s novinkou, která se postará o opak
včera
Nejnovější levné čínské luxusní auto je jako Mercedes třídy E za zlomek jeho ceny
včera
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 04.23. 21:40 - M.Z.
- Onboard videa 04.23. 16:48 - abgx1
- Banky, peníze, finance, investice... 04.23. 16:32 - pavproch
- Ojete sportaky - zajimave nabidky 04.23. 15:16 - Vrooom
- Kdo má přednost? 04.23. 14:07 - Truck Daškam
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.23. 10:53 - řidičBOB
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 04.23. 10:34 - Předseda
- Cyklistické vlákno 04.23. 09:20 - HondaMan
