Reklama

Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů

Když se začal světu odhalovat stroj jménem Kode 0, říkali jsme si, že vypadá trochu moc jako Lamborghini. Teď už je to jasné, je to Lamborghini.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů

19.8.2017 | Petr Miler | 8 příspěvků

Když se začal světu odhalovat stroj jménem Kode 0, říkali jsme si, že vypadá trochu moc jako Lamborghini. Teď už je to jasné, je to Lamborghini.

Není tak slavný jako třeba Marcello Gandini, mezi smetánku světových designérů posledních dekád ale bezesporu patří. A jeho věhlas je tím větší, čím více na východ zamíříte. Jmenuje se Ken Okuyama a z pohledu automobilového nadšence proslul hlavně svou prací pro Pininfarinu. Tehdy navrhl třeba design Ferrari Enzo nebo novodobého Maserati Quattroporte, pracoval také na vzhledu Ferrari 599 GTB Fiorano či Porsche 911 996 a Boxster 986. Jak sami vidíte, málokteré z jeho děl nepostrádá alespoň špetku kontroverze, ale to je Ken Okuyama, i tím dokázal vždy zaujmout.

V posledních letech pracuje pod hlavičkou vlastní firmy Ken Okuyama Design, bylo by ale naivní si myslet, že se zabývá jen auty. Zejména v Japonsku je slavný spíše díky svým designům rychlovlaků či celé kolekce dobře prodávaných brýlí, ani na auta ovšem nezapomíná. Loni přišel se svou prvotinou jménem Kode 57, podivném roadsteru stojícím na technických základech Ferrari. Nabízí ho za asi 51 milionů Kč a kupodivu pro něj našel pět zákazníků, dva i mimo japonsko. A včera večer amerického času představil své dílo číslo dvě.

Znovu si po vzoru názvu jeho firmy (Ken Okuyama DEsign) říká Kode, tentokrát ale 0. Když na něj přes týden začal lákat upoutávkami, říkali jsme si, že snad zkopíroval styl Lamborghini, neboť odhalené části ukazovali styl velmi blízký právě Lambu. Teď už můžeme auto vidět celé, známe i jeho technickou podstatu a můžeme dodat - je to Lambo.

Okuyama si tentokrát vzal jako základ Lamborghini Aventador a přestylizoval ho. Dále zmíněné berte jen jako můj názor, můžete mít jiný, ale po mém soudu nikoli k lepšímu. Kdyby stvořil úplně jinak vyhlížející stroj, jako nakonec loni, proč ne, je to jen věc vkusu. On ale udělal auto, které pořád dává jasně najevo, že je Lamborghini, jen je trochu jiné. A podle mě nikoli hezčí.

Výsledkem má být vůz klanící se éře extrémně klínovitých aut, jakým bylo třeba Lamborghini Countach a v tomto směru snad uspěl. Jen stvořil cosi jako auto budoucnosti z roku 1983 - není to moderní, není to futuristické a není to dostatečně svébytné.

Technicky Okuyama neudělal s autem nic, takže nadále pracuje se 700koňovým dvanáctiválcem o objemu 6,5 litru, pohonem všech kol a automatem ISG. To jistě není nic špatného, zvláště když jej obdařil karbonovou karoserií snižující hmotnost na 1 550 kg. Jestli to ale stačí na ospravedlnění neskromné ceny 1,5 milionu dolarů (přes 33 milionů Kč) za kus, to už musíte posoudit sami. Osobně bych preferoval hezčí Aventador za zlomek této ceny, ale nikdo vám nebere možnost vidět věci docela jinak...

Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 1 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 01Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 2 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 02Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 3 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 03Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 4 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 04Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 5 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 05Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 6 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 06Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 7 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 07Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 8 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 08Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 9 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 09Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 10 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 10Slavný designér udělal z Lamba ošklivé Lambo. Chce ho prodávat za 33 milionů - 11 - Kode 0 Ken Okuyama Design prvni 11
Do našeho gusta se Ken Okuyama tentokrát netrefil, třeba do vašeho ano...

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše