Reklama

Tahač Tesly už má přímého konkurenta, bratrovrah z Kalifornie má být na trhu dříve

Fremont, kde sídlí Tesla, a Los Angeles dělí od sebe asi 5 hodin cesty. Na tak malém plácku bojují dva konkurenti o prvenství v elektrifikaci kamionové dopravy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tahač Tesly už má přímého konkurenta, bratrovrah z Kalifornie má být na trhu dříve

14.12.2017 | Mirek Mazal | 12 příspěvků

Fremont, kde sídlí Tesla, a Los Angeles dělí od sebe asi 5 hodin cesty. Na tak malém plácku bojují dva konkurenti o prvenství v elektrifikaci kamionové dopravy.

Tesla Semi okouzlila svět a alespoň na chvíli dala zapomenout na záplavu nesplněných slibů kalifornské automobilky. Objednávky nového tahače se hrnou jedna za druhou a i když je stále otázkou, zda se stroj skutečně dostane do výroby v roce 2019, v tuto chvíli tomu ještě můžeme věřit.

Ať už se ale Semi začne reálně prodávat kdykoli, premiéru uvedení elektrického tahače na trh chce Tesle vyfouknout firma Thor Trucks z Los Angeles. Západoamerický souboj kdo s koho před pár hodinami oficiálně začal představením modelu Thor ET-One. Technika konceptu není nic nového, spíše jde o skládačku ověřených komponentů. Podvozek pochází od výrobce užitkových vozidel Navistar International, nápravy dodala americká firma Dana a elektromotory kanadský Hydro-Quebec.

Thor Trucks se chce v budoucnu zaměřit na vývoj vlastních baterií a ty poté instalovat do svých kamionů. ET-One má být náznak toho, že úvahy se přesunuly z papíru k prvnímu prototypu. Společnost, kterou provozují dva mladí společníci, na svém webu uvádí, že jejich výrobek by byl o 60 % levnější na provoz než běžný nákladní automobil, zároveň mnohem lacinější než konkurent od Tesly, který údajně firmám ušetří 20 % nákladů.

Oba šéfové Thoru ale zatím, zdá se, trochu přehání. ET-One s počáteční cenovkou 150 000 dolarů (3 279 000 Kč) odpovídá ceně Tesle Semi verzi s nižším dojezdem. Auto se jménem komiksové postavičky má stejné užitečné zatížení, ale celkový dojezd o 100 mil (161 km) nižší. Verze s dojezdem, který odpovídá Semi je plánována, ale za příplatek 100 000 dolarů (2 186 000 Kč). V tomto okamžiku tedy Thor ET-One zase tak atrktivně nevypadá.

Vzhledově je Thor blízký konkurentovi, kterého se snaží předběhnout. Uhlazené tvary narušuje useknutá maska, ve srovnání s Teslou jsou tu i klasická zrcátka a boční madla dveří, které se otvírají po směru jízdy ke vstupu do dvoumístného interiéru. Jsme zvědavi, co z toho bude, ale jsme skeptičtí - největší předností Tesly je fakt, že je to Tesla a ve svém čele má Elona Muska. Ničím z toho se žádný z případných konkurentů pochlubit nemůže...

Tahač Tesly už má přímého konkurenta, bratrovrah z Kalifornie má být na trhu dříve - 1 - Thor ET-One konkurent Tesly Semi 01Tahač Tesly už má přímého konkurenta, bratrovrah z Kalifornie má být na trhu dříve - 2 - Thor ET-One konkurent Tesly Semi 02Tahač Tesly už má přímého konkurenta, bratrovrah z Kalifornie má být na trhu dříve - 3 - Thor ET-One konkurent Tesly Semi 03Tahač Tesly už má přímého konkurenta, bratrovrah z Kalifornie má být na trhu dříve - 4 - Thor ET-One konkurent Tesly Semi 04Tahač Tesly už má přímého konkurenta, bratrovrah z Kalifornie má být na trhu dříve - 5 - Thor ET-One konkurent Tesly Semi 05Tahač Tesly už má přímého konkurenta, bratrovrah z Kalifornie má být na trhu dříve - 6 - Thor ET-One konkurent Tesly Semi 06
Thor ET-One má předběhnout Teslu v boji o první produkční elektrický tahač. Máme ale pocit, že i když se mu to povede, velký úspěch z toho nebude...

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše