Reklama

Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu

Jeho jméno nezní zrovna hrozivě, jeho technické parametry ale respekt budí. Pouhých 990 mm vysoký vůz s více jak 1 000 koňmi na tunu, to je Aspark Owl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu

17.9.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Jeho jméno nezní zrovna hrozivě, jeho technické parametry ale respekt budí. Pouhých 990 mm vysoký vůz s více jak 1 000 koňmi na tunu, to je Aspark Owl.

V loňském roce jsme probírali limity akcelerace aut z klidu na stovku. Zdůraznili jsme přitom, že v prvé řadě nezáleží až tak moc na výkonu, jako spíše na pneumatikách a jejich schopnosti přenést všechny koně na silnici. Můžete totiž mít klidně i silnější vůz, než jakým je Bugatti Chiron, ovšem pokud jej osadíte gumami ze supermarketu, může vás již při prvním startu na semaforech „vyklepnout“ kdejaký hatchback.

Přesunout se můžeme do současnosti, konkrétně do Frankfurtu. Na autosalonu se ukázala i nepříliš známá japonská firma Aspark, která zde představila svou prvotinu - elektrický supersport pojmenovaný Owl. Ten by přitom měl přepsat automobilovou historii, neboť akceleraci z klidu na stovku prý zvládne za pouhé 2 sekundy. Tedy o čtyři desetiny rychleji než zmíněné Bugatti.

Své tvrzení podpořila značka několika málo daty. Víme tedy, že o pohon vozu se postará dvojice elektromotorů produkujících více než 1 000 koní. Výkon by měl zamířit na všechna čtyři kola, to by mělo zajistit dostatečnou trakci.

Japonská „Sova“ - takto podivně se stroj skutečně jmenuje - se rovněž pochlubí působivou aerodynamikou, za níž stojí zejména její nízká celková výška. Aspark Owl je s 990 milimetry nižší než legendární Ford GT40, v jehož názvu se objevuje výška v palcích (40 palců představuje 1 016 mm). Kromě toho vůz nejspíše dostane i prvky aktivní aerodynamiky.

Ve finále je tu pak hmotnost, která je na elektrický hypersport až šokující. Japonci uvádějí pouhých 850 kilo, na čemž má jistě zásluhu použití karbonové karoserie nebo hořčíkových kol. Na nich jsou obuty pneumatiky Michelin Pilot Sport. Právě jejich použití nás ovšem vede k pochybnostem o avizované akceleraci.

Vedle fotek, ať již přímo z vývoje nebo z Frankfurtu, zveřejnil Aspark rovněž video zachycující ostrý rozjezd vozu na kratším parkovišti. Stranou nyní nechme fakt, že jde víceméně jen o pojízdné šasí, ,ísto toho se zaměřme na pneumatiky, na kterých není patrný žádný vzorek - jde tedy o závodní slicky, které v běžném provozu použít nemůžete.

Užití těchto gum při vývoji by tedy mohlo naznačit, že Aspark Owl zamíří pouze na okruhy, nikoliv na veřejné silnice. V takovém případě se legislativou zabývat nemusí, ono zrychlení by tak mohlo být zcela reálné. Otázkou však je, kolikrát za sebou jej zvládne, neboť nízká hmotnost vozu naznačuje, že baterií nebude moc a tedy budou mít nízkou kapacitu.

Je samozřejmě možné, že Japonci nakonec přičemž se dvěma verzemi, přičemž ta silniční se bude mít horší aerodynamiku a vyšší hmotnost, zároveň ale nabídne daleko větší dojezd. Aspark Owl je ve vývoji od roku 2014. Kolik času ale značka potřebuje k dokončení projektu, není aktuálně jisté.

Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 1 - Aspark Owl 2017 prvni sada 01Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 2 - Aspark Owl 2017 prvni sada 02Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 3 - Aspark Owl 2017 prvni sada 03Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 4 - Aspark Owl 2017 prvni sada 04Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 5 - Aspark Owl 2017 prvni sada 05Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 6 - Aspark Owl 2017 prvni sada 06Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 7 - Aspark Owl 2017 prvni sada 07Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 8 - Aspark Owl 2017 prvni sada 08Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 9 - Aspark Owl 2017 prvni sada 09Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 10 - Aspark Owl 2017 prvni sada 10Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 11 - Aspark Owl 2017 prvni sada 11Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 12 - Aspark Owl 2017 prvni sada 12Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 13 - Aspark Owl 2017 prvni sada 13Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 14 - Aspark Owl 2017 prvni sada 14
Aspark Owl má za sebou debut ve Frankfurtu...

Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 15 - Aspark Owl 2017 prvni sada 15Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 16 - Aspark Owl 2017 prvni sada 16Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 17 - Aspark Owl 2017 prvni sada 17
...přiblížit si jej ale můžeme i na snímcích z vývoje...

Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 18 - Aspark Owl 2017 prvni sada 18Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 19 - Aspark Owl 2017 prvni sada 19Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 20 - Aspark Owl 2017 prvni sada 20Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 21 - Aspark Owl 2017 prvni sada 21Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 22 - Aspark Owl 2017 prvni sada 22Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 23 - Aspark Owl 2017 prvni sada 23Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 24 - Aspark Owl 2017 prvni sada 24
...nebo počítačovými retušemi

Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 25 - Aspark Owl 2017 prvni sada 25Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 26 - Aspark Owl 2017 prvni sada 26Tento sporťák s prapodivným jménem má ve zrychlení překonat Bugatti i Teslu - 27 - Aspark Owl 2017 prvni sada 27
Odhalen byl i prostorový rám s tlumiči typu push-rod

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše