Reklama

Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá

Výdechy ventilace nejsou věc, která by se v autech výrazně měnila a revoluční není ani řešení v novém Crownu. Starší nápad ale oprašuje brilantně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá

28.10.2017 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Výdechy ventilace nejsou věc, která by se v autech výrazně měnila a revoluční není ani řešení v novém Crownu. Starší nápad ale oprašuje brilantně.

Tokijský autosalon je v plném proudu a ukazují se na něm novinky jako příští Mazda 3, budou Subaru WRX či Mitsubishi e-Evolution. Ve všech případech jde o koncepty a dnes bude řeč o dalším z nich. Naši pozornost zaujala produkci blízká verze chystané Toyoty Crown, která by se v sériovém provedení měla ukázat někdy v příštím roce. Na český trh se ovšem nepodívá, což je více než škoda.

Novinka dostala modulární platformu TNGA, se kterou má narůst nad stávající - již čtrnáctou - generaci. Očekávat tedy můžeme délku přes 4 885 milimetrů, rozvor pro změnu naroste nad 2 860 mm. To vedle více prostoru v kabině přinese také zlepšení ovladatelnosti a navýšení stability ve vyšších rychlostech. Za tím přitom nestojí jen odlehčení, ale také testy na Nürburgringu.

Spolu s novou technikou dostala koncepční Toyota Crown také agresivnější design, jemuž vévodí rozměrná čelní maska. Společnost jí dělají úzké a do boků zasahující světlomety. Při pohledu z profilu lze odhalit výraznější prolisy i hrany, stejně jako poněkud utopená litá kola. Přepracovány pak byly i koncové lampy, jež mají za úkol hlavně rozbíjet nemalou masu výrazného zadního převisu.

Za opravdu pozoruhodnou finesou ovšem musíme do interiéru, jak ostatně na svém profilu na Facebooku upozornil Mat Watson z Carwow. Ten se do Tokia vydal osobně, přičemž mohl usednout i do Toyoty Crown. A v ní zjistil, že vedle rozměrného centrálního displeje se nacházejí výdechy ventilace, jejichž ovládání mají na starosti elektromotorky, které dokáží i směrovat vzduch zprava doleva a zase zpátky. Tedy v podstatě to, co dělá domácí klimatizace.

Nejde o zcela nový systém, v minulosti byl používán zejména u japonských aut, objevil se ale i v některých modelech Audi z 80. let minulého století. V současnosti je ale překvapivě již nikdo nevyužívá, Toyotě proto musíme za oprášení systému zatleskat. Vzhledem k tomu, že patnáctá generace modelu Crown je konceptem titulována spíše formálně a cestou do série se prakticky nemá změnit, můžeme Japoncům jen závidět. Stejně jako Američanům, ke kterým nová vlajková loď značky rovněž dorazí, v Evropě s ní nepočítejme.

Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 1 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 01Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 2 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 02Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 3 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 03Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 4 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 04Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 5 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 05Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 6 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 06Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 7 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 07Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 8 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 08Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 9 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 09Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 10 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 10Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 11 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 11Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 12 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 12Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 13 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 13
Nová Toyota Crown se představila v Tokiu naživo...

Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 14 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 14Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 15 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 15Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 16 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 16Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 17 - Toyota Crown Concept 2017 vydechy ventilace PerexToyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 18 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 18Toyota oprášila zapomenutou finesu. Toto dnes s ventilací jiné auto nedělá - 19 - Toyota Crown Concept 2017 prvni sada 19
...i na oficiálních fotkách, jenž odhalují otočné výdechy klimatizace, které vám ještě lépe představí Mat Watson na videu výše

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama