Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Toyota Prius C: únik katalogu prozradil nejmenšího člena hybridní famílie
18.10.2011 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
Toyota chtěla překvapit novým členem rodiny Prius. Smůla, někdo s fotoaparátem udělal z jejího utajovaného katalogu k tomuto vozu věc veřejnou.
Honda Jazz Hybrid se na svém nevelikém teritoriu dlouho osamoceně neroztahovala. Toyota na začátku prosince představí na tokijském autosalonu nový model spadající mezi Priusy, který bude uveden do prodeje nejdříve na domácím trhu. Pro začátek si řekněme, že auto je dlouhé 3995 mm, široké 1695 mm, vysoké 1445 mm a rozvor činí 2550 mm.
To jsou čísla velmi blízká novému Yarisu, ale ne identická. Malý hybrid je o jedenáct centimetrů delší a o čtyři centimetry vede také při srovnání rozvorů. Z toho vyplývá, že oba stroje možná stojí na společné platformě, ale protože se počítá rovněž s uvedením hybridního Yarisu, budou tyto dva stroje stát souběžně vedle sebe asi jako Prius a Auris HSD.
Novinka vychází z lednového detroitského konceptu Prius C, ale designově jsou každý někde jinde. Studie byla spíše miniaturním vanem s jednoprostorovou karoserií ve stylu Jazzu, tohle je prostě klasický kompaktní hatchback vzdáleně připomínající větší Aygo.
O pohon vozu vážícího podle výbavy (G, S, L) takřka neuvěřitelných 1050 až 1080 kg se postará dvouvačková zážehová čtrnáctistovka o výkonu 73 koní při velmi nízkých 4800 otáčkách za minutu a maximálním točivém momentu 111 Nm při 4000 otáčkách. Elektromotor má 61 koní a 169 newtonmetrů a souhrnný výkon systému doplněného o převodovku s plynule měnitelným převodem CVT je rovných 100 koní. Průměrná spotřeba by měla být jen 2,8 litru na sto, ale japonské normy se od těch evropských i amerických odlišují, takže je raději nebudeme přímo srovnávat s tím, co používáme u nás.
Toyota v katalogu zatím neuvádí ceny, pouze srovnává své auto s konkurencí. Pokud můžu hádat, hned první je právě Jazz Hybrid, následuje Mazda2 1.3 Skyactive, a pak další čtyři auta, které nám snad pomůže rozluštit někdo, kdo dokáže z hlavy přiřadit motory s výkony ke konkrétním autům anebo umí rozluštit japonský znakový systém.
I bez něj ale vidíme, že automobilka bude nabízet několik variant interiéru s volantem používaným také ve standardním Priusu, vyměnitelné barevné panely a ke slovu se dostanou i stylistické pakety karoserie. Jak již bylo zmíněno, světová premiéra proběhne v Tokiu, u nás budeme muset s představením počkat do Ženevy.
































Nejmenší Prius dostal čtrnáctistovku s elektromotorem s celkovým výkonem 100 koní
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Cristiano Ronaldo si nechal postavit nejdražší Mercedes třídy G na světě, už z barev je jasné, čemu se klaní
před 10 hodinami
Honda už ani nezkouší zastřít, že její pokus o velký návrat je velký propadák, zájem resuscituje novou edicí
včera
První menší Mercedes, který dostal zpátky motor V8, se ukázal v ostré akci při testech. Ohromit zatím zvládá jen jedním
2.5.2026
Nejčtenější články
Nejnovější BMW od teď nahrávají vaši jízdu včetně vás za volantem, záběry odesílají automobilce
4.4.2026
Stovka robotických taxíků selhala a zůstala stát i uprostřed dálnice s lidmi zamčenými uvnitř, výsledkem jsou scény jako z katastrofických filmů
4.4.2026
Vyprodané poslední Bugatti s motorem W16 se právě objevilo v prodeji za 225 milionů korun, berete?
4.4.2026
Někdo to říct musel: Na současnou Formuli 1 se nedá dívat. A dříve nebo později to pochopí každý
5.4.2026
VW začal prodávat ještě větší obdobu Škody Octavia v novém a je to bomba, i se slušným motorem a výbavou stojí od 247 tisíc Kč
5.4.2026
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 05.05. 15:27 - pavproch
- Toyota Land Cruiser 250 || Nezastavitelná legenda 05.05. 10:46 - nuttythwack
- Fiat a vše kolem nich 05.04. 11:59 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 05.04. 07:54 - jerry
- VZKAZY 05.03. 22:50 - Lachende Bestien
- Onboard videa 05.03. 21:02 - brnenska.odchytova
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 05.02. 16:20 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 05.02. 14:28 - pavproch
