V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první

26.8.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

(+ videa) Tři roky stará firma začala vozit lidi ve svých autonomních taxících. Jsou elektrické a prozatím jezdí pod dohledem.

Snaha Uberu provozovat své služby pomocí aut bez řidiče je známá již delší dobu. Dříve se spekulovalo, že si právě za tímto účelem objednal obrovskou flotilu autopilotních Mercedesů třídy S, jenže nedávno se ukázalo, že ve skutečnosti spolupracuje na autonomních „taxících” ve městě Pittsburgh s automobilkou Volvo. Nebude ale první, kdo takovéto služby spustí - tím se v Singapuru stala firma nuTonomy.

Pilotní provoz byl spuštěn v Singapuru, tato firma z amerického Massachussets testovala v Singapuru vozy Mitsubishi i-MiEV bez řidiče od dubna. Nyní začíná vozit zákazníky, a to podobným způsobem jako Uber - pomocí aplikace v mobilu si objednáte vůz, ten zcela sám dorazí a odveze vás, kam mu řeknete.

Služba je prozatím dostupná na ploše asi 2,5 km2, takže zřejmě jen v úplném centru města, ale je to začátek. Také budou prozatím jezdit v autech také technici nuTonomy, protože se aktuálně jedná o něco jako beta-test. Budou sedět za volantem a zasahovat do řízení v případě problémů, jinak mají auta jezdit zcela sama. Kromě i-MiEV vybavila firma senzory a softwarem také Renaulty Zoe a podle oficiálních fotek, které najdete níže, se rozhodla ukazovat spíš je, radši než podivně vyhlížející Mitsubishi.

Kromě Singapuru pracuje nuTonomy na spuštění podobných projektů také v Michiganu a ve Velké Británii, kde prý spolupracuje s automobilkou Jaguar Land Rover. Kdy bychom ale mohli očekávat spuštění v těchto místech, není zatím známo. V Singapuru má být kompletně autonomní flotila do roku 2018.

Za současného stavu není jízda autonomních i-MiEV v Singapuru dokonale příjemná, zjistil Jake Watts, novinář u Wall Street Journalu. Je trhavá a auta jsou až příliš opatrná, uvádí; Autopilot Tesly podle něj jezdí lépe, i když to trochu srovnává hrušky s jablky. Vůz nuTonomy, kterým kousek jel, ovšem prý dobře reagoval na chodce mimo přechody, zaparkovaná auta a podobné nástrahy, ale často váhal, což by prý mohlo pasažérům přivodit nevolnost.

Nedokonalosti ovšem jsou zcela pochopitelné, pokud provoz sotva začíná. Dá se pochopitelně očekávat zlepšování a jak společnost nuTonomy uvedla, také rozšiřování oblasti, kde budou její taxíky jezdit. Prozatím nuTonomy velkou konkurenci pro Uber nepředstavuje; jestli se to do budoucna změní, se nechme překvapit. Možná tahle novinka ale popožene vývoj autonomních vozů Uberu.

V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 1 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 01V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 2 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 02V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 3 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 03V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 4 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 04V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 5 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 05V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 6 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 06V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 7 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 07V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 8 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 08V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 9 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 09V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 10 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 10V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 11 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 11V Singapuru už jezdí autonomní taxíky nuTonomy, Uber nebude první - 12 - nutonomy ap-taxi singapur beta-provoz 12
Renaulty Zoe ukazuje firma nuTonomy na oficiálních fotografiích, v Singapuru ale zatím údajně jezdí častěji Mitsubishi i-MiEV

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše