- -

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá?

(+ video) Tesla dodává do svých aut soubor funkcí pod odvážným názvem Autopilot. V poslední době kolem něj bylo rušno, ale víte, co opravdu umí?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá?

21.7.2016 | Marek Bednář | 18 příspěvků

(+ video) Tesla dodává do svých aut soubor funkcí pod odvážným názvem Autopilot. V poslední době kolem něj bylo rušno, ale víte, co opravdu umí?

Zejména kvůli smrtelné nehodě Joshuy Browna se v posledních týdnech o Autopilotu Tesly, o jeho funkčnosti a tom, zda je vůbec bezpečné na silnici něco takového používat, hovoří velmi často. Čím dál více lidí si uvědomuje, že označení „Autopilot“ je zavádějící, že to skutečný autopilot není, že to je chytřejší adaptivní tempomat s aktivním asistentem jízdy v pruzích. Stalo se z toho velmi emotivní téma, někteří dokonce začali volat po vypnutí a přejmenování, Tesla ale zůstává pevná v přesvědčení, že se vydala správným směrem.

Nechceme rozsuzovat, na čí straně je v této debatě více pravdy, přispět do ní ale můžeme. Nikoli naším názorem, ale zkušenostmi člověka stojícího za kanálem DragTimes na YouTube. Ten nezřídka sdílí videa, ve kterých figurují vozy Tesla, někdy i poněkud kontroverzním způsobem, v každém je to ale muž, který má slušné zkušenosti s vozy Tesla. Právě on se rozhodl předvést světu systém Autopilot v Modelu S P90D v dobrém i zlém a na floridských silnicích názorně ukázal, jak vypadá přístrojový štít v jaké situaci, pro co se Autopilot hodí a pro co naopak nikoliv.

Tento výčet nemá být demonstrací neschopnosti Autopilotu, nemá být ani jeho oslavou, nesnaží se nikoho přesvědčovat o tom, že Autopilot není autopilot a nebo naopak. Jeho cílem je seznámit vás blíže s tím, jak Autopilot vypadá a co dokáže, což se v probíhajících diskuzích o jeho smyslu může hodit více než tisíc názorů jeho zatvrzelých příznivců či odpůrců. Tak se na to pojďme podívat.

Podoba informačního displeje Autopilotu v klíčových situacích

1. Zapnutý Autopilot při rychlosti pod 18 mph

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 1 - tesla autopilot co umi 01 do 18mph

V rychlostech nižších než 18 mph (29 km/h), tedy např. v dopravní zácpě, se systém „chytí“ auta před sebou a jede podle něj. To je znázorněno modrou barvou; obecně cokoliv je modré, to Autopilot vidí a používá pro vedení auta. Symbol tempomatu nahoře pozná každý, volant vpravo od rychlosti jízdy ukazuje aktivaci Autopilotu, resp. přesněji funkce Autosteer. Modrý volant znamená, že je funkce aktivní, šedý, že je možné ji aktivovat, a když volant chybí, Autopilot není zrovna dostupný, protože senzory nevidí. Šedý pruh pod auty je jízdní pruh, ale protože po stranách nejsou čáry, Autopilot žádné čáry nevidí.

2. Vypnutý Autopilot, vůz vidí čáry na silnici

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 2 - tesla autopilot co umi 02 autopilot neaktivni

Černé a šedé čáry po stranách šedého pruhu pod autem ukazují, že senzory Autopilotu vidí značení na silnici. Čáry na displeji se nemění se změnou z přerušované na plnou čáru, zůstávají stejné. Kruhová výseč u pravého zadního rohu červeného autíčka říká, že vpravo vzadu senzor vidí jiné auto či jinou překážku; bílá barva výseče ukazuje dostatečný odstup, žlutá barva by značila menší odstup. Zde vidíme i šedý volant funkce Autosteer a šedý symbol tempomatu; ani jedno teď není aktivní.

3. Zapnutý Autopilot při rychlosti nad 18 mph

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 3 - tesla autopilot co umi 03 nad 18mph

Vůz nyní jede 39 mph (63 km/h) a řídí se podle vodorovného značení na silnici; drží se tak uprostřed svého jízdního pruhu. Není-li značení k dispozici, vůz se „chytí“ auta před sebou. Vpředu zachycuje dvě osobní auta a náklaďák, vlevo za vozem je další vozidlo. Po levé straně vidíme rychlostní limit v daném místě, který vůz přečetl ze značky, a modré čáry se v dáli stáčejí doprava; Autopilot vidí zatáčku.

Co Autopilot bezpečně zvládá a co ne?

1. Silnice bez směrového oddělení - ne

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 4 - tesla autopilot co umi 04 bez smeroveho oddeleni

Na silnici bez směrového oddělení Autopilot fungovat může, ale není to místo, kde by bylo vhodné ho používat. Můžou tu být ostřejší zatáčky a protijedoucí auta jsou příliš blízko na to, aby se člověk za volantem cítil pohodlně, i když auto nemá ve svých rukou, jak říká autor videa. Proto Autopilot v těchto případech radí nepoužívat, i když to technicky možné je.

2. Městské silnice se směrovým oddělením - ne

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 5 - tesla autopilot co umi 05 mestoAutopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 6 - tesla autopilot co umi 06 mesto

Ani tenhle případ není pro Autopilot vhodný, i když tu je menší šance, že budou čáry na silnici nečitelné a auta v protisměru jsou daleko. Autopilot ale neumí číst semafory, to zůstává na řidiči, a když v křižovatce zmizí čáry na silnici a před Teslou není jiné auto, systém je zmaten.

3. Dálnice - ano

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 7 - tesla autopilot co umi 07 dalnice

Dálniční jízda je pro Autopilot nejsnazší věc a nejvhodnější příležitost. Auto vidí čáry na silnici, které na dálnicích bývají dobře znatelné, a podle nich jede. V zatáčkách prý častěji kontroluje, jestli máte ruce na volantu, než na rovinkách.

4. Práce na silnici - ne

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 8 - tesla autopilot co umi 08 prace na silnici

Práce na silnici mohou Autopilot zmást, protože na vozovce můžou být staré čáry nebo nemusí být nové čáry, u nás oranžové či žluté, být dostatečně viditelné. Vůz se může chtít dále držet původních čar, místo aby podle dočasných (u nás žlutých) čar třeba přejel na druhou stranu středového dělicího pásu.

5. Úzké pruhy a zídky u cesty - ne

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 9 - tesla autopilot co umi 08a zidka

Autopilotu nesedí ani užší pruhy a betonové či jiné zábrany v místě čáry, např. jako jsou v opravovaných úsecích D1. Obecně, nejen pro dálniční provoz, se dá říci, že pokud nějaká situace přijde náročná na zvládnutí člověku, Autopilot v ní nebude lepší a používat ho v tu chvíli není dobrý nápad. Zvládnout ji může, ale také nemusí.

6. Dálniční sjezdy - ne

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 10 - tesla autopilot co umi 09 sjezd

Na amerických dálnicích nemusí být přípojný pruh oddělen čarou jako u nás, což znamená, že Autopilot žádnou čáru neuvidí, jak ukazuje obrázek. Čáru po levé straně vidí, ale neví, jak to vypadá vpravo. Zde byly v poslední době údajně učiněny pokroky, dříve auta prý někdy sama od sebe chtěla sjet s dálnice. Nyní už to nedělají, ale i video ukazuje jisté váhání.

Zároveň ale když máte zapnutou navigaci a ta vás vede pryč z dálnice, Autopilot s ní není propojen natolik, aby s dálnice sjel. Auto pochopitelně ví, že máte sjet, navigace to hlásí, ale Autopilot zůstane na dálnici, jede pořád rovně, blinkr a sjetí je na člověku za volantem. To je něco, co má přibýt v brzké budoucnosti v rámci větší aktualizace.

7. Silné protisvětlo, slunce nízko nad obzorem, mokrá silnice - ne

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 11 - tesla autopilot co umi 10 protisvetlo

Když na mokré silnici, ve které se odráží slunce svítící vám do očí, nevidíte čáry, nevidí je dostatečně spolehlivě ani Autopilot. Na videu úplně dole se můžete podívat, jak čáry podél šedého pruhu na displeji nepředvídatelně mizí a zase se objevují. Autor má ruce na volantu, takže vůz nepíská, ale kdyby je sundal, systém by v takovéto situaci hned chtěl, aby je na volant vrátil, jak říká na videu. Protože systém nevidí dobře čáry, chytá se i aut před sebou, a to i v rychlostech nad 18 mph.

8. Průjezdní pruhy - ne

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 12 - tesla autopilot co umi 11 prujezdni pruhyAutopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 13 - tesla autopilot co umi 12 prujezdni pruhy

Něco takového u nás moc často nevídáme, ale v USA na dálnicích občas bývají pruhy pro rychlý průjezd, když na daném sjezdu nechcete dálnici opustit. Ty bývají označeny gumovými sloupky na čáře na silnici a to Autopilotu dělá problém, zejména na mokru - čáru pod sloupky nevidí. V téhle chvíli je vhodné přejet o pruh doprava. V tomhle konkrétním případě je mokro a vůz nevidí dobře ani jiné čáry na silnici; tím spíš to není vhodná chvíle pro Autopilot.

9. Pomalý provoz na víceproudé silnici - ano

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 14 - tesla autopilot co umi 13 pomaly provoz dalnice

Další ze situací, pro kterou Autopilot je velmi vhodný, je pomalá jízda při hustém provozu na silnici o více pruzích v jednom směru. Lze upravovat vzdálenost, kterou bude systém udržovat od auta před sebou. Je jen potřeba hlídat lidi, kteří vjedou těsně před vás, to prý Autopilot může zmást.

10. Pokémon GO - ten opravdu ne...

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 15 - tesla autopilot co umi 14 pokemon go

A konečně - ale to dojde snad každému, kdo je dost inteligentní na to, aby získal řidičský průkaz -, Autopilot není vhodný k tomu, aby člověk za volantem Tesly lovil Pokémony. Z výčtu situací, ve kterých není na Autopilot dokonalý spoleh, vyplývá, že bude vhodnější, když chytání příšerek přenecháte spolujezdci a budete se věnovat řízení.


Tento přehled pochází od člověka, který rozhodně není nepřítelem Tesly (to snad není nikdo z majitelů jejích aut...), přesto při svých zkušenostech s Autopilotem radí jej coby autopilot používat v podstatě jen v nekomplikovaném dálničním provozu za dobrého počasí a v pomalých zácpách. Ten podle něj zvládá, ostatní situace jsou vzhledem k současné vyspělosti systému příliš komplikované na to, aby je bezpečně zvládl. Máme pocit, že to je racionální pohled, vy?

Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 16 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 07Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 17 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 09Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 18 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 10Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 19 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 11Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 20 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 12Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 21 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 13Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 22 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 14Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 23 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 15Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 24 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 16Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 25 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 36Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 26 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 38Autopilot Tesly bez emocí: co opravdu umí a co už nezvládá? - 27 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 39
Tesla Model S

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama