-

V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon

„Počkáme, až Bugatti a Koenigsegg skončí se svými žabomyšími válkami a pak přijde naše chvíle,” říká velmi sebevědomě autor tohoto stroje, Hennessey Venom F5.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon

8.3.2018 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

„Počkáme, až Bugatti a Koenigsegg skončí se svými žabomyšími válkami a pak přijde naše chvíle,” říká velmi sebevědomě autor tohoto stroje, Hennessey Venom F5.

Na aktuálně probíhajícím autosalonu v Ženevě se představilo i Hennessey Venom F5. Tedy nový hypersport texaského tunera, který pro některé možná překvapivě chyběl v našem výčtu deseti největších bomb. Tím samozřejmě vůz lakovaný zářivě žlutou barvou nechceme odsoudit do role nezajímavého exponátu, na výstavišti Palexpo si ale odbyl pouze svou evropskou výstavní premiéru, nikoliv světovou.

Nicméně přestože Venom F5 již nějaký ten pátek známe, John Hennessey si nechával řadu klíčových technických detailů jen pro sebe. Nyní ovšem lehce pootevřel pokličku, takže už víme, že novinka dostane „kompletně zakázkový osmilitrový osmiválec twin-tubro“ naladěný na 1 600 bhp, tedy na 1 622 koní. Překonáno tak bude i Bugatti Chiron.

Hennessey ovšem přiznal, že zvažuje přidání dalších dvou turbodmychadel, přičemž konečné rozhodnutí učiní před letošní přehlídkou Concours d'Elegance v Pebble Beach, jenž se koná v srpnu. Je přitom otázkou, kam až vyšplhá v případě čtyř turb výkon, dva tisíce koní by ale nemusely být problémem. V tomto ohledu ale nemá smysl zbytečně spekulovat.

Přesunout se tak můžeme k nejvyšší rychlosti, která by se po teoretické rovině měla pohybovat okolo 500 km/h. „Rukavici aktuálně hodil Koenigsegg. Bugatti ale jistě nebude jen tak sedět, ale úder vrátí. Myslím si ovšem, že obě značky skončí okolo 450 km/h. Jakmile přitom tito výrobci skončí se svými žabomyšími válkami, přijde naše chvíle,“ říká sebevědomě Hennessey, který ví, že k překonání 500 km/h potřebuje hlavně silniční pneumatiky, které zatím neexistují. Michelin ale má na takových pracovat.

Američané navíc nebudou moci jako Bugatti využít testovací dráhu Ehra-Lessien, nicméně to pro ně nepředstavuje problém. „Když Koenigsegg vyrukoval se zprávou o rekordu, jeden můj přítel, který dříve pracoval pro vedení státu Texas, mi poslal email, ve kterém uvedl, že až budeme připraveni vzít si rekord zpátky, najde se pro nás v Texasu silnice.“

„A kdyby nic jiného, můžeme se vrátit na tutéž silnici v Nevadě, jakou použil Koenigsegg. Pokud nějaký chlapík ze Švédska si může jen tak přijít a využít silnici v Nevadě, pak myslím, že člověk z Ameriky může udělat totéž,“ dodává evidentně nacionalisticky naladěný John Hennessey, který očividně s porážkou od evropské konkurence nepočítá.

Stejně tak tuner z Texasu nepočítá jen s jízdou v přímém směru, F5 má oslnit také v zatáčkách či svými brzdami. Proto má dojít k testům na Nürburgringu. Rekord si ale Hennessey nejspíše z pohoří Eifel neodveze, alespoň ne se standardní verzí. I ta by ale měla dosáhnout času pod 7 minut, tedy úrovně Porsche 918 Spyder.

„Mohli bychom vyrobit variantu s vysokým přítlakem, o který se postará masivní splitter a masivní křídlo? Možná to uděláme později. Zatím je ale F5 silničním vozem, který může být řízen šílenými rychlostmi v přímém směru, ale stále zvládne projíždět i zatáčkami,“ popisuje dále nový model jeho duchovní otec.

Na finální dynamické parametry amerického hypersportu pojmenovaného podle neextrémnějšího tornáda jsme tedy nadmíru zvědavi. Aktuálně tak jen dodáme, že Hennessey počítá s 24kusovou limitovanou edicí. Dvanáct aut přitom již má svého majitele...

V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon - 1 - Hennessey Venom F5 Zeneva 2018 zive 01V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon - 2 - Hennessey Venom F5 Zeneva 2018 zive 02V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon - 3 - Hennessey Venom F5 Zeneva 2018 zive 03V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon - 4 - Hennessey Venom F5 Zeneva 2018 zive 04V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon - 5 - Hennessey Venom F5 Zeneva 2018 zive 05V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon - 6 - Hennessey Venom F5 Zeneva 2018 zive 06V Ženevě stojí i auto, které chce jako první překonat 500 km/h. Odhalilo motor i výkon - 7 - Hennessey Venom F5 Zeneva 2018 zive 07
Hennessey F5 se ukázalo naživo v Ženevě, kde firma odhalila detaily o motoru V8

Petr Prokopec

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše