VW odhalil své řešení největšího problému elektromobilů. Něco takového nemá ani Tesla

Elektromobily mohou nabídnout, co chtějí, dokud ale nebude možné jim rychle doplnit energii na každém rohu, nikdy se nemohou prosadit. Volkswagen si teď zkouší poradit i s tím.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW odhalil své řešení největšího problému elektromobilů. Něco takového nemá ani Tesla

28.12.2018 | Petr Prokopec

Elektromobily mohou nabídnout, co chtějí, dokud ale nebude možné jim rychle doplnit energii na každém rohu, nikdy se nemohou prosadit. Volkswagen si teď zkouší poradit i s tím.

Již jen pár dní nás dělí od příchodu roku 2019. Ten může být ve světě aut zásadním, neboť má odstartovat rozsáhlou elektrickou expanzi. Raději si počkejme, co z toho reálně bude, zbrojení ale v tuto chvíli probíhá na mnoha frontách.

Snahy velkých firem o modularitu, sdílení komponentů a výrazné zvýšení objemu produkce mají vést k zásadnímu snížení nákladů a tedy i pořizovacích cen. To je jistě jeden z velkých limitů rozmachu elektrických aut, ale nejde o ten největší. Tím je omezená praktická použitelnost takových vozů vyplývající z nedostatečné infrastruktury spojené s příliš dlouhými dobíjecími časy a malým dojezdem na jedno nabití.

Spojení těchto tří faktorů dělá dnes pro naprostou většinu z nás z elektromobilu nepoužitelný vůz, alespoň v celé šíři možností, jak jsme dnes zvyklí auta používat. Denní ježdění do práce či po nákupech s ním zvládne každý, delší cestování ale žádný z nich není s to obsloužit s dosavadní samozřejmostí. Tento problém se snaží řešit každý - Tesla má své Superchargery, které ale zrovna u nás neznamenají prakticky nic. A ani tak nemohou být na každém druhém rohu. Volkswagen, který má příští rok dostat do prodeje produkční model I.D. za cenu dnešního dieselového Golfu, ukázal jiné řešení.

Jde o mobilní dobíjecí stanice, které mohou být postaveny úplně kdekoli, dokonce i tam, kde není k dispozici žádný přívod elektrické energie, popř. ten o adekvátním výkonu. Stanice jsou jakousi obří obdobou tzv. power bank mobilních telefonů, přičemž dobíjet zvládnou i čtyři vozy naráz.

Baterie v těchto stanicích má celkovou kapacitu 360 kWh, dle Volkswagenu by tak mohla posloužit až 15 vozům. To je však velmi optimistické číslo, realita bude záviset bude hlavně na stavu a kapacitě akumulátorů elektromobilů, jenž se u mobilní stanice zastaví. Stačí si totiž uvědomit, že taková Tesla Model S P100D zvládne jako zcela prázdná pobrat 100 kWh - tři kusy tak budou dobity naplno, čtvrtý však již odjede sotva s poloviční kapacitou.

VW pochopitelně počítá s tím, že dobíjecí stanice budou vyměňovány za dobité a dobíjeny na příhodném místě. Popř. je možné je umístit tam, kde není k dispozici dostatečně vysoký elektrický výkon a stanice po připojení do elektrické sítě bude sloužit hlavně pro urychlení celého dobíjení - sama se bude nabíjet trvale nižším výkonem, autům ale bude poskytovat rychlé nabití i tam, kde by to jinak nebylo možné.

Jisté řešení hlavní elektrické svízele to tedy je a uvidíme, jak moc bude přínosné v praxi. Volkswagen v rámci pilotního projektu rozmístí tyto stanice již v příštím roce po domovském Wolfsburgu, další lokality budou následovat v roce 2020. Později chce Volkswagen navýšit kapacitu baterií těchto mobilních stanic, aby dokázaly obsloužit více aut bez nutnosti výměny za jinou.


VW odhalil své řešení největšího problému elektromobilů. Něco takového nemá ani Tesla - 1 - VW mobilni dobijeci stanice 2018 ilustrace 01VW odhalil své řešení největšího problému elektromobilů. Něco takového nemá ani Tesla - 2 - VW mobilni dobijeci stanice 2018 ilustrace 02VW odhalil své řešení největšího problému elektromobilů. Něco takového nemá ani Tesla - 3 - VW mobilni dobijeci stanice 2018 ilustrace 03
Volkswagen od příštího roku vybuduje ve Wolsburgu mobilní dobíjecí stanice. Mají řešit největší problém elektromobility, s kapacitou 360 kWh ale nebudou všemocné

Petr Prokopec

 

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše