Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
VW upřesnil své plány. Filtry částic dá i benzinům, s TDI na oko vážně nepočítá
25.6.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Pokud se vám první zpráva o nových plánech VW Group zdála nekonkrétní, nejste sami. Patrně i proto Volkswagen své předchozí oznámení dále rozvedl.
Minulý týden nás šéf koncernu VW Group Matthias Müller seznámil s novou strategií, podle které Němci pojedou až do roku 2025. Je přitom třeba říci, že až tak optimističtí jako oni nebyli snad ani komunističtí plánovači, neboť podstatou změn má být enormní investice do elektrifikace, hybridizace a autonomního řízení při zavedení masivních škrtů. Ty má odskákat podstatná část nabídky koncernu a sám Müller veřejně hovoří i o konci motorů TDI. Při tomto postupu chce Volkswagen navýšit zisk a přitom radikálně zredukovat emise a nízké spotřeby dosáhnout i v reálném světě.
Tato strategie přichází jako odpověď na kauzu Dieselgate, která podle některých nenávratně poškodila image koncernu. To připouští i Müller, podle kterého „co se stalo, nedá se změnit. Je ale v naší moci zajistit, abychom do budoucna konali jen zodpovědně. To je náš závazek vůči vám. Co nás všechny spojuje - ať už jde o členy dozorčí rady, management, odbory nebo dělníky - to je touha udělat cokoliv, abychom získali zpět přízeň zákazníků.“
Jednou z těchto snah je elektrifikace, díky které bychom se do roku 2025 měli dočkat hned 30 nových modelů s alternativním pohonem. Jejich prodej by přitom měl být opravdu nemalý, přičemž náklady na vývoj a ve výsledku tak i ceny budou klesat rychleji než dosud. Ty mají být nižší než u dieselů, a tak VW zopakoval náznaky, že by se motorů TDI mohl i zcela zbavit a tím vlastně za skandálem udělal konečnou tlustou čáru.
Je samozřejmě otázkou, nakolik se vše povede - dva až tři miliony elektromobilů ročně by chtěl prodávat každý, prozatím však nikdo k takovému výsledku nemá nakročeno. I Tesla, která hraje vabank, aktuálně prodává jen pár desítek tisíc aut za rok. My se ovšem budeme dnes věnovat pouze Volkswagenu, který hodlá ze své nabídky vytěsnit zmíněných 40 modelů, přičemž uspořené finance půjdou právě na oltář elektromobility.
Klíčem ke všemu jsou baterie, neboť dle Müllera „jen námi provozovaná eko-flotila si vyžádá akumulátory o celkové kapacitě 150 gigawatthodin. Prozkoumáme proto každý detail našich strategických možností, jež se týkají vývoje baterií. Abychom tak přitom mohli učinit, budeme dohlížet na celý výrobní proces - od těžby materiálu až po produkci baterií.“
Mimo to bude koncern investovat také do vývoje benzinových motorů TSI a TSFI, které osadí filtrem pevných částic jako dnes diesely, protože přímovstřikové benzínové motory s nimi mají stejnou potíž. První na řadě bude nová 1,5litrová jednotka, která se již příští rok má objevit pod kapotou modelů Tiguan a Audi A5. Do roku 2022 by ovšem mělo být filtrem vybaveno 90 % produkce, tedy cca 7 milionů aut ročně.
Němci ovšem nechtějí jen přicházet s novými technologiemi, které budou stát za nižší produkcí emisí. Zároveň navrhují, aby do budoucna byly kvůli maximální objektivitě veškeré testy a procedury prováděné třetí stranou. Zavedeno dokonce má být i reálné měření přímo na silnicích, přičemž Volkswagen „plně podporuje politické iniciativy v této oblasti“.
Příslib do budoucna je zde tedy nemalý, a jak jsme naznačili v úvodu, také neobyčejně optimistický. Pokračuje také řešení dieselové kauzy v USA i v Evropě - nejnověji VW získal požehnání pro „opravu” VW Golf. Německá federální autorita KBA ale již schválila modifikace softwaru pro více než 3,7 milionu aut, mezi něž patří krom Golfu i VW Passat, Tiguan, Caddy, Seat Exeo, Škoda Superb a Audi A3, A4 a Q5. Je ovšem třeba dodat, že dané číslo neodpovídá skutečnému počtu aut, které se v servisech ukáží, nicméně Dieselgate od počátku není věc reálného světa.
Závěrem pak jen dodáme, že najevo vyšlo jméno druhé osoby, které se týká vyšetřování německých úřadů v souvislosti s možnou manipulací trhu. Je jí šéf Volkswagenu Herbert Diess, který měl společně s Martinem Winterkornem vědět o možných dopadech kauzy více, než kolik toho bylo následně sděleno akcionářům. Za to každému hrozí až pětileté vězení.
I toto obvinění lze ale považovat za plácnutí do vody, stejně jako případná jiná související s Diessovým jménem. Tento člověk není u VW Group tak dlouho, aby se na vzniku samotné kauzy jakkoli podílel. Jak se vám jeví nová strategie VW, ovšem posuďte sami - diesely pomaluje nezmiňuje ani slovem a maluje budoucnost, kterou nyní nikdo nedokáže předjímat. Že by VW trochu vrtěl psem? Jedinou jistotou se jeví být zavedení filtrů pevných částic pro benzinové motory, které ale na velkou výhru zákazníků nevypadá...



„Kuchání” filtrů pevných částic se zřejmě brzy stane oblíbenou praxí i u benzinů, VW jimi hodlá osazovat miliony aut ročně








Že to VW Group myslí s alternativním pohonem vážně, nám mají naznačit i koncepty z poslední doby. Třeba T-Prime GTE
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
včera
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Salač bude i v příštím roce jezdit MS v týmu OnlyFans American Racing včera 19:43
- Pre Dutch TT: Lídry jsou Bezzecchi, Gonzalez a Quiles včera 16:00
- MotoGP v Brně pomohlo lidem v nouzi. Nevyužité jídlo zamířilo k potřebným včera 12:00
- Jonas Folger v Mostě s divokou kartou pro Supersport včera 10:00
- Pedro Acosta je prezentován jako nástupce Pecco Bagnaii 24.6.2026
Nejnovější články
Místo přímých zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je vůbec nechtějí
před 3 hodinami
Otec Lewise Hamiltona rozprodává svou sbírku aut, zkrátka se v životě opravdu nedržel
před 4 hodinami
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
před 6 hodinami
USA zakázaly prodej nových Polestarů v zemi, dokonce i těch, které se tam vyrábí. Firma se ani nebrání a dobře ví proč
před 7 hodinami
Automobilka se rozhodla znovu vynalézt způsob, jakým „sedíme” za volantem auta. A myslí to smrtelně vážně
před 9 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
