-

A pak si stěžujte na české řidiče. V Itálii jich jeden radar za 15 dnů nachytal 58 tisíc

Češi respektem k pravidlům dvakrát nehoří. Italové jsou na tom ale snad ještě hůře a případ nové instalace radaru v jedné italské vesničce to ukazuje v plné nahotě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

A pak si stěžujte na české řidiče. V Itálii jich jeden radar za 15 dnů nachytal 58 tisíc

22.11.2018 | Mirek Mazal

Češi respektem k pravidlům dvakrát nehoří. Italové jsou na tom ale snad ještě hůře a případ nové instalace radaru v jedné italské vesničce to ukazuje v plné nahotě.

Pořádné překvapení přichystal radnici italské vesnice Acquetico pokus zjistit, jak moc motoristé jí projíždějící dbají pravidel silničního provozu. V horské vísce spadající do oblasti Ligurie se objevil radar, jehož instalací reagovalo vedení obce na stížnosti starousedlíků. Podle nich řidiči projíždějící místem absolutně nedbali rychlostních omezení a způsobovali nebezpečné situace. Po nezbytném administrativním řízení tak začal provoz sledovat automatický systém, který zachytil všechna překročení rychlosti řidičů, kteří přes vesnici s asi stovkou obyvatel mířili do hor.

Klikaté cestičky je zjevně vybudily k rychlému tempu, neboť zhruba každý druhý řidič projíždějící po silnici SS28 Nord ignoroval maximální rychlost v obci stanovenou na 50 km/h. Během dvoutýdenního testu radar zaznamenal skoro 60 tisíc překročení povolené rychlosti a mnozí řidiči zvládli Acqueticem projet i dvojnásobkem povolené rychlosti.

Sám starosta obce přiznal šok, výsledek dvoutýdenního zkušebního provoz označil Alessandro Alessandri za „naprosto neuvěřitelný”. Jednoho dne v 16:45 hodin zaznamenal radar dokonce 135 km/h, přitom zařízení monitorovalo prostor nedaleko přechodu pro chodce. Množství záznamů eviduje rychlosti okolo 100 km/h, což je v jakémkoli obydleném místě též zjevně nepřiměřené.

Přesná data hovoří o 58 568 přestupcích za 15 dnů čili 3 905 překročení nejvyšší povolené rychlosti denně. Kdybychom to rozpočítali na 24 hodin, jde o 163 přestupků za hodinu, téměř tři za minutu. Realitou ale bude spíše dvojnásobný počet ve dne a ještě větší ve špičce. Takový výsledek si Italové za rámeček opravdu nedají.

„Je to šílené když si uvědomíme, že máme obyvatele, kteří se pravidelně pohybují vesnicí a přecházejí silnici,“ naříká Alessandri. „Věříme, že zařízení k měření rychlosti může být účinným odstrašujícím prostředkem, a že může pomoci občanům. Nechceme peníze za pokuty, ale musíme chránit lidi a učinit Acquetico bezpečným místem,“ dodal starosta.

Je šlechetné, že starosta netouží po penězích, přeje si klidnější dopravu. Ani dosud zaznamenané přestupky tedy nebudou pokutovány a pakliže náležitě označený radar řidiče zpomalí, situace se nezmění. Už medializace tohoto případu by mohla pomoci, šoféři, kteří projížděli tímto místem, se musí červenat.

My se na věc můžeme podívat alespoň trochu pozitivněji optikou Čechů. I když ani u nás nehoříme bůhvíjakým respektem k pravidlům, troufneme si tvrdit, že by nebylo úplně jednoduché objevit místo, kde je nejvyšší povolená rychlost zrovna v obci ignorována v takové míře a takovým způsobem. Ale možná jsme jen příliš velcí optimisté...


A pak si stěžujte na české řidiče. V Itálii jich jeden radar za 15 dnů nachytal 58 tisíc - 1 - Italie radar Acquetico 58 tisic prestupku za dva tydny 01
V italské vesnici Acquetico...

A pak si stěžujte na české řidiče. V Itálii jich jeden radar za 15 dnů nachytal 58 tisíc - 2 - Italie radar ve vesnici 01A pak si stěžujte na české řidiče. V Itálii jich jeden radar za 15 dnů nachytal 58 tisíc - 3 - Italie radar ve vesnici 02A pak si stěžujte na české řidiče. V Itálii jich jeden radar za 15 dnů nachytal 58 tisíc - 4 - Italie radar ve vesnici 05A pak si stěžujte na české řidiče. V Itálii jich jeden radar za 15 dnů nachytal 58 tisíc - 5 - Italie radar ve vesnici 06A pak si stěžujte na české řidiče. V Itálii jich jeden radar za 15 dnů nachytal 58 tisíc - 6 - Italie radar ve vesnici 07
...radar zaznamenal neuvěřitelných 58 568 překročení nejvyšší povolené rychlosti během dvou týdnů. A to jde o malou vísku s rychlostí omezenou na 50 km/h (záběry italských radarů jsou ilustrační)

Zdroj: Ansa

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama