Rusové znovu zkouší nový typ přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa

Dát vale konvencím se dál pokouší Rusové stojící za nápadem na nové ztvárnění přechodů pro chodce. Po neúspěšném pokusu posvěceném úřady to zkouší na vlastní pěst jinde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové znovu zkouší nový typ přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa

15.7.2018 | Mirek Mazal | 6 příspěvků

Dát vale konvencím se dál pokouší Rusové stojící za nápadem na nové ztvárnění přechodů pro chodce. Po neúspěšném pokusu posvěceném úřady to zkouší na vlastní pěst jinde.

Minulý měsíc jsme vás informovali o ruském pokusu změnit pojetí přechodů pro chodce. Instalován byl v Kazani a zatímco pro řidiče z určitých úhlů vytvářel optický dojem betonových bloků položených přímo na silnici, na chodce působil jako docela normální přechod. Zdánlivě dobrý nápad, jak důrazně upozornit na místo přecházení bez retardérů či podobných nápadů, jenže neskončil dobře.

Řidič se při spatření velmi realisticky působících betonových bloků lekali a před přechodem intenzivně brzdili, i když po něm nikdo nešel. Pro ostatní nečekané změny rychlosti vedly ke zbytečným autonehodám, a tak se radnice hned o den později rozhodla inovativní dílo přemalovat (v Rusku) na standardní bílo-žluté řešení.

Byl to pokus posvěcený kazaňskou radnicí, teď už ale víme, že za ním stáli umělci, kteří tak chtěli přispět bezpečnosti provozu. Fiasko oficiálního pokusu je zklamalo, ale nevzdali se. Podobný přechod se rozhodli na silnici znovu namalovat asi o 300 kilometrů východně od Kazaně, akorát bez úřadů, na vlastní pěst.

Ke cti jim budiž, že tak učinili zjevně na místě, kde nepanuje čilý provoz, vypadá to na místo uprostřed parkoviště u nějakého obchodního centra ve městě Almeťjevsk. Bez ohledu na tyto okolnosti vznikl vznikl přes noc další 3D přechod a rukama tří umělců. Na optický klam potřebovali zhruba sto litrů barvy, asi půl kilometru lepicí pásky a prý obrovské množství energie.

Neobyčejná zebra se objevila přes noc a druhý den hned začala kolovat po sociálních sítích. Díky tomu si můžeme tento nápad prohlédnout ještě lépe než prve. Zepředu působí nový přechod až magicky, tentokrát dělá dojem, jako by se betonové kvádry skutečně vznášely nad silnicí. Při pohledu ze strany je to ale dokonale rovná plocha bez čehokoli rušivého.

Čeká se na reakci majitele komunikace, ale podle zkušeností z Kazaně bude nejspíše nový obrazec opět zrušen. Je pravda, že z pozice řidiče malůvka vypadá nebezpečně a tedy spíše kontraproduktivně. Autoři nápadu se ale nechtějí vzdát, jsou stále přesvědčeni, že takové řeší stávající dopravní problémy ve městech a chce prý pouze čas, aby se projevily jeho výhody. Má pomáhat chránit děti i dospělé před poměrně rušným provozem.

Názor si udělejte sami. Z našeho pohledu oceňujeme snahu, názor ale máme stále stejný - takový přechod bude neznalé řidiče lekat, takže nehody spíše způsobí. A ty znalé stěží přiměje změnit styl jízdy, takže nepomůže ničemu. Zkušenost z Kazaně hovoří sama za sebe, i když „vznášející se” kvádry by nemusely řidiče děsit tak jako ty zdánlivě zasazené přímo v zemi...


Rusové znovu zkouší nový typ  přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa - 1 - Experimentalni 3D prechod Rusko dalsi 01Rusové znovu zkouší nový typ  přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa - 2 - Experimentalni 3D prechod Rusko dalsi 04Rusové znovu zkouší nový typ  přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa - 3 - Experimentalni 3D prechod Rusko dalsi 05
Magický přechod se v trochu jiné podobě přes noc znovu objevil asi tři hodiny cesty z Kazaně na východ ve městě Almetyevsk

Rusové znovu zkouší nový typ  přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa - 4 - Experimentalni prechod Kazan 01Rusové znovu zkouší nový typ  přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa - 5 - Experimentalni prechod Kazan 02Rusové znovu zkouší nový typ  přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa - 6 - Experimentalni 3D prechod Rusko dalsi 02Rusové znovu zkouší nový typ  přechodu. Tato verze vypadá jako z jiného světa - 7 - Experimentalni 3D prechod Rusko dalsi 03
Původní i novější snímky prvního pokusu nejlépe ukazují, jak odlišně se přechod jeví řidičům a jak chodcům

Zdroj: Tatar-inform, official_almetyevsk@Instagram

Mirek Mazal

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše