-

V Rusku zkusili použít úplně nový typ přechodu. Skončilo to naprostým fiaskem

Do pozoruhodného experimentu se pustili v ruské Kazani. Jeden z tamních přechodů pro chodce namalovali nevídaným způsobem, po jednom dni ho ale zase přemalovali.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V Rusku zkusili použít úplně nový typ přechodu. Skončilo to naprostým fiaskem

17.6.2018 | Petr Miler

Do pozoruhodného experimentu se pustili v ruské Kazani. Jeden z tamních přechodů pro chodce namalovali nevídaným způsobem, po jednom dni ho ale zase přemalovali.

Přechod pro chodce je jistě dobře známou věcí nejen pro řidiče. V praxi může nabírat různých podob, obvykle má ale jeho ztvárnění nejblíže tomu, jak se mu také familierně říká - zebra. Jde zkrátka běžně bílé čáry namalované na tmavém asfaltu, někdy zvýrazněné použitím jiné barvy, reflexními prvky či dalšími vymoženostmi.

Na této podobě přechodů se léta nic nemění, je tak snadno identifikovatelná řidiči i chodci od dětí po důchodce. Už kvůli tomu nezní moc moudře pokouše se jej měnit, v Rusku se ale rozhodli, že zkusí něco trochu jiného. A jeden přechod v Kazani namalovali způsobem, který můžete vidět na fotkách. I když šlo nadále jen o malůvku, opticky dělala z určitých úhlů dojem, jako by na silnici byly umístěné betonové bloky ne zrovna malých rozměrů.

Podle autorů projektu mělo být docíleno toho, aby si řidiči přechodu spíše všimli a více před ním snížili rychlost. To nezní úplně špatně a řidičům bude taková idea pravděpodobně bližší než umísťování přechodů za příčné prahy nebo na vyvýšené části silnice, možná ale už teď tušíte, co to mělo reálně za následek.

Řidiči, kteří k místu přijížděli poprvé, se opticky velmi skutečných betonových bloků začali lekat a před přechodem intenzivně brzdit, i když k tomu nebyl žádný důvod - u přechodu nebyl žádný člověk. Další řidiči za nimi, kteří přechod ještě nespatřili, na bezdůvodné brzdění nebyli s to rychle reagovat a novinka vedla k několika menším nehodám.

To nezní zrovna jako příspěvek bezpečnosti provozu, a tak se radnice o pouhý den později rozhodla inovativní přechod zase zamalovat a použít klasičtější žluto-bílý. Asi je to jediné rozumné rozuzlení - řidiči, kteří „plastický” přechod neznají, by před ním dál panicky brzdili a způsobovali spíše nebezpečné situace. A ti, kterým by byl znám, by na něj stejně nebrali ohledy... Bude tedy třeba hledat jiné řešení, nebo to vidíte jinak?


V Rusku zkusili použít úplně nový typ přechodu. Skončilo to naprostým fiaskem - 1 - Experimentalni prechod Kazan 01V Rusku zkusili použít úplně nový typ přechodu. Skončilo to naprostým fiaskem - 2 - Experimentalni prechod Kazan 02
Takto zkusili nově namalovat jeden přechod v ruské Kazani...

V Rusku zkusili použít úplně nový typ přechodu. Skončilo to naprostým fiaskem - 3 - Experimentalni prechod Kazan 03
...po jediném dni si to ale raději zase rozmysleli

Zdroj: oh.kazan@VKontakte

Petr Miler

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše